Ако сте мислили да купувате жилище в София или Варна, имайте предвид, че цените са се повишили
©
"Има ръст на сделките с 14-17%. Пазарът се активира от страна на купувачите, продавачите не са толкова склонни да продават. Повечето хора с добри възможности купуват тристаен апартамент с хубава локация, хората с по-малки възможности се насочват към двустайни жилища, отново в големите градове. Купуваме каквото можем да си позволим", коментира кредитния експерт Тихомир Тошев.
По думите му много от апартаментите на добри локации се купуват с инвестиционна цел тъй като лесно се отдават под наем или се продават на по-висока цена след време.
Примамливо ниски лихви по ипотечни заеми
Лихвите при депозитите са ниски, отбеляза експертът. Това насочва хората да инвестират в имоти, тъй като лихвите по ипотечните заеми остават ниски.
"4,5-6,5% са лихвите при потребителските кредити, 2,3-2,8% са при ипотечните. Това са едни от най-ниските лихви в Европа и в света. 500-750 млн. лв. се теглят всеки месец, които се влагат на пазара на имоти", подчерта Тошев пред Bulgaria ON AIR.
Профилът на купувача
Жилища купуват основно хора на възраст 30-40 години, които живеят в областните градове.
"И двамата работят на добра, стабилна работа. Направили са си разчет колко да отделят всеки месец. Вноската по кредит за 1 млн. лв. е 4 000 лв. за 30 г. Месечният доход на това домакинство трябва да е поне 10 000 лв. Все повече са семействата с такъв и по-голям доход у нас", каза още кредитният консултант.
Тихомир Тошев допълни, че все още има рискови клиенти, които теглят заеми, без да могат да ги обезпечат. Това са около 10% от кредитите.