Развитието на ситуацията с Украинския въпрос изглежда като поредното тупане на топката, като най-вероятно ако двете страни направят териториални отстъпки, на каквито Украйна е все по-склонна, това може да се превърне в основа на едни бъдещи разговори за мирно споразумение. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ политологът Александър Димитров.

По думите му проблемът е, че нито едната от двете страни няма да си постигне целите и войната ще се окаже, че е била безсмислена. "От една страна Украйна иска да получи гаранции за сигурност, които не получава при сегашното споразумение, от друга страна, следствие на тези гаранции за сигурност, тя трябва пък и да запази своята западна ориентация. От друга страна, Крим е важен за Русия, но далеч по-важният въпрос за Русия е да направи така, че Украйна да бъде разоръжена – нещо, което режимът в Киев няма как да приеме, и наред с това по възможност да постави там и проруски президент, което няма как да бъде допуснато нито от Европа, нито от украинците, нито от САЩ. Въпросът тук е къде и как ще свърши тази война и това е трудното,“ каза той и посочи, че според него войната ще продължи още дълго, като ще се водят преговори, "ще почват примирия, ще свършват, ще бъдат нарушавани, но не виждам как тази война ще свърши в кратък срок“.

Според политолога, ако Русия постигне максималистичните си цели, това значи разпадане на целия световен ред, който в момента и без това е силно разклатен. "Това означава, че целият Запад се е опитал да помогне на Украйна в тази война и целият Запад е загубил срещу Русия, която воюва относително сама срещу тях. Това е покана автоматично всеки диктатор навсякъде по света да започне от позицията на силата да налага териториални промени по свое усмотрение във всяка точка на земното кълбо. Това значи хаос, който ще ескалира в много тежки последици.“

Европа в момента се намира между две войни – едната е войната в Украйна, а другата е търговската война, която като ни застигне, може да се получи голям икономически колапс. "Очевидно, че САЩ се отделят от Европа, и Европа ще трябва сама да се грижи за себе си в този все по-сложен свят. Очевидно, че ще има три сили, които ще решават нещата помежду си: Русия, Китай и САЩ, и една Европа, която ще се бори за място на масата, но много трудно ще получи това място, защото никой не иска да си говори с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен,“ посочи той и добави, че решението на всички проблеми е реформа вътре в Европейския съюз, която да бъде по две линии: трябва да се върви към някакво представителство на лидерите на прекия избор и представителството на гражданите във властта в Европа. "Докато европейските лидери пренебрегват част от техните избиратели, Европа не я чака нищо добро. И тези, които докараха Европа до тук, те нямат качеството да изведат.“