Какви са правомощията на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов в случаите, когато има искане за сваляне на депутатски имунитет? Темата коментираха адвокат Емил Георгиев и преподавателят по конституционно право доц. Христо Орманджиев в ефира на NOVA NEWS. Двамата разискваха и дали главният прокурор трябва да проверява мотивите за подобни искания.

"Нелепо и срамно звучат думите на Сарафов по повод исканите имунитети на депутати. Като главен прокурор има право да осъществява надзор върху актовете на всички прокурори. Той може да прецени дали искането е основателно. В изказването си Сарафов не разгледа хипотезата, че то може да не е основателно", каза Георгиев.

За думите на Сарафов, че влиза в ролата на "пощенска кутия", адвокат Георгиев каза: "Ако не може да предприеме нищо срещу едно предложение, ще допуска всякакви искания от всякакви прокурори, независимо дали те са основателни, или не".

"Не мога да се съглася с коментара за пощенската кутия. Не може главният прокурор автоматично да транслира заключения на прокурори", каза и доц. Христо Орманджиев. 

Георгиев изтъкна, че разследванията за исканите сваляния на депутатски имунитети са водени неритмично и са отправени към политически представители, които искат по законодателен път да възпрепятстват неговото избиране като редовен главен прокурор. 

"Ръководителят на Софийската районна прокуратура е обяснил, че техническата експертиза по случая с Лена Бориславова е отнела много време. Това е деяние от 2021 г. Сигналът е от 2022-ра", поясни Георгиев. Той каза, че процедурата по проверка на искането за имунитета на Лена Бориславова е предвидена в Правилника за организация и действие на Народното събрание. Много голяма част от прокурорските актове не са обществено достъпни, но с излагане на факти и обосноваване на мотиви главният прокурор може да каже защо иска имунитета на Бориславова, каза адвокатът.

Орманджиев припомни, че в парламента има три проекта за промени на Закона за съдебната власт. Той се опасява дали ще стигне времето преди избора на главен прокурор.