На повечето хора не им е приятно да работят по празници. Но се налага. В този ред на мисли има права, които трябва да се знаят.

Работодателят дължи минимум двойно възнагражение на своите служители ако работят по време на коледните празници.

"Работещите по време на празниците трябва да знаят, че когато са на сумарно изчисляване на работното време, това на сменен режим на работа – трябва да имат графици. А хората, които са на петдневната работна седмица, празниците се падат събота и неделя, трябва да имат задължително заповед от работодателя", заяви пред NOVA NEWS Мария Лазарова, областен координатор на КНСБ- Монтана.

Лазарова обясни, че по този начин работещите могат да докажат през Инспекция по труда, ако не са получили заплащане, което е установено от Кодекса на труда и колективен трудов договор.

"Работодателите трябва задължително да изготвят графици и задължително трябва да пускат графици, когато се работи извънреден труд или се работи по празници", добави тя. И обясни, че когато се извършва труд по време на празници, той трябва да бъде заплатен 100%, като отбеляза, че при договорка в колективен трудов договор, може и да е повече.

Извънредният труд, през събота и неделя, се заплаща 75% съгласно Кодекса на труда, посочи още Лазарова.

"В заповедта на работодателя трябва задължително да е упоменато работното време и че работи извънреден труд. Когато е на сумарно изчисляване на смени, се работи 12 часа, след това се почива още толкова 12. Ако се полага нощен труд - работи се 12 часа и след това трябва да се почива 24 часа."

"По принцип трябва да сме си използвали цялата отпуска за календарната година. Ако се случи така, че работникът не си е изплзвал цялата отпуска, може да се подаде заявление до работодателя и да се отложат неизползвание дни от нея в следващата година до юни месец."