Адмирал Ефтимов: Приоритетите на ЕС за развитие на отбраната следва да се използват от държавите-членки
©
В рамките на форума началниците на отбраната обсъдиха въвеждането в действие на формированията за бързо развръщане на ЕС, развитието на Звеното за планиране на мисии и операции и бъдещата архитектура за командване и управление на съюза.
Адмирал Ефтимов подчерта, че за България е важно мащабът на използване на формированията за бързо развръщане да обхваща най-близките до съюза региони, акцентирайки върху Западните Балкани и Черноморския регион. "България подкрепя постепенното развитие на системата за командване и управление и отделянето на Звеното за планиране и провеждане на военните мисии и операции по ОПСО от Военния секретариат на ЕС“, категоричен бе началникът на отбраната. Той отбеляза, че това е ключов фактор за постигането на ефективни способности за бързо развръщане на съюза.
На заседанието бяха разгледани също възможностите за осигуряване на принос към сигурността на Украйна в дългосрочен план. "Мисията на ЕС за военна помощ в Украйна (EUMAM UA) е основен източник на всеобхватни дейности по обучение на украинските въоръжени сили“, заяви адмирал Ефтимов.
Началниците на отбраната обсъдиха и продължаващото влошаване на политическата обстановка и сигурността в региона на Сахел. Те изразиха съгласие, че сега е моментът да се извършат задълбочени анализи и оценки, като се направи подходящо адаптиране на присъствието на Общата политика за сигурност и отбрана в региона, съобразено със спецификата на отделните държави.
На 19 октомври началниците на отбраната от ЕС наблюдаваха демонстрациите на способности на учението за управление на кризи MILEX 23 в испанската военноморска база Рота. Учението започна на 18 септември и продължава до 22 октомври, с участието на 19 държави-членки на съюза. Учението бе осъществено на два етапа. Първата част включваше провеждането на командно-щабно учение от 18 септември до 6 октомври, което тества процеса на планиране на военностратегическо и оперативно ниво.
Втората част включваше провеждането на първото за ЕС учение с реални сили (LIVEX) от 16 до 22 октомври. Около 2 800 военнослужещи от различни държави-членки участваха в симулацията на реалистични ситуации в условията на криза, специфични за военните операции и тяхната поддръжка. Симулацията приложи на практика оперативен сценарий с военноморски елементи, сухопътни компоненти, въздушни, космически и кибернетични средства. Основната цел на учението е засилване на сътрудничеството, натренираността и оперативната съвместимост на участниците. LIVEX е важна стъпка в подготовката на формированията за бързо развръщане на ЕС - ключов инструмент, който ще увеличи капацитета му да действа бързо и решително в отговор на кризи чрез координирано мобилизиране на необходимите способности на държавите-членки.