Американските грантове, отпускани за страните в Европа, са т.нар. "мека сила“ на САЩ, която се използва за купуване на влияние в съответната държава, за да следва тя доброволно, без да се налага да се използва груба сила, твоята външна политика и да получаваш подкрепа. Това каза политологът Александър Димитров в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.

Въпросната мека сила на САЩ според това, което Мъск отряза от бюджета на USAID, възлиза на 50 милиарда долара годишно, като за България са отпуснати в последните 4 години 431 милиона долара. Въпросът е за какво са изхарчени тези пари. "Очевидно има пари, които са влезли от американската държава, за "обучение“ на политици. Тук говорим не само за политици, а и за независими анализатори по медиите, говорим за купени журналисти. Крайно време е ДАНС да се произнесе и да каже какви пари са влезли в България и за какво са изразходени тези пари, защото тук е поставен под сериозно изпитание българския суверенитет.“

След разгарянето на скандала с американските грантове започнаха да се развиват много интересни сюжети, каза още Димитров и посочи за пример, че усвоените пари са от хора в България, които напоследък ни убеждават много силно как ние трябва да приемем еврото или как COVID е много опасен и всички трябва да се ваксинираме. "Притеснителното е, че започва да се защитава една гледна точка, която не е българската, което е много сериозен морален въпрос, който стои пред анализатори, политолози и пред журналисти.“  

"Оказва се, че хората, които претендират най-силно за висок морал в политиката, явно нямат морал. Странно ми е как един хора бяха набеждавани за 4-хилядници, а сега се оказва, че тези, които са ги наричали 4-хилядници, са 400-милионници,“ посочи още той.

По думите му е случайност, че скандалът с грантовете съвпадна по време с опита за прокарване на законопроекта на "Възраждане“ за чуждестранните агенти. В него се иска  просто да има регистриране на дадена организация, ако получава пари от чуждестранна фондация, и според политолога в контекста на разразилия се скандал такъв закон е необходим и е доста разумно приемането му.

Александър Димитров е на мнение, че не е редно да отрязваме изцяло възможно чуждестранно финансиране, но трябва много внимателно да се прецизира и ако се премина една определена точка, да се каже "Стоп“. "Защото да, добре е едни пари да влизат в България, много е добре когато тук говорим за обучение, но едно е ние да кажем, че се обучава политическият елит. Проблемът е, че те не ги учат как да бъдат по-добри политици или по-добри журналисти, а те ги учат да бъдат приятелски политици и журналисти. И това не винаги отговаря на интересите на българското общество.“