Транспортът е сред секторите с най-яростна конкуренция на световния пазар и Европа не може да си позволи да загуби позиции заради стремежа да опази климата, особено ако усилията за това не са споделени от всички участници в сектора на глобално ниво. Това заяви в Брюксел българският евродепутат Андрей Новаков на заседание на Транспортната комисия, посветено на реформите от законодателния пакет на ЕС за опазване на климата "Готови за цел 55“, съобщиха от пресцентъра на ПП ГЕРБ. В него ЕК иска да се разшири обхватът на Схемата на ЕС за търговия с емисии и в нея да бъде добавен морският транспорт. Намерението на ЕК е да бъдат включени 100% от емисиите от морски курсове, направени в рамките на ЕС и половината от емисиите от превози към и от страни извън Съюза. Предложението на Новаков е това съотношение да бъде редуцирано наполовина и в Схемата да бъдат включени не 100%, а 50% от емисиите, генерирани от превозите на стоки по море в рамките на Евросъюза.

"Опазването на климата е глобална цел и тя трябва да бъде следвана еднакво интензивно в целия свят“, заяви Новаков. "За всички е ясно, че няма как да намалим вредните емисии до 2030 г., без да проведем реформа в абсолютно всеки вид транспорт. Морският сектор по принцип подкрепя промените и включването в Схемата на ЕС за търговия с емисии, но само при координиран подход и стратегия, която отговаря не само на екологичната, но и на икономическата логика“, заяви Новаков. "Длъжни сме да гарантираме, че каквито и промени да наложим, за да подобрим климатичните условия на планетата, няма да навредим на икономическите условия и конкурентоспособността на Европа.“

Схемата на ЕС за търговия с емисии е създадена през 2005 г. с цел да се намалят емисиите парникови газове от енергоемки промишлени отрасли, като в резултат за последните 16 години те са намалели с над 40%. През лятото на 2021 г. ЕС повиши амбициите в областта на климата и се ангажира за намаляване на емисиите с най-малко 55% до 2030 г. чрез секторни реформи и мерки, обединени в пакет "Готови за цел 55“. Пакетът включва различни законодателни предложения, сред които включване на емисиите от морския транспорт в Схемата, постепенно премахване на безплатни квоти за емисии на въздухоплаването, повече финансиране за модернизация и иновации и др. Освен това ЕК предлага да се създаде нова самостоятелна схема за търговия с емисии за сградите и автомобилния транспорт.

Андрей Новаков е евродепутат за втори пореден мандат. Сектор "Транспорт“ заема важно място в работата му, като в годините досега той се ангажира трайно със защита на националния интерес и позицията на българските шофьори в дебата за европейското законодателство "Пакет Мобилност“. Инициатор е на платформата за обмен на данни от километражите на леките автомобили в ЕС с цел предотвратяване на измами на пазара на автомобили втора ръка и подобряване на условията за пътна безопасност. Освен това той оглавява представителната организация за сътрудничество на Европейския парламент с ЖП сектора в ЕС - Rail Forum Europe. Новаков е също координатор на ЕНП в Комисията по регионално развитие и участва в още три парламентарни комисии - Комисията по бюджети (BUDG), Комисията по транспорт и туризъм (TRAN), и Комисията по бюджетен контрол (CONT).