"Анестезията е нещо изключително важно в живота на хората“, споделя в "Подкаст за здраве“ анестезиологът доц. Филип Абединов. След което пояснява: "Ако се върнем в исторически план – до момента, докато не сме намерили начин и форма да обезболяваме хората, възможностите за повлияване на сериозни процеси в тялото са били много ограничени“.

Опитите за обезболяване датират от много дълбока древност. За целта първоначално са използвани различни средства като мандрагора, опиуми и др. До момента на провеждането на първата анестезия възможностите за извършване на хирургични интервенции са били оскъдни – свеждали са се единствено до отстраняване на камъни в пикочния мехур.

В наши дни развитието на науката е обусловило навлизането на редица съвременни методи в анестезиологията, превръщайки я в една от най-напредничавите и хуманни медицински специалности, пише 

"Ние трябва с уменията и знанията, които владеем, да предизвикаме, буквално преведено, изкуствена кома в организма. Защо? Човек, когато е в коматозно състояние, нищо не чува, нищо не вижда, нищо не усеща – най-важното“, обяснява експертът. Това се налага, за да може хирургът да отстрани причината за здравословния проблем хуманно и безпрепятствено.

"Страхът от анестезията не се натрупва толкова от това, че тя е опасно нещо, колкото от това, че променя сериозно съзнанието. Защото това е кома“, коментира най-честите страхове на пациентите специалистът. Според него основната причина за безпокойството сред тях е несигурността дали ще се събудят след упойката.

"Анестезията е достигнала до много високо ниво и качества за поставяне на човека в стабилно, сигурно състояние“, успокоява доц. Абединов.

Той подчертава, че смъртта от анестезия на оперативната маса е изключително рядко срещана в съвремието: "В Европа, Америка и държавите, които имат добър стандарт, анестезията е много сигурно нещо“. Усложненията при пълна упойка са най-често свързани с болки в гърлото от използваните за процедурата тръби, мускулна треска и главоболие.

"Пациентът нищо не усеща. Единственият, който може да усети, ако види процеса, това е близкият. И те са най-често хората, които разбират какво сте направили“, коментира емоционалната страна на професията доцентът.

Професионалната си философия той обобщава така: "Със сигурност вярвам в живота, а пък съм респектиран от смъртта, защото много често се сблъсквам с нея“.

Доц. д-р Филип Абединов е български анестезиолог и доцент към катедрата по  "Анестезиология и интензивно лечение“ на Медицински университет – София. Работи в реанимацията на УМБАЛ "Света Екатерина“. Има проведени множество специализации в чужбина – Германия, САЩ, Италия и Холандия.