България ще изпрати 100 БТР-а на Украйна
© Wikipedia
Решението бе подкрепено със гласа 148 "за", 52 "против", нямаше въздържали се.
Ивайло Мирчев от ПП-ДБ заяви от парламентарната трибуна
"За армията тази техника няма никакво отношение, тя е в МВР. И МВР, и армията неколкократно заявиха, че тази техника не е актуална. Тя по никакъв начин не зависи и не е нужна нито за МВР, нито за армията.
Помощта, която сме оказвали на Украйна е на стойност 20 млн. лева. Украйна до момента е купила въоръжение за 5 млрд. лева, а ние сме й дали само 20 мл. лева. До края на годината тези милиарди ще станат 7, с което я превръщат в един от най-големите инвеститори в българската икономика. около стотинахиляди души изкарват препитанието си от военните заводи.
Техниката е толкова качествена и модерна, че твърденията на заместник-министъра на отбраната онзи ден в комисия е, че ние имаме доста по-модерни бронирани машини в момента, нямаме нужда от тази техника. Добре е да няма спекулация в тази тема", заяви Мирчев.
Според него България е една от страните, помогнали най-малко на Украйна. Той даде пример с Република Северна Македония, които са дали самолети, танкове и хеликоптери на украинската страна.
От БСП поискаха в пленарна зала да дойде вътрешният министър, за да отговори на въпроса дали бронираните машини са нужни на министерството. Атанас Зафиров поиска в залата да дойде и министърът на отбраната, който също да даде информация за това каква компенсация ще получи България за даренията си.
Николай Дренчев заяви, че на заседанието трябва да присъстват и шефовете на службите. Петър Петров пък предложи да заседанието да бъде закрито, докато текат обсъжданията. Предложенията на третата политическа сила бяха отхвърлени.
Андрей Чорбанов заяви, че всички украински граждани, които се намират на територията на България, трябва да бъдат изпратени на фронта заедно с БТР-те.
Костадин Костадинов каза, че докато страната праща военно-техническа помощ, български граждани са били включени в списъка на сайта "Миротворец". Според Костадинов Украйна не е приятелска на България държава.
Христо Гаджев заяви, че след като парламентът приеме решението, правителството ще трябва да сключи договор с украинското, а след това ратификацията ще трябва да бъде гласувана от депутатите, където ще бъдат включени всички параметри относно сделката, както и логистиката.
Кристиан Вигенин обяви и защо е бил включен в списъка на сайта "Миротворец": "Причината да бъде в този списък така, както е обявено е изказването ми в Народното събрание от април 2022 година. Качено е цялото, макар и на български език. Наистина е странно, че това изказване може да бъде повод някой да бъде включван в списъка на враговете на Украйна. Записани са и мои позиции от 2014 година като министър на външните работи, позиции, заради които крайна проруската пропаганда ме атакуваше денонощно, но се оказа, че крайните елементи в украинското общество считат за недостатъчни и това се оказва, от друга страна, отново да бъда обявен за враг на Украйна".
"Винаги съм имал принципна позиция към тази страна и тя е била в съответствие с международната общност и на стратегическия български интерес. Този интерес е край на войната, справедлив и траен мир, демократична и свобона Украйна, член на ЕС, и демократична Русия, която е член на международната общност и конструктивен партньор на ЕС", каза още той.