Гео Милев е явление не само в българската, но и в европейската литература. Връщането към неговия пример и творчество ще ни направи свободни и по-прогледнали духовно. Това каза акад. Иван Гранитски в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“. Той е автор на книгата "Гео Милев и трагиката на националната съдба“. 

Според него Гео Милев е една от личностите, направили най-много за самоосъзнаването на българската нация и новата култура в началото на ХХ век. "Той пренася, легитимира и популяризира световните и главно европейските модерни тенденции със своите списания "Везни“ и по-късно "Пламък“. Той е един от най-модерните като мислене творци, представя най-модерните тенденции в Европа, а в списание "Пламък“ е свръхсоциално ангажиран. Той не може да се откаже от заветите на Вазов, на Захарий Стоянов, на Ботев, на Любен Каравелов. Той е блестящ публицист, литературен, театрален и музикален критик, художник, автор на театрални декори, преводач от над 9 езика, автор на поезия“, изброи акад. Гранитски.

По думите му поетът отразява покрусата и трагедията на епохата, в която живее. "В същото време той има толкова силен талант и безкористна енергия за служение на Отечеството, че придвижва напред с десетилетия културните тенденции, зарежда естетическото, художественото пространство. Той е представител на тази енергия на българския дух, която избухва след погромните войни, от покрусата от това, че не се осъществява единението на България, от загубата на територии и етнически общности“, обясни акад. Иван Гранитски.

Според него младите хора трябва да се върнат към класическите текстове, за да видят изключителната привлекателност на класическите автори като Гео Милев. "Те легитимират българската чест, достойнство, националния идентитет, духа на кръвта, на родовото послание, традицията.“

Акад. Иван Гранитски смята, че учебната програма по литература и история трябва да бъде променена коренно и да бъдат написани нови учебници.

"Значителна част от учебниците в последните години са написани съзнателно скучно, усложнено, за да отблъскват младите хора. При това има гигантска манипулация с изхвърлянето на знакови творби на българската отечествена литература, особено тези, които говорят за национална чест, достойнство, храброст. Истината трябва да се преподава на младите хора и те да се върнат към класическите текстове, за да видят величието, красотата, изключителната привлекателност на творбите на тези наши автори“, заяви той.