Александър Нуцов: Липсва цялостна стратегия за насърчаване на хората в зряла възраст
©
По-опитните предприемачи помагат на Българската предприемаческа асоциация със знания и експертиза да идентифицира проблемите и да предлага правилните решения на институциите, допълни той.
"Визията и мисията ни е да догоним средния стандарт на живот в Европа до 15 години и да превърнем България в едно от най-атрактивните места за предприемачество на континента, като инициираме реформи в три направления – достъп до таланти, достъп до капитал и цялостно улеснение до бизнеса. Опитваме се да създадем по-добра бизнес среда за всички“, подчерта Александър Нуцов.
Преимуществата на младите предприемачи е амбициозността и енергичността им, но по-опитните имат знанията и експертизата, които им помагат да бъдат по-успешни, когато стартират нов бизнес. "Те будят много по-голямо доверие благодарение на своя опит у потенциалните си клиенти, партньори и инвеститори“, допълни Нуцов.
Проблемът с липсата на кадри е съществен и повсеместен, отбеляза ръководителят на "Политики и стратегическо планиране“ в BESCO. "Няма значение дали говорим за по-нискоквалифициран труд или специалисти в най-различни индустрии. Дори при високите технологии липсват кадри, което също е много голям проблем. От тази гледна точка има един комплекс от решения, които могат да ни подпомогнат икономически. Бързата писта е да привличаме кадри отвън, дългата – да си реформираме образованието така, че децата ни да изоставят културата на назубряне и да преминат към култура на критично мислене и усвояване на умения, които да ги подготвят за пазара на труда и да се реализират като пълноценни граждани. Средният път е да използваме ресурса, който имаме – най-вече хората от сребърния капитал, да ги интегрираме на пазара на труда и да им помогнем те да намерят своето призвание“, заяви Александър Нуцов.
По думите му в момента липсва цялостна стратегия за насърчаване на хората в зряла възраст. "Има конкретни мерки за част от тях, които работят, но е необходимо да изградим по-добър бранд за България като добро и атрактивно място за предприемачество. Това помага в две посоки – да привличаме чуждестранни стратегически инвеститори, които отварят работни места с висока добавена стойност и плащат по-високи заплати, и от друга, да популяризираме сред българското население това, че да бъдеш предприемач и успешен бизнесмен в България е възможно. За това обаче е необходима цялостна стратегия и рамка, а в момента частният сектор по-скоро се опитва да затвори тези дефицити на държавата“, каза още Нуцов.
Той призова хората да бъдат проактивни и да търсят възможности за повишаване на квалификацията си и надграждане на уменията си.