Ботулиновият токсин е лекарство и се употребява при определени ситуации, по строга лекарска преценка и се прилага от лекари. Това каза специалистът по медицинско право адвокат Мария Петрова в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова.

Ботулиновият токсин е невротоксичен протеин, който се произвежда от бактерия Clostridium botulinum. Той е регистриран като лекарствен продукт и има своята кратка характеристика, в която е описано какво съдържа, къде, как и за какво се прилага, обясни адвокат Петрова. Едно от основните му приложения е в денталната медицина. "Всичко извън това приложение не следва да се прави, противоречи на закона и крие рискове. Абсолютно недопустимо е лекар да прилага лекарствени препарати, филъри и каквото и да било друго в нестерилна среда. Нито козметичните, нито фризьорските салони отговарят на изискванията", подчерта тя.

Контролът върху естетическите процедури обаче е много труден, призна Мария Петрова. Изпълнителна агенция "Медицински надзор" може да проверява само лечебни заведения по смисъла на Закона за лечебните заведения, но не и козметичните и фризьорски салони и ателиета, които не са регистрирани по този закон. "Ако проверяват лекари, трябва да ги проверяват за налични медицински стандарти. Ние нямаме такива стандарти. Няма специалност "Естетична дерматология", няма такъв лекар, няма естетичен дентален лекар. Ако Изпълнителна агенция "Медицински надзор" наистина искаше да проверява и да прави нещо, тогава беше редно да не бездействат толкова време с РЗИ, а да предложат становище и да се актуализира нормативната уредба, за да може да се осъществява ефективен контрол", заяви юристът.

Адвокат Петрова отбеляза, че преди време денталните лекари са излезли с предложение всяка клиника, която използва ботулинов токсин, да разполага и с антидот или да заплаща определени средства на държавата, за да може държавата да поддържа необходимите количества. Това обаче не е било прието. "Едно от предложенията беше да се увеличат застраховките на лекарите, които практикуват естетика, така, че да може, ако нещо се случи, те да обезщетят пациентите и да покрият процеса по лечението им. На този етап никой нищо не предприема", заяви тя.

Държавата трябва да има механизъм да контролира, подчерта Мария Петрова.

Тя отбеляза, че немалка част от дамите избират при кого да отидат за козметична процедура само на база мнения в социалните мрежи, доверявайки се на позитивни ревюта, които доста често са манипулирани, или на опит, споделен от други дами.

"Това не са адекватните начини да проверим дали някой е достатъчно добър. Всеки може да посети сайта на Българския лекарски съюз и в секция "Регистър" да потърси по имена този, който се представя за  лекар. На сайта на Изпълнителна агенция "Медицински надзор" трябва да е наличен и регистър на лечебните заведения, където биха могли да се осъществяват такива услуги. Всяка дама, която е решила да се разкраси, трябва да изиска информирано съгласие, в което да се опишат какви са алтернативите, рисковете, какво ще стане при определени хипотези със здравето на човек. Задължително трябва да се въведе в тяхното медицинско досие достатъчно информация за серийния номер на продукта, който им е прилаган. Всеки, който се подведе по ниската цена, създава риск за себе си и за здравето си", подчерта Мария Петрова.

Пострадалите след поставяне на ботулинов токсин жени могат да заведат граждански дела и да предявят претенции за обезщетения. Процедурите са направени на нерегламентирано място от лице, което няма никаква медицинска квалификация. Използван е нелегално внесен в страната продукт, посочи още адвокат Петрова