Чумата по дребните преживни животни се предава от животни на животни, няма абсолютно никаква опасност за хората. Проблемът е огромният катастрофичен ефект, който може да създаде върху икономиката на страната. Това каза Пламен Абровски – адвокат по земеделско право и бивш председател на Комисията по земеделие в Народното събрание, в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ по повод епизоотичната обстановка в Гърция и Румъния по отношение на заболяването чума по дребните преживни животни.

Смъртността при заразените животни стига до 100%, обясни експертът.

"Единственият начин за борба с чумата по животните е избиване на всички животни. И според Европейската комисия от чисто хуманна гледна точка е по-добре животните да бъдат умъртвени, отколкото да бъдат оставени да се мъчат. По този начин се предотвратява възможността от разпространяване на зарази“, поясни Абровски.

Към настоящия момент все още няма регистрирани случаи на заболели животни на наша територия. Според него взетите от БАБХ и Министерство на земеделието и храните превантивни мерки са адекватни и достатъчни. Движението на животни е забранено със заповед, но е много важно и самите фермери да бъдат отговорни, заяви Абровски.

"В момента има много привлекателни оферти за продажба на животни, особено от Гърция, и ако тръгнат да се поддават на такъв тип нелегален внос на животни, това само и единствено ще застраши сигурността ни по отношение на борбата с чумата. Към настоящия момент е абсолютно забранен вносът и движението на животни“, подчерта той.

Заради чумата в Румъния до момента са избити над 220 000 животни. "Това има изключително лош икономически ефект за тях. В Гърция около 20 000 животни са унищожени. Искрено се надявам този път страната ни да бъде пощадена“, допълни Пламен Абровски.