Жечо Станков: Няма как втечненият газ да излезе по-евтино, когато въобще не са калкулирани разходите за транспортирането му до България
Жечо Станков, депутат от „ГЕРБ-СДС“ и бивш зам.- министър на енергетиката, в предаването „Добър ден, България“ на Радио „Фокус“.
Водещ: Г-н Станков, все още нямаме отговори на въпросите колко всъщност ще ни струва втечнения газ от САЩ – това, което министър-председателят Кирил Петков е договорил. Ясни ли са параметрите на тази сделка за вас, народните представители?
Жечо Станков: По-скоро проблемът започва с това, че ние нямаме яснота вече 13-ти ден каква е цената на територията на страната, защото няма обявена такава. Твърди се, че се извършват проверки и че цената щяла да падне, но това, което виждаме, е, че най-вероятно ще остане същата вместо да падне с 30%, каквито бяха очакванията, ако не разваляхме дългосрочните си договорки. Безспорно вчерашните изказвания и завчерашните на премиера събуждат в мен лично като енергиен експерт големи съмнения какво означава, че газът от САЩ ще е на малко по-ниска цена, след като веднага след това ваши колеги му зададоха въпроса: а ние имаме ли паркомясто на газовия терминал, за да може да стигне газът до Гърция, до България – отговорът беше: не. Което означава, че в калкулацията въобще не са сметнати разходите за докарване на газа до България, което означава според мен, че няма как този газ да е на по-ниска цена. Още повече, че от обявените срещи официални на премиера не фигурираше никъде среща с производител или доставчик на газ, което ме навежда на мисълта, и от прессъобщенията на американското правителство, че въобще темата не е била дискутирана или повдигана. Така че за мен е много интересно от разговора, примерно от г-жа Харис, дали тя е звъннала на някаква компания и след това е имало среща, и такава среща с кой точно се е състояла, защото Америка е един от най-големите производители на втечнен газ. Когато бях зам.-министър лично получихме покана за откриване на най-големия им терминал за втечнен газ. Така че ако са водени разговори, трябва да са водят на освен на политическо ниво, конкретно с компаниите. И най-важното за вас, за вашите слушатели и за политическото общество да бъде споменато при какви условия, на какви цени и кога ще бъде доставен този газ.
Водещ: Очаквате ли отговори на тези въпроси в рамките на днешния ден? Знаем, че министър-председателят ще бъде в Народното събрание днес.
Жечо Станков: Това ще бъде и от моя страна въпросът към министър-председателя да внесе яснота, защото на първо място задачата ни като народни представители и неговата като премиер е да защитава интересите на хората, интересите на държавата. А това до момента не се случва, защото видно от кореспонденциите между държавата и „Газпром“, още преди месец-месец и половина колегите от правителството са знаели, че тези доставки най-вероятно ще спрат. Въпросът е защо чак сега тръгват да се търсят количества и държавата е поставена на колене, притисната до стената. Защото знаете, че ако вие сте доставчик и знаете, че клиентът, който идва при вас, няма алтернатива, дали ще му дадете най-добрите условия? Този въпрос трябва да си зададем.
Водещ: Така е. И трябва да чуем наистина отговорите на тези въпроси. Очакваме от вас, депутатите, да проявите тази инициатива.
Жечо Станков: Поемам ангажимент пред вас и вашите слушатели лично на блиц контрола да попитам премиера.
Водещ: Нещо друго важно, г-н Станков, вие сформирахте комисия, която да се занимава именно с цената на природния газ. Смятате ли, че нещо ще излезе оттам? Знаете, че обикновено когато се създава комисията, очакванията за нейната работа не са много големи.
Жечо Станков: Аз лично не съм любител на комисиите, които са свързани с разследването на каквито и да е отминали действия, но конкретно тази комисия засяга до голяма степен интереса на хората. Защото знаете, че с газа се произвежда топлата вода на територията на голям брой от градовете от „Топлофикация“, съответно немалка част от градския транспорт е на природен газ, хлябът се пече с природен газ и голям брой други неща, които зависят от газа. Така че по-високата цена, която виждаме и очакваме днес КЕВР да гласува, като по-висока имам предвид запазване на същата, въпреки че тя трябва да падне минимум с 30%, означава, че от джоба на българина на месец ще излизат над 100 милиона. Именно заради това тази комисия трябва да внесе яснота, и още по-важно е да вземе решения, за да предложи решения на правителството, след като те могат да преценят как да действат, да им помогнем по какъв начин да защитят националния интерес и интереса на хората.
Водещ: Вие бяхте заместник енергиен министър. Можете ли да ни кажете все пак донякъде по какъв начин ще идва втечнения газ тук, до нас, ако няма да е по-тръба?
Жечо Станков: Да. Може би да започна оттам, че вие сте свидетели, че последните някъде 15 дена след като газът спря, имаше много сериозни твърдения, че България не е диверсифицирана . Истината е обаче, че 15 дни вече нямаме доставки на газ по дългосрочен договор, и въпреки това нито бизнеса, нито битовите потребители им е ограничена доставката на газ, което означава, че ние физически на 100% имаме диверсификация. Примерно едно от трасетата е това, за което ще ви разкажа в момента – съществуващата българо-гръцка връзка Кулата-Гирокастро я заварихме с възможност за внасяне по нея от по 1 млн. куб. м газ, като имате предвид, че към днешна дата в момента, докато си говорим с вас в днешния ден страната консумира приблизително около 6 млн. куб. м газ. През годините с инвестициите, които правихме в инфраструктура, създадохме възможност имено в момента по тази газова връзка да влизат тези 6 млн. куб. м газ, за да бъдат правени тези доставки. Именно през тази връзка ще влезе газът, доставен до LNG терминала и до терминала за втечнен газ в Гърция. Големият проблем, който виждам аз обаче, е на първо място, че държавата виждайки месец и половина по-рано, че има проблем, не е резервирала капацитет. Може би контравъпросът от ваша страна би бил: да де, ако резервира държавата капацитет, а не го ползва, какво ще се случи? Ще вкараме държавата в преразход и пак хората ще плащат. Истината е, че това щеше да се отрази в крайната цена на газа на куб. м не повече от около 5 стотинки, което е пренебрежимо малко от гледна точка на това да подсигуриш своето лично паркомясто и да не разчиташ на посредници, които допълнително да ти повишат цената на доставката. Така че газът би пристигнал с корабите за втечнена газ от САЩ, от Катар, от Египет, ако щете дори и от Австралия, съответно държавата трябва да си запази личен слот или лично паркомясто за определен период, дали ще е за 10-15 дена, и газът потича по тръбите на Гърция, където съответно също трябва да заплатим таксата на терминала плюс тръбите в Гърция, би била между 5 и 10 евро в зависимост от сроковете, които искаме да запазим за мегаватчас. Така че това допълнително оскъпяване в момента въобще не се споменава от правителството. И след това газът се потича през терминала по газовите връзки на Гърция и влиза в България. Това е пътят, по който може да протече газът.
Водещ: Ние в момента откъде получаваме газ?
Жечо Станков: В момента в интерес на истината получаваме 30% по-висока цена по същата тръба, по която получавахме преди да прекратим така да се кажем или преди да спре действието на дългосрочния договор, именно през „Балкански поток“.
Водещ: Тоест, ние пак си получаваме руски газ от „Газпром“?
Жечо Станков: Ние пак си получаваме руски газ от „Газпром“ с посредник и с 30% по-висока цена. Защото към днешна дата цената е по 142 лева и 30 и няколко стотинки. От това, което виждам, което е взето като решение – цената да е 142 лева, с няколко стотинки да поевтинее. Реално по моите сметка на база на експертните цени цената трябваше да бъде около 100 лева. Така че вие си направете сметка на база на тези над 2 млн. мегаватчаса колко десетки, стотици милиона лева на месец ще излязат от джоба на българина и на бизнеса.
Водещ: А, г-н Станков, какво ще се случи с цените на горивата, ако трябва да изпълним санкциите на Европейския съюз спрямо Русия? Тоест, ако Европейският съюз не се съобрази с това вето, което България иска да наложи?
Жечо Станков: Аз съм представител на 1-ви многомандатен избирателен район Бургас. Именно там е разположена единствената рафинерия на територията на страната. Изказването от страна на ръководството на рафинерията са, че те няма как да продължат да работят, да функционират, ако това се получи. Тук по-големият въпрос обаче е, че това правителство излиза и казва: „Ние ще искаме отклонение или дерогация от отказването от руски петрол, за сметка на това казахме пък, че няма да преклоним глава да плащаме руски газ“. И тук тънката линийка е, че докато за руския газ държавата може всичко това да го купи, с други думи да има посредници, то няма кой да каже на единствената рафинерия на страната от кой да си купи петрола. Така че единствено посредниците виждате, че са главният движещ фактор. Може би е важно вашите слушатели да чуят по какъв начин реално към днешна дата може да падне цената на горивото, защото се спекулира с различни мерки, които държавата ще предприеме. На първо място най-лесният вариант е разговор комисията и в рамките на броени дни договаряне на възможността да отпадне биогоривото, или тези 5 до 7% гориво, които се смесват с конвенционалния дизел и бензин да бъдат намалени. Това означава минимум 15 стотинки надолу. Допълнително още 20% на 9% намаляване на ДДС-то, което са допълнително още около 40 стотинки. И стават над 55 стотинки. Преди държавата да почне да упражнява правата си и да натиска другите държави-членки за намаляване на допълнително на акциз, защото пък в България е най-ниският акциз на сектора на Евросъюза. Така че там трябва съгласие на всички държави, за да слезем на още по-ниски нива. Но това са стъпки, които буквално в рамките на седмици могат да се случат, вместо да се чудят как всеки с личната си карта да ходи по 25 стотинки отстъпка да получава и т.н., което според мен трудно може да функционира към днешна дата. Още повече, че ще отвори врати на сивия сектор.
Водещ: Мислите, че тази мярка няма да има никакъв ефект с намалението от 25 стотинки?
Жечо Станков: Първо, че не е достатъчна – 25 стотинки са нищо на фона на 3.25 лева на дизела към днешна дата. И второ, което е, пак повтарям, когато подадеш такъв прецедент ще отвориш широко вратите за сивия сектор, не само домакинствата, а и бизнесът да може да ползва от тези средства нерегламентирано.
Евелина БРАНИМИРОВА