60% от украинските бежанци в България искат да работят
©
"60% от украинските бежанци са заявили, че искат да работят“, каза Красимира Величкова, съветник на вицепремиера Калина Константинова и ръководител на работната група към кризисния щаб за бежанците, обединяваща усилията на неправителствения сектор и правителството. "Малко над 82 хиляди са украинските бежанци в момента в България. 35% са деца, 1% са пенсионери или нетрудоспособни. 57 000 са в трудоспособна възраст“, каза тя.
Величкова очерта като основни проблеми пред украинските бежанци, които искат да започнат работа, незнанието на български език и на второ място, това че почти всички са жени с деца и държавата трябва да осигури грижи за децата. "99% от украинските бежанци вече са получи временен статут и като такива могат да започнат работа, както и да запишат децата си в училище“, добави тя.
Величкова съобщи, че до месец най-вероятно ще стартира мярка, която е насочена към общините за създаване на механизми за почасова дневна грижа за деца.
"Програмата ще е за деца между 2 и 6 години, за да могат общините, които имат възможност да разшият капацитета на съществуващите градини и да открият нови места. Един от основните проблеми за децата е липсата на ваксини, защото инунизационните календари в България и Украйна се разминават“, обясни тя.
Величкова призна, че голяма част от украинските бежанци търсят работа. В същото време работодателите се нуждаят от служители като за връзката между тях се разбита основно на Агенцията по заетостта.
"Но нашето усещане в работните групи е, че все още държавата не е намерила начин на изгради ефективен мост между тези две страни, за да се осъществи истинската интеграция на тези хора, а не те да бъдат подпомагани“, обобщи тя.
Ружа Смилова от Центъра за либерални стратегии каза по време на форума, че само 8% от средствата, които България отделя за насърчаване на заетостта, отиват за повишаване на квалификацията при средно 40% в Европейския съюз.
Софийски икономически форум III е среща на високо ниво на най-влиятелните български и международни политически, корпоративни и интелектуални лидери за справяне с неотложните предизвикателства пред България, Европа и света.