Ако се случи забраната хора да продават върху кашони продукти, които сами са произвели, то това ще бъде от гледна точка на това, че въпросните хора не могат да гарантират безопасна храна, която да се предлага. Не, че тя не е безопасна, но в ЕС едно нещо е изведено на пиедестал и това е безопасната храна.

Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" Пламен Абровски, адвокат по земеделско право и бивш председател на Комисията по земеделие в НС по повод промени, които се предвиждат в Закона за прилагане на Общата организация на пазарите на земеделски продукти на ЕС, които са пуснати за обществено обсъждане от Министерство на земеделието.

"Може да произведеш каквото си искаш, но то трябва да бъде абсолютно безопасно за човешкото здраве. Аз не казвам, че тези баби и дядовци не произвеждат такава храна, но те просто, тъй като не са регистрирани - не могат да докажат на вас като потребител, че тази храна е произведена по най-качествения начин. Имах един интересен разговор със служител в БАБХ, говорим си и той ми казва: "Има огромно недоразумение сред хората - те си мислят, че като отидат и си купят от някоя баба - това е най-готиното, това е био, еко и т.н., само че никой не си дава сметка, че в един прекрасен момент тази баба се обажда на внука си и казва - абе, чадо - тук нещо яде доматите - ще ми вземеш ли нещо от София да го напръскаме. Никой няма представа внукът й, защото пък това е един друг голям проблем, че във ветеринарните аптеки може да влиза всеки, всеки може да си купи най-голямата отрова. И така ти не знаеш този внук какъв химикал е дал и откъде го е купил, каквото точно е напръскала бабата и тези домати колко са стояли преди да се превърнат в "прекрасната лютеница". Не казвам, че всичко е така, но човек трябва да има едно наум. Това е и основаната причина поради която ще се подготвя тази забрана - заради невъзможността да се докаже безопасна произведена храна", обясни адвокат Пламен Абровски.