Професионалният домоуправител няма право да обжалва решения на Общото събрания и да иска тяхната отмяна в Съда. Ако Общото събрание реши да се раздели с професионалния домоуправител, може да го направи по всяко време без да следва никакви процедури. Това каза в интервю за дневния блок "Добър ден, България“ на Радио "Фокус“ адвокат Борислав Караколев. 

Адв. Караколев опроверга тезата, че договорите с професионални домоуправители са силно обвързващи, като посочи, че договорът всъщност е потребителска услуга. 

По думите му няма разлика в правомощията на професионалния домоуправител и този от блока. 

"И двамата домоуправители разполагат с еднакви механизми за действие и противодействие в конкретни ситуации. Има разлика относно назначаването на външен, професионален домоуправител. За него е по-трудно да бъде е избран като домоуправител в сграда, тъй като му трябва по-голям кворум за избор и назначаване. Законът допуска да се избере домоуправител от блока с доста по-малък кворум – 33% идеални части от етажна собственост трябва да бъдат "за“. За професионален домоуправител трябва 67% идеални части да бъдат "за“ избора на такъв домоуправител“, коментира той.  

Адв. Караколев обаче поясни, че относно компетентността в житейски план има доста голяма разлика в качеството на работа на двата вида домоуправители. 

"Професионалните домоуправители често имат зад гърба си ресурс от юристи, които му помагат да приведе закона в изпълнение. Доброволецът вкарва емоция в своите функции, вкарва нужния ентусиазъм и иска нещата да се движат напред, но често не знае какво прави и документацията е много слаба, а на моменти дори и липсваща“, добави юристът.  

Адв. Караколев обясни и как да постъпим със собственик, който не иска да си плаща месечните такси. "Когато някой не иска да си плаща таксите, домоуправителят е този, който трябва да поеме инициативата и да приведе изпълнението на решенията на Общото събрание в действие“, поясни той.  

Габриела ГЕОРГИЕВА