Детето страда много, ако единият от двамата родители не участва пълноценно, адекватно и ефективно в живота му. Травмите се виждат по-късно. Споделеното родителство осигурява и гарантира благосъстоянието на детето и защитава неговите интереси. Това каза експертът по семейно право адвокат Йорданка Бекирска в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова.

В края на миналата година в Народното събрание е внесен законопроект за изменение и допълнение на Семейния кодекс, касаещи въвеждането на споделеното родителство като основен принцип при раздяла между родителите. Законодателни промени целят превенция на конфликта между бащата и майката, които при раздяла спорят за родителските права върху детето.

Идеята за въвеждане на споделено родителство не е нова, отбеляза адвокат Бекирска. "Фокусът е как родителите да продължат да бъдат родители след раздяла и как тази раздяла да осигури благосъстоянието на детето. Целта е двамата родители да имат пълноценно участие в живота на своето дете“, поясни тя.

При разделени родители обикновено цялата грижа за детето пада върху единия родител – обикновено майката. На бащата най-често е предвидена ролята да заплаща издръжка и да вижда детето през почивните дни. Това лишава бащата от участие в активния живот на детето през учебно време, заяви експертът по семейно право. "Единият родител е превърнат в основния грижещ се, а другият е ваканционният родител, който отговаря за забавленията на детето. Искаме да върнем баланса“, обясни тя.

Споделеното родителство има два аспекта. "Първият е юридическият му аспект, в който родителите взимат заедно решения за детето. Никой от двамата родители не получава правото да взима 100% решенията. Това е ключовият момент. Смятам, че споделеното родителство е и възпитателен закон. И двамата родители следва да осъзнаят, че дори да не са достатъчно цивилизовани, трябва да узреят за това, защото законът ги задължава да взимат заедно решения по въпросите, които са важни“, обясни Йорданка Бекирска.

Ако родителите не успеят да постигнат съгласие по даден въпрос, те се обръщат към медиатор или към районния съд. "Идеята е да се въведат медиационни срещи между родителите, в които те изясняват конфликтите помежду си“, поясни юристът.

При споделено родителство разходите се поемат и от двамата родители. "Издръжката е институт, който непрекъснато търпи промени. Ако детето има необходимост, във всеки момент може да се направи искане за заплащане на издръжка и съдът би присъдил такава. Ако например родителят остане без работа или има друг проблем, който следва да бъде обезпечен с финансовата ангажираност на другия родител. Това са бързи производства, в които се гарантира интереса на детето“, допълни Йорданка Бекирска.