Водим разговори предметът да бъде част от задължителния учебен план, да бъде разширен като значение - да не е само и единствено религия, а да бъде добродетели и религия, което означава, че ние ще поставим акцент не толкова и само върху религията, колкото върху формиране на социално-етични-културни компетентности в децата, с фокус върху етичните норми, които обединяват, а не толкова върху конфесионалния елемент. Това заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на изслушването си в Комисията по образование към парламента. 

Той обясни, че в момента според Закона за предучилищното и училищното образование предметът "Религия" фигурира като избираем предмет. 

От МОН ще предложат промени в закона, с които предметът "Религия" ще акцентира върху изграждането на благодетели. Министърът посочи, че учениците ще имат възможност за избор от три програми за изучаването на религиозната тематика. 

Той обясни, че две от новите програми ще бъдат с елементи на конфесионално образование, а третата с фокус върху историята на религията. 

"Акцентът ще бъде върху възпитателната функция, възпитание върху добродетели, а не толкова върху конфесионалното обучение по религия", заяви министърът на образованието.

Красимир Вълчев обяви, че промените в Закона за предучилищното и училищното образование ще бъдат публикувани за обществено обсъждане до средата на месец май. 

"Ще дадем и свобода, но и с този час ще акцентираме върху възпитателната функция. Убедени сме, че ако обединим усилия с Българската православна църква, с духовенството, ако имаме такъв отделен час, ще постигнем в по-голяма степен целта на образователната система - да направим децата по-добри хора", категоричен бе министърът.