С избирането на кабинета "Желязков“ има надежда за стабилизиране и нормализиране на ситуацията в страната и за провеждане на тези политики, които гражданите очакват. Това каза Александър Йорданов – бивш евродепутат, председател на Народното събрание и посланик в Полша и Македония, в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус". 

Той отбеляза, че повечето от министрите в новоизбраното правителство имат сериозен управленски опит зад гърба си. "Не са аматьори, не са случайници в политиката и в управлението, образно казано не са кацнали от Канада. Те са експерти в своите области“, смята Йорданов.

По думите му участието на лидери от левицата в правителството само подчертава неговия политически характер. "Правителството рязко се отграничава от този модел, за който мнозина говореха – модела на експертния кабинет и на т.нар. равноотдалечен премиер. Виждаме, че ГЕРБ дава някои от своите най-ярки политически фигури, които са и експерти в своите области, в правителството, а БСП участва направо със своите лидери. Трябва да приемем това като положителен факт, защото по този начин както ГЕРБ, така и БСП, така и ИТН в някакъв смисъл ще носят отговорност за това управление. Ако те се провалят, ако станат някакви скандали, ако не си свършат работата, то на следващите избори ще бъдат наказани от избирателите“, заяви бившият председател на Народното събрание.

Според него през последните години всички политически сили имат поведение на опозиция. "Те се нападаха взаимно, те бяха опозиция една на друга. Сега успяха да формират правителство от опозиционни партии в името на интереса на гражданите. Неслучайно според мен лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов спомена, че ще продължи усилията си да разшири коалицията, като многократно намекна, че би желал да види в нея и обединението "Демократична България“. Това би било добре за страната“, смята Александър Йорданов.

В момента в парламента няма обединена опозиция, заяви той. "А силна държава със силно държавно управление се прави, когато правителството е силно, обединено и когато срещу него има обединена опозиция. Аз ще наблюдавам с голям интерес как ще постигнат обединение помежду си партии като ПП, "Възраждане“, МЕЧ, ДПС на Делян Пеевски“, коментира Йорданов.

Той смята, че ролята на Делян Пеевски в българския политически и обществен живот се преекспонира и фигурата му се демонизира. "Прави му чест обаче, че той запазва спокойствие в пленарна зала. Не е нормално българските политици да си измиват ръцете, да оправдават своята некадърност в едно или друго действие с името на един политик, още повече че зад него стоят реални избиратели, и то много повече от тези, които подкрепиха БСП. Тази глупост със санитарния кордон рано или късно трябва да спре, за да се нормализира политическата ситуация в страната“, заяви бившият председател на Народното събрание.