У нас не трябва да надделява частният интерес, а трябва да надделява общественият. При това положение по Черноморието ни отдавна частният е надделял много повече над обществения. Отдавна хубавите кътчета са повечето застроени, и то са застроени безобразно, грозно, без стил, без някаква поне еднаквост в кварталите, без въобще да изглеждат добре тези места. Това каза адвокат Дончо Бораджиев, съавтор на Националната стратегия за къмпиране в предаването"България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" относно регулацията по Българското Черноморие и непрекъснатите спорове между воюващи лагери.

"Ние нямаме един хубав архитектурен облик, който да създаде траен и устойчив туризъм. И може би най-виден този пример е Слънчев бряг, където се събраха от край до край четири населени места. Има празни, пустеещи хотели. Този тип туризъм доведе най-долнопробния тип туристи за евтин алкохол и секс туризъм и наркотици. Ние имаме достатъчно такива места вече и трябва да запазим малкото ни останала природа, да дадем шанс на един друг туризъм, който води най-богатите туристи", смята още той.

По думите му в момента има разделение в държавата между море и провинция, и останалата част. "Това разделение е недопустимо. Истината е, че качествените, законните, добре обособените къмпинги са много повече в провинцията отколкото на морето. По морето, там хората постоянно биват изнудвани, те работят на ръба на закона", посочи адвокатът.

"Всеизвестно е, че в Община Царево трябва да се прави дарение, и това е една такса "спокойствие". Сега ли Община Царево видя колко обекти са незаконни. Те са там от 12-13 години тези бунгала. И да има наглостта по време на пандемия, когато събира доброволци Община Царево да праща служители да лепят бележки на хората от къмпинга, вместо да са на първа линия на бедствието. Аз не защитавам незаконното строителство, нашата стратегия е изцяло в идеята, да защитава и свободното къмпиране, но като се прави много сериозна разлика между свобода и свободия", категоричен бе Дончо Бораджиев.

Ива ДОЙЧИНОВА