Държавният бюджет за следващата година е сред първите и най-важни задачи на новия парламент, заяви председателят на АБВ Румен Петков и добави, че серията от предложения на АБВ ще бъдат направени пред коалицията, към която партията принадлежи, "Български възход“.

Пред медиите Петков обясни, че Бюджет 2023 трябва да гарантира социалните ангажименти на държавата - пенсиите и тяхното повишаване, заплатите и техния ръст и гарантиране на средства за това. Като следващ акцент в бюджета за догодина Румен Петков посочи преодоляването на тежка неправда в енергийния сектор – неравнопоставеността между държавните и частните електропроизводителни дружества.

Той обясни, че в момента печалбите от държавните дружества (АЕЦ "Козлодуй“ и ТЕЦ "Марица 2“) отиват (по закон) за компенсации на бита и бизнеса. Това води до невъзможност на държавните дружества за развитие на енергийните мощности. Петков е категоричен, че за да се гарантират интересите на държавата, свръхпечалбата на частните енергодружества ("Марица 1“, "Марица 3“, ВЕИ-тата, централите на Ковачки), със закон също, трябва да бъде взета в полза на държавата и преразпределена върху най-уязвените групи българската индустрия и българските потребители.

Сред първите задачи на новия парламент трябва да бъде контрол по въпроса за средствата от ЕС. Петков обясни, че няма нито една работеща програма вече трета година, откакто тече новият програмен период, което е риск за загуба на тези средства.

Важно е да се сложи край на спекулациите за съдебната реформа и правораздаването от страна на две от парламентарните групи, каза още Петков. Пред партньорите от коалиция "Български възход“ АБВ ще настоява за инициатива за създаване на Съвет по съдебната реформа с участие на представители на парламента, правителството и на съдебната система.

Законът за изграждане на Държавна агенция "Гражданска защита“ също незабавно трябва да влезе в пленарната зала, каза Петков и посочи, че серия от събития и напоследък доказват необходимостта от защита живота, здравето и имуществото на българските граждани.

Петков е категоричен също, че трябва да се възстанови действието на Законодателния съвет към председателя на Народното събрание, който ще гарантира координацията и ефективността в законодателната инициатива.