Адв. Емил Георгиев: Президентските правомощия и съдебната реформа бяха опраскани
© Личен архив
"Всяка изтекла информация от последните дни се оказа вярна и може би това беше причината Конституционният съд да не излезе с официално опровержение за информациите, които се разпространяват за изхода на конституционното дело, както се е правило в други случаи на сайта на КС. Това идва да покаже, че КС очевидно е място, на което се влияе и конституционните съдии очевидно са лица, на които може да се влияе. По същество за изхода от конституционното дело можем да кажем: "Президентските правомощия и съдебната реформа бяха опраскани. Едва след като се запознаем с мотивите, можем да коментираме и по-сериозно", обясни той. По думите му това ще се случи след около 15 дни.
"Това, което е налице като основно подозрение, е че измененията в глава "Съдебна власт" са прогласени за противоконституционни, тъй като това са изменения, които не могат да бъдат извършени от обикновено Народно събрание. За тази цел трябва да се свика Велико народно събрание. Автоматично се задава въпросът: "Защо същото не важи и по отношение на орязването на президентските правомощия, дали и това не попада в прерогатива на Велико народно събрание?". Там виждаме, че не е постигнато необходимото мнозинство за вземане на решение. Не са се намерили седем гласа за президентските правомощия. Неизвестно засега остава с какво мнозинство е опраскана съдебната реформа, тоест измененията в глава "Съдебна власт", отбеляза адв. Георгиев.
Според него решението на Конституционния съд от вчера е било изненадващ с оглед на дадените по конституционното дело становища: "Имаше становища на доста бележити юристи, които защитаваха не малка част от измененията в глава "Съдебна власт". Очевидно те не са били взети предвид".
"Главният прокурор продължава да бъде напълно недосегаем. Той запазва всички свои правомощия, които имаше и до момента. Отпаднаха всички предпоставки за повече съдебна независимост на съда, които бяха създадени с измененията в Конституцията. От друга страна, прокурорската власт е все по-силно укрепена, тя се връща на старите си позиции", уточни експертът.
"Оттук насетне изходите не са много – или ще трябва някакъв по-нататъшен състав на КС отново да пререшава, или още по-сложният начин – в някакъв момент ще трябва да се мисли за свикване на Велико народно събрание", добави адв. Емил Георгиев.