Силно вярваме, че този град е за всички негови ползватели и предимство в него трябва да имат най-уязвимите участници в движението като пешеходци, велосипедисти и ползватели на градския транспорт. Трябва да изградим капацитет и защитни механизми на обществения интерес. Това каза общинският съветник от "Продължаваме промяната“ – "Демократична България“ – "Спаси София“ Андрей Зографски в предаването "Цветовете на България“ на Радио "Фокус“.

Той говори за дълго обсъжданата и очаквана реконструкция на площад "Света Неделя“, която започва преди повече от четири години. "Още тогава е прието, че транзитното движение на бул. "Александър Стамболийски“ ще бъде прекъснато. В съществуващия проект е предвидено и съгласувано движението от ул.  "Лавеле“ до площад "Света Неделя“ да бъде изцяло пешеходно. Предлагаме на бул. "Александър Стамболийски“ да се обособи трамвайно трасе, което да е дубльор на ул. "Алабин“, защото в момента от там минава критична част от трамвайната мрежа в столицата. Това отклонение на трамваите по новия булевард трябва да бъде заложено в проекта за реконструкция на площад "Света Неделя“, за да не се налага след това новоизграденият площад да се променя“, обясни Зографски.

Той обяви, че е задействана процедура за изграждане на голям подземен паркинг на няколко нива под площад "Възраждане“. "Това е едно от малкото обществени пространства в центъра, които не са натоварени с археология и може малко по-свободно да се изгради подземен паркинг там. Проектът е на идеен етап, има разработена първоначална концепция. Ще се възложи и технически проект и се надявам още следващата година да придвижим процедурите по избор на изпълнител. Това ще бъде един дълъг, мъчителен процес на строителство, защото подземното строителство е сложно, ще предизвиква доста затруднения на града, но пък след това ще имаме подземен паркинг за около 1000 коли, което значително ще облекчи паркирането в сърцето на града“, смята Андрей Зографски.

Комисията по строителство и транспорт в Столичния общински съвет прави преглед на терените в столичните квартали с цел изграждане на 15 монтажни паркинга. "До седмици ще обявим къде ще бъдат те, как ще се проектират, в какъв срок и колко ще струват. Фокусът е в големите панелни квартали в периферията, за да облекчим паркирането – "Люлин“, "Младост“, "Овча купел“, "Красна поляна“, "Красно село“, "Надежда“, "Дружба“. Работим и по втори пакет от още 15 паркинга. Те са много по-лесни за строителство, защото са монтажни, леки конструкции, доста по-евтини са за поддръжка и изграждане. Те ще осигурят допълнителни 5000 места“, заяви общинският съветник.

В бюджета на столицата за 2024 г. са заложени рекордни средства за градския транспорт – над 500 млн. лева. Това означава, че ще има повече и по-редовен градски транспорт, увери Зографски. "Работим по програма за закупуване на нов подвижен състав. Тази година искаме да обявим търг за 20 нови трамвая, които да се движат по линия 22, защото за това междурелсие в тези части на София нямаме нископодов подвижен състав, модерен, климатизиран. Предвидени са 70 нови автобуса за линиите, които в момента са поети от частния оператор, с който непрекъснато имаме проблеми и ни струва по-скъпо за обслужване. Искаме през 2026 г., когато изтича концесионният договор, да го заместим. Ще бъдат закупени и 35 дуални хибридни тролейбуса – електробуси, които се зареждат на контактната мрежа. Ако поръчките се пуснат през тази година, както планираме, би трябвало в срок от две години превозните средства да пристигнат в София“, обясни Зографски.

Паважната настилка на бул. "Цар Борис ІІІ“ е обявена за културна ценност от НИНКН. "Културното наследство е голяма наша тема, много важна, но трябва да признаем, че НИНКН няма достатъчен капацитет и трябва много сериозно да се преосмисли неговата роля и съществуването му изобщо. Ние ще искаме този статут на паважната настилка да се свали. Под булеварда задължително трябва да се изгради канализация, защото там няма такава, и да се преасфалтира, имплементирайки всички мерки за пътна безопасност. До края на мандата реконструкцията му трябва да започне. Това ще бъде доста сложен проект“, допълни общинският съветник.

По думите му отговорността за стопанисването на района около Централна ЖП гара е споделена между общината и държавата и именно това е причината за състоянието му. За подлеза отговорност носи общината. "Винаги, когато има такава споделена отговорност, стигаме до тотална безотговорност. По инициатива на общината се проектира цялостен ремонт на трамвайната линия по бул. "Мария Луиза“. Освен ново трамвайно трасе, предвиждаме и изграждане на нови перони, които да бъдат доста по-близо до Централна автогара. Всички пресичания ще бъдат дублирани на ниво терен през пешеходни пътеки“, обясни Андрей Зографски.

От няколко години съществува и голям проект за изграждане на вторичен градски център срещу Централна ЖП гара. "Там общината трябваше заедно с бизнеса да построят нов бизнес и обществен комплекс, включително и концертна зала. Това би било много добре да се задвижи, защото София има нужда центърът да бъде издърпан малко на север. Имаме предпоставките – зоната около Женския пазар и Еврейският квартал са сред малкото запазени автентични места на София. Ако успеем да изградим една притегателна точка, която е добре обслужена с транспорт, това отваря една доста добра алтернатива къде да се строят бизнес комплексите. Вместо в полите на Витоша, където няма транспорт и където трябва да има зони за спорт, за отдих, зелени пространства, би било логично тези инвестиционни намерения да бъдат насочени там, където вече има инфраструктура и може да го понесе. Това е въпрос на много работа и на дългосрочна перспектива“, допълни Зографски.

Калина СВЕЖИН