50 години "България – космическа държава"
©
Програмата включва откриване на изложба в 14:00 часа и награждаване на победителите в "Националния детски конкурс – За какво ни е Космосът“.
Учени от Института ще дадат пресконференция за медиите. Тя ще започне в 13:00 часа, в зала "Акад. Иван Евстратиев Гешов“ (зала 207), ет. 2 в сградата на Българската академия на науките (ул. 15-ти ноември 1).
Повече информация на интернет-страницата на ИКИТ
На първи декември 1972 година в необятния Космос полита първата българска научна апаратура, носеща скромното име Прибор-1 /П-1/, създадена от български учени и специалисти. С данните, които изпраща до земните лаборатории, България е призната за космическа държава.
За 50 години Република България се утвърди в космическото семейство като 6-тата страна изпратила двама свои космонавти – Георги Иванов и Александър Александров, ние станахме 3-та страна в света, произвела космическа храна и не на последно място - изобретихме първата в света космическа оранжерия "СВЕТ“, в която за първи път беше отгледана пшеница от семе до семе.
Повече от 150 научни апаратури и уреди защитиха мястото ни сред първите, овладяващи истински и мащабно космическото пространство. Днес оригинални български апарати работят на Международната космическа станция /МКС/. На 19.02.2022 г. беше изстрелян поредния български уред за изследване на космическата радиация "Liulin-SET“ към МКС, а "ЛЮЛИН – МО“ продължава и днес работи в орбита около далечния Марс.
В близко бъдеще се очаква нов наш уред да предаде специфична информация от самата повърхност на Марс. С тези постижения българските учени и специалисти, дадоха своя неоспорим принос за бъдещ полет на космонавти и астронавти до Луната и Марс.