АБТТА: За какво да внимаваме, когато резервираме почивки по празниците
©
"Нормативната уредба, по която туроператорите работят, е Директивата за пакетни пътувания, която е в нашето законодателство от 2018 г. Там се казва, че всички условия трябва да се залегнали в договора за пътуване, сключван между тероператора и клиента. Там са посочени всички параметри на пътуването, сроковете за предплащане, сроковете за анулиране, глобите при анулиране, размерът на възстановяване на капарото“, изброи Даниела Стоева.
Записването на пакетно организирано пътуване или индивидуални резервации през физическо лице е нелегитимно. Оторизираните да извършват тези услуги са само туроператорите и туристическите агенти, припомни председателят на АБТТА.
Липсва добра потребителска култура, смята Стоева. "Нашият сектор е строго регулиран и всички легални фирми в него отговарят на изискванията и е възможно да не сте доволни от услугата, но правата Ви на потребител ще бъдат защитени“, категорична е тя.
"Топката е в полето на потребителя, той има всички инструменти да проучи дадена туристическа агенция – дали е регистрирана в списъка на страницата на Министерство на туризма, има ли валидна застраховка, каква репутация има туроператорът и т.н. В онлайн пространството може да се разчита на коментарите на други потребители“, каза още Стоева.
Търговският регистър също е място, подходящо за проверка на дадена компания в сферата на туризма, припомни Стоева. На една онлайн платформа, от която да закупите туристически продукт, ако няма име на търговец, това е червена лампа, предупреди председателят на АБТТА.