Ангел Георгиев: Изкуственият интелект няма да замени учителите
©
Заедно с основателя на "СофтУни“ Светлин Наков те организират курс в подкрепа на професионалното развитие на учителите – "Приложение на изкуствения интелект в образованието“, който ще се проведе от 22 до 31 януари. Курсът е безплатен и ще бъде онлайн, в рамките на 8 астрономически часа. "Целта е да помогнем на учителите да направят една крачка в посока към това да имат още един инструмент в арсенала си. Ще обясним какво е изкуствен интелект, как работи той и какво е конкретното му приложение в работата на учителите и приложението му в класната стая при работата с учениците. В рамките на тези 8 часа ще дадем основа и учителите ще имат представа какво могат да направят. Накрая завършваме с тест, с който те ще могат да проверят знанията си“, обясни Ангел Георгиев.
Учителите ще бъдат запознати със специфичните характеристики на най-познатите езикови модели – ChatGPT, Claude, Gemmini, така че да могат да ги използват по-пълноценно. "Взехме от МОН всички нормативни документи – закони, наредби, държавни образователни стандарти, и ги дадохме на един езиков модел заедно с всички обучения, семинари и статии, които сме писали в "Синдео“. Помогнахме на този изкуствен интелект да помага като учител на другите учители как да преподават по-успешно в часовете. Вече имаме специален модел – Даскал GPT, който влиза в ролята на учител и помощник на учители и ученици. Идеята на Даскал GPT е да помогнем на всички учители да спестят време при подготовката на своите уроци“, обясни създателят на Приложна академия за образование "Синдео“.
МОН подкрепя инициативата и разпространява информацията за курса до всички училища през регионалните управления по образованието. Записаните за курса до момента са около 2500, като очакванията на организаторите са броят им да достигне 10 000.
Изкуственият интелект започва все повече да се използва от децата. "Аз вярвам, че това не е нещо лошо, това е нещо неизбежно и трябва да работим с него по адекватен начин. Изкуственият интелект прави грешки, но дава много интересни контексти и гледни точки, които учениците могат да използват. От друга страна виждам, че изкуственият интелект на мен лично ми помага да намаля времето за подготовка и за организиране на по-индивидуализиран подход към моите ученици“, сподели Ангел Георгиев.
Фокусът на учителите трябва да бъде към това да помогнат на децата в това да се научат да задават по-добри запитвания към изкуствения интелект. "Запитването трябва да бъде по-дълго, да се опише контекста, каква точно е задачата, да се даде роля на изкуствения интелект. Тогава той работи много по-добре“, обясни Георгиев.