Купуването на ромски гласове е една голяма димка, която се използва за замъгляване на общественото съзнание и отклоняване на вниманието. Това каза в предаването "Нюзруум" на Радио "Фокус" Алексей Пампоров. Той е доцент по социология в Института по философия и социология към БАН, преподава "Социология на семейството" и "Ромска история и култура" в Софийския университет "Св. Климент Охридски".

"Големият проблем е купуването на секционни комисии в България. Вие може да видите и преди години, когато сме правили наблюдение по секции в София, особено в 25-ти район – подмяна на протоколи в Банкя, в Божурище, в Люлин. Там имаше системни прецеденти. Наблюдателите регистрират два гласа за някоя по-малка партия, три гласа за някоя по-малка партия и в крайна сметка, когато ЦИК публикува резултатите и протоколите, се оказва, че е станала грешка - протоколите са коригирани и тези нови гласове преливат за партията-победител. А пък наблюдателите казват, че всичко минава както трябва. Така че страшното нещо всъщност е купуването на изборни и на секционни комисии", категоричен е социологът.

Той заяви, че всички партии се опитват да манипулират вота под някаква форма: ,, Дали със заплахи, дали с купуване, или по друг начин... Имаме странни резултати и за ГЕРБ, и за ДПС, и за БСП, и за СДС на времето, за ВМРО в ромски секции, за ДСБ в Хасково - в ромски секции, където никога не са имали активисти и кампании", припомни доц. Пампоров.

По думите му контролираният и крпоративният вот самного по-опасни, а органите на реда правят опити да овладеят ситуацията. "Аз самият си признавам, че по-скоро вярвам на полицията, защото опитът ми през последните години показва, че в областните дирекции, в областните полиции, работят съвестни хора. Но те самите стават обект на рекет. Свидетели сме на това как изключително читави директори на областни полиции бяха сменени сега, именно от сегашното правителство", посочи той.

Според доц. Алексей Пампоров ромите вече са изчерпан електорален ресурс. "Някога темпото, с което ромското население в България се възпроизвеждаше, беше много по-високо отколкото сред останалото такова. Имаше прогнози как ромите ще станат 20%, 30%, но истината е, че по-голямата част от ромите, отколкото от българите заминават за чужбина. Освен това раждаемостта в ромските общности рязко спадна и вече не се различава толкова много, спрямо българската раждаемост. Този ресурс вече не е толкова голям, колкото беше едно време", отчете доц. Пампоров.