През юни на Деяна и Мариана бяха трансплантирани бъбреци след донорска ситуация с 48-годишна жена от Шумен. Тя изпаднала в мозъчна смърт, а родителите взели трудното решение да дадат шанс на непознати.

Днес двете трансплантирани жени са добре и наричат себе си сестри.

Само четири месеца след операцията в болница "Александровска“ Деяна Михайлова посреща екипа на bTV с усмивка и казва, че не губи надежда, дори когато бъбрекът ѝ отказва. 

"Надежда, че ще има трансплантация. Надежда, че ще видя децата си пораснали, внуците, съпруга си – да остареем заедно. Аз съм си била винаги такава – позитивна“, споделя Деяна.

А те – близките ѝ, са винаги до нея, дори кучето.

Съпругът ѝ е готов да превишат скоростта, за да стигне навреме, когато ѝ позвънят, че има донорска ситуация. Днес близките ѝ не казват много, но не крият и сълзите си.

"Аз усещам любовта на моето семейство, на приятелите си, не са ме оставили за секунда. А в аптеката само дето червен килим не са ми постилали. Не знам за лекарите, какво да кажа. Просто нямам думи. Това внимание и тези грижи някак те успокояват, дават ти куража“, споделя Деяна Михайлова.

97 медици у нас вече се обучават за придобиване на допълни умения в различните видове донорство. Целта – историите, като тези на Деяна, да стават повече.

Очаквам да ми предложат оферта да обучим и комуникатори. И да наблегнем на това, как общуваме с родните на потенциалните донори, защото смятам, че това също ще допринесе за увеличаването на донорските ситуации“, категорична е Иванка Динева, изпълнителен директор на ИА "Медицински одит“.

А Деяна и Мариана вече планират да посетят близките на жената, която им дава шанс за живот.

Те ще скърбят цял живот, но нека да знаят, че частица от тяхната дъщеря живее в нас. Нищо друго не можем да кажем – освен да благодарим“, казва още Деяна.