Около 600 камери за скорост ще заработят през следващата година. Това каза служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков. 300 от новите устройства ще са на ТОЛ системата, а 293 - мобилни и стационарни. Те ще бъдат разпределени във всички области.

"Има необходимост от такива камери. Трябва ТОЛ камерите да бъдат свързани, но това няма да повиши безопасността по пътищата. Не трябва да се работи поетапно, а съвкупно да се прави всичко", коментира зам.-председателят на Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България Петър Вутов пред NOVA NEWS.

"Статистиките на МВР показват, че превишената скорост е един от най-малките сегменти за настъпване на ПТП. Тежките инциденти стават заради рязка промяна в движението на МПС – смяна на лентата и отнемането на предимство", обясни адвокат Петър Бозов.

Според Вутов средната скорост е добра мярка, защото това ще доведе до по-точна статистика в измерването на скоростта.

"Наказанията трябва да преследват две конкретни цели – превенция и превъзпитание. Когато превишената скорост е много малък аспект от проблема, то означава, че нямаме необходимост да насочваме усилия там. Законопроектът за средната скорост е несъвършен и тепърва трябва да мине през съществена редакция, която да доведе освен до снимането на извършителите на нарушения, и до това исканията за санкциите им да издържат в съда", каза Бозов.

Според него Законът за движение по пътищата е най-променяният нормативен акт в България, но въпреки това нито един водач на МПС не подлежи на контрол – опреснителен шофьорски курс или изпит.