Финансовият свят денс се характеризира с засилена динамика. През изминалата седмица наблюдавахме сливания на банки и повишение на лихвени проценти. Същевременно технологичният сектор продължава да се преструктурира покрай краха на Silicon Valley Bank. По този повод икономическият анализатор Йонко Чуклев, който беше гост в студиото на радио "Фокус", в рубриката "Парите ви на фокус с Българската фондова борса", сподели своята прогноза, че технологичният сектор у нас няма да бъде силно засегнат от събитията по света. Според него SVB е работила по "един по-екстравагантен бизнес модел", при който основният актив на банката не са били кредитите, които е раздавала, а облигациите. 

"Когато централните банки вдигат основните лихвени проценти, облигациите падат и когато съответно тези облигации, които вчера сте купили на цени от 1000 долара, днес са 900, трябва да се замислите, когато хора, които са депозанти във вашата банка, трябва да теглят пари, трябва да се случват нормални разплащания, вие ще можете ли да ги покриете. Този бизнес модел беше породен от нулевите и отрицателни лихви на централните банки." - обясни Чуклев.

Според него в българското общество има много негативни асоциации, свързани с борсови сделки. "Хората просто не знаят по какъв канал да стигнат до международните пазари. Една част от по-младите колеги затова предпочитат криптовалути и чужди международни посредници, защото нещата са лесни.

Криптовалутите са любимо нещо заради много високата доходност, но те крият и огромен риск." - каза още той. 

Прогнозата на Чуклев е, че "банковите депозити ще станат малко по-високодоходни заради вдигането на лихвените проценти. За тези, които искат да инвестират една част от парите си така, че да им носят по-висока доходност – на Запад много пробиват приложенията за автоматизирани инвестиции."

Икономическият анализатор коментира също и новината за влизането на БФБ във водещия индекс SOFIX: "Българската фондова борса започна да преобразява облика си, тъй като дълги години на нея й липсваше основното – бизнесът. Борсата е основният канал за привличане на инвестиции. За да е интересна една борса за инвеститорите, както местни, така и чужди, трябва да има нови бизнеси, да се листват постоянно, това да са атрактивни бизнеси. Аз очаквах, че борсата като пазарен оператор ще успее да се качи нагоре, защото миналата година първичните публични предлагания на технологични компании, на имотни компании, които обещават дивиденти, на компании от хранителния сектор, които са с експортен модел, бяха доста, и то на пазара за малки и средни предприятия – BEAM сегментът към борсата. Според мен борсата трябва да засили популярността си, включително с държавна подкрепа. Тук най-важно е тя да бъде вързана с чуждите борси."

Повече в звуковия файл.