Избори 2021: Проф. Антоанета Христова: Гражданите очакват послания, които да им създадат усещане за успокояване и за това, че тези, които претендират да ги управляват, знаят накъде ги водят
Проф. Антоанета Христова, политически психолог, в интервю за обзора на деня на Радио „Фокус” „Това е България”.
Водещ: Започна същинската предизборна кампания. 22 партии, 7 коалиции ще се състезават за доверието на българските избиратели на 14 ноември. Сред тях четем известни имена, партийни лидери и общественици. Това са номинациите. Какво показват предпочитанията на отделните партии и каква е интригата в тези избори? Адекватни ли са посланията на партии и кандидати спрямо очакванията на избирателите? Поканих за анализ политическия психолог проф. Антоанета Христова. Да започнем с това – какво характеризират листите на кандидатите за народни представители и за президент?
Антоанета Христова: Всяка политическа партия и всеки кандидат в момента се опитва да намери най-добрата формула за себе си. В момента сме в една процедура на постоянни избори от доста време. Гражданите са много уморени от една страна, но от друга са силно политизирани. Когато имаме силна политизация, е съвсем естествено да очакваме висока степен на активност и на кандидати. Освен това е съвсем естествено да очакваме търсене на нови формули. Досега формулите например – всяка една от партиите вероятно е направила анализ – не са били достатъчно успешни. Не просто достатъчно – не са били напълно успешни, тъй като целият процес на несправяне с това да се направи правителство, с това, че в момента преживяваме криза след криза, без да сме убедени, че се прави възможно най-доброто като политики, с това, че очевидно е, че има неща, които трябва да се случат от редовно правителство и не могат да се случат от служебно правителство. Т.е. много голямо зацикляне се получи в политическия живот на страната на фона на кризите и затова всички партии се опитват да дадат нова формула, нов имидж, нов въздух да си поеме всяка една от тях и да се представи пред своите избиратели. Затова забелязваме една тенденция почти навсякъде – появата на доста млади лица, което е добра новина и което според мен показва, че младите хора са политизирани, че младите хора искат да участват в управлението на държавата. Само единствената им задача на партиите е да намерят баланса, тъй като не може да има противопоставяне между млади и стари, а напротив – трябва да има добър синхрон и даване на взаимна енергия: на едните – младостта и енергията, на другите – опита, както е в приказките.
Водещ: Какви нови формули в надпреварата разчитате?
Антоанета Христова: Нови не разчитам много. Единствено мога да говоря по следния начин: забелязвам нещо, което ми направи впечатление даже и в днешния ден – постоянно се говори, че сме в нов етап, в който трябва да се намери правителство и да се търсят мостове, и в същото време се продължава със същата линия на противопоставяне и чертаене на червени линии. Т.е. ако ме питате, има ли някакви нови формули, моят отговор е: не. Какво се появи ново на терена? Две неща са нови на терена, т.е. три. Едното е в партийната конфигурация – появата на партията на Кирил Петков и Асен Василев. Тя е нова и като нова събира енергия около себе си, на всички, които са разочаровани от участващите до този момент в политическия живот – естествено се насочват към нея, защото просто търсят алтернатива. Това е новият феномен, който си заслужава да бъде анализиран, тъй като в него се съчетават изключително много противоречия. Противоречията на това да има много двойни и тройни аршини при оценката на едно действие, противоречието на това да бъдеш толерантен към нарушение на Конституцията – или пък хайде да не го наричаме докрай, че все още не се е изказал Конституционният съд, но нарушение на закона. И в същото време да изискваш спазване на закона при другите политически партии, при другите политически играчи. Т.е. за едните може, за другите не може. Това е много интересен феномен, който трябва да видим в бъдеще, как ще се развие и на каква база се формира. Това е едната формула, т.е. едното ново явление в политиката. Другото ново явление, то е в средата на президентската надпревара. От една страна ми се струва, че се получи много добро откритие в лицето на проф. Герджиков, тъй като той отговаря като тип, като профил на търсенето на човек, който би могъл да хвърля повече мостове и да модерира преговори, отколкото да раздава оценки, да наказва и да посочва разделителни линии. Той е добро откритие. Много зависи от това, как ще направи предизборната си кампания и дали ще бъде успешен на финала, но все пак той е ново явление, и то добро. И на второ място, появата на Карадайъ като кандидат за президент чрез абсолютно смелата заявка на ДПС да кандидатира човек, който е и с фамилия на турско етнически българин, и с ясна заявка, че вече искат да заявят претенция и да се противопоставят на Румен Радев, защото това е една от целите на заявката на Карадайъ. Това е нова игра на ДПС. В този смисъл те имат нова формула.
Водещ: А адекватни ли са, проф. Христова, посланията на партии и кандидати спрямо очакванията на избирателите? Или избирателите вече нищо не очакват и каквото и да им говорят, е все тая?
Антоанета Христова: Също много сложна тема, комплексна тема. Дали избирателите очакват – от една страна избирателите имат много високи очаквания. Те искат системата да се нормализира. Това е първична потребност, тъй като в криза човек е в по-висока степен на напрежение и търси опори. В държавата би трябвало да намира опора. И затова предполагам, че гражданите очакват послания, които да им създадат усещане за успокояване и за това, че тези, които претендират да ги управляват, знаят накъде ги водят. Сега кой ще отговори на тези очаквания, е голям въпрос, защото ако гледам на терена – то е много сложно, тъй като говорим за два вида избори – определено на терена на политическите партии по-устойчивите, по-дълго участвалите в управлението политически партии като че ли по-ясно знаят, те като че ли се съвзеха по-бързо и по-ясно знаят как да преформатират посланията си, за да отговорят на очакванията. Говоря за трите устойчиви до този момент политически партии. Докато тези, които са партиите на протеста, виждате, че продължават да се тресат от противоречия, да търсят врага и да чертаят червени линии, което ни подсказва, че не могат да намерят себе си, не могат да намерят вярното послание, което да съответства на контекста, което да съответства на ситуацията. Защо е така? Мислят си, че са изключително силно атакувани, чувстват се изключително несигурни в момента и тъй като разбират, че са обект на „изчегъртване“ – използвам тази дума, затова, защитавайки се, не успяват да се пренаредят и да влязат ефективно в предизборна кампания. По отношение обаче на президентската кампания, мисля си, че там имаме за момента може би най-интересни двама играчи – естествено това са Румен Радев и проф. Герджиков. Абсолютно диаметрално противоположни като характери, като професионално занятие, като разбиране за политиката, като разсъждения в сферата, начина на мислене: единият – в бяло-черно, другият – в сложни, по-комплексни, по-широкоскроени цветове, говоря за проф. Герджиков; единият, който е свързан с много повече командване, нареждане, посочване на врага, другият, който е свързан много повече с намиране на допирните точки между доста сложните дебати, които се осъществяват между различни професори, ректори и учени – това е една твърде комплексна среда. Т.е. това са толкова два различни профила, че наистина състезанието е интересно от гледна точка даже на изследователска гледна точка, да видим обществото какво ще припознае, обществото от какво има нужда. В момента все още нямаме данни, тъй като данните, които виждаме, това са в резултат на естествена ореола на президента, дълго управлявал до този момент, с по-висок, и то рязко по-висок процент за подкрепа. Но кампанията предстои и наистина подчертавам, че изцяло от кампанията на проф. Герджиков зависи, дали ще бъде реален конкурент.
Водещ: Казахте, че протестните партии се усещат като обекти на изчегъртване?
Антоанета Христова: Да.
Водещ: Откъде дойде тази инверсия?
Антоанета Христова: Дойде от това, че те не успяха да дадат, да постигнат резултатите, за които бяха първоначално подготвени. Дали бяха проектирани – ще използвам такова понятие. Дали трябваше първоначално заложено да постигнат определена цел и тази цел беше категорично махане на ГЕРБ, сваляне на Гешев, идване на една протестна вълна, която да изкачи на върха популизъм, защото в момента живеем в света на популизма, на разширяващия се, на царстващия в цял свят и той подпомага определени лобита и определени сили да постигат своите резултати в среда на популизъм много по-лесно, да слагат удобни политически лидери много по-лесно. Популизмът е лесна работа. Говориш това, което искат да чуят избирателите, и си на върха на вълната. Докато изстинската политика е нещо друго, не е популизъм. И затова този популизъм предполагаше смяна на по-устойчивите партии, които се учат да имат ценностна ориентация ляво-дясно, използвайки най-голямото клише в целия свят в момента – това е корупцията. Корупцията е най-тежкото, най-страшното, най-безсмисленото клише. И ще го кажа много категорично това, защото никой не се е справил с корупцията, но корупцията се ползва за война срещу установени политически лидери в последните четири-пет години изключително силно, манипулативно и определено мога да кажа с висока степен на ефективност, повторяемост и ефективност. Даже последният случай е в Австрия. Затова ни изглежда, че тази война на друго ниво за овладяването от популизма на държавите и на управленията трябваше да постигне успех, но не постигна. В България този успех не беше реализиран. И това разочарова тези, които подкрепяха политическите партии. Давам пример директно с „Демократична България“ и с останалите, ако щете и с ИТН, ако щете и с формацията на Мая Манолова. Т.е. това са политически формации, които трябваше да реализират тази цел, но не се справиха. Следователно трябваше да се пренасочи усилието и подкрепата и естествено виждаме в момента, че цялата медийна среда, всичко беше, допреди една седмица особено, подчинено на това проектът на Кирил Петков и Асен Василев да бъде наложен медийно, с всички средства, въпреки закона, въпреки Конституцията, въпреки директните недостатъци, очевадни за всеки нормален анализатор и проследяващ процесите човек и неговото усещане за справедливост, както и виждането му, че има нещо гнило в цялата тази работа. И затова казвам, че войната е много, много сериозна, битката е за нещо друго, тя не е толкова видима, колкото на нас всичките по-обикновени хора ни се струва. Битката е много на по-високо ниво и тя е за овладяване и пренасочване на ресурсите.
Водещ: Живеем в света на популизма, но както видяхме вече – изпитваме го на гърба си от последните месеци – популизмът не създава брутен вътрешен продукт. Т.е. страхът от генериране на бедност не е ли вече най-големият страх на протестните партии? Не се ли виждат те подгонени с камъни и дърве от парламента?
Антоанета Христова: Задавате много интересен въпрос, но той е в сферата на психологията, т.е. точно при мен идва този интересен въпрос.
Водещ: Аз затова ви го задавам, поканила съм политически психолог.
Антоанета Христова: Знаете ли, знаете ли защо? Защото виждат опасността. Всеки човек нормален вижда тази опасност. Виждат, че до този момент не са произвели ефективна политика и в същото време мотивацията им за власт, близостта, това, че са помирисали парламента за известен период от време, близостта на властта и възможността ти да излезеш напред, тя е реална, те я виждат, те я пипат. В тези два парламента те пипнаха властта.
Водещ: Пипнаха я чрез заплатите и колите най-малкото, и екстрите?
Антоанета Христова: Така, така. Пипайки я, видяха, че може. И затова в момента като че ли пренебрегват страха. Техният страх е много повече свързан с това да не пипнат пак властта. Разбира се, че това те ще кажат, всички ще кажат, че става въпрос и се отнася и до старите партии. Разбира се, че е така. Партията се бори да бъде на власт. Няма защо да й се сърдим за това, и на новите, и на старите. Въпросът е, какво правят с нея, с властта. И нещо много важно, нещо много важно да кажа, защото всички искат нещо ново, а пък аз твърдя, че по-добре е да развиваш нещо, което вече е опитало какво е властта, отколкото да се мятаме постоянно на ново и на ново, и на ново. Аз затова смятам, че дясното, лявото, центърът, либерализмът, левицата и десницата – ние сме ги оформили. В момента се получи, от миналата година, от много натиск върху политическата ни система, за да стане слаба през новите малки партии. Някой ни разби, за да ни разтресе, и ние се разтресохме, и то много тежко.
Водещ: Кой е този някой?
Антоанета Христова: Да, ще се опитам да отговоря кой е тоя някой, въпреки че винаги този въпрос остава недостатъчно изкоментиран, просто защото наистина нямаме достатъчно информация. Но виждаме, че много хора и много институции, и много партии, интереси могат да бъдат маши, но определено те са просто маши. Има като че ли друга мисъл в цялата игра. Невинаги високо интелектуална, може би първично заинтересована за собствената си печалба. Въпреки всичко е на позиции да може да влияе. Така че за мен промяната трябваше да стане много по-елегантно през една съвременна левица, през една съвременна, модерна БСП – примерно. Но изоставайки в своето реформиране, изоставайки в своето актуализиране като съвременна лява партия, БСП не успя да изиграе ролята на алтернатива. Това е големият пропуск на България. На практика нормално беше десницата в лицето – дайте символично да го кажем – в лицето на досега управляващите и патриотите да даде властта да отиде при левите. Но те със своята неподготвеност отвориха огромна среда, в която да се наредят популистки и либерални формации. Затова не виждам развитие, не вижда решение. Пред нас предстоят избори, които, може би, с голяма степен на вероятност ще възпроизведат почти същия тип взаимоотношения. Разбира се, много е важно, кой все пак ще стане президент.
Водещ: Предстоят избори без избор – така ли?
Антоанета Христова: Да. Предстоят, докато не се научим да избираме. Много е важно да можем да избираме, много е важно да може гражданинът да осъзнава, че демократичният процес е път, а не е просто експлозия. Демократичният процес е личен път на битка за доказване на собствената си справедливост и за изработване и натиск по посока на правила, които да запазват, да създават и да пазят справедливостта от революции, от революция да ни пазят, да не изпадаме в ситуация на такъв тип дестабилизация на системата. Това не става за една година, това не става даже в рамките на едно поколение. Това става за много поколения. Да, едно поколение или две поколения могат да бъдат жертва или да се чувстват жертва, подобно примерно на поколението, от което съм аз. Но диалектиката на развитието определя, че трябва да приемем, че живеем тук и сега и че няма да постигнем идеалното общество в рамките на нашия личен жизнен път, но трябва да приемем и това, че трябва да се борим упорито и системно, за да стабилизираме системата, и то демократичната система, а не да я разрушаваме на всеки четири-пет години.
Водещ: Много си говорихме в хода на този разговор, проф. Христова, за смесените чувства и смесените техники, които предизвиква партия „Продължаваме промяната“ и двамата й лидери.
Антоанета Христова: Да.
Водещ: Най-низките страсти на българина ли гъделичка този проект?
Антоанета Христова: Мотивацията на човек може да бъде много различна. Но дотолкова, доколкото наблюдавам поведението – примерно за един специалист поведението беше очевидно още с появяването в началото на образите. То това е и нашата професия – да можеш да оценяваш нещата от разстояние, по определени индикатори. Аз определено мога да кажа, че не съм изненадана вече. В смисъл от началото ми бяха интересни, за да направя своята оценка, но видях едни много амбициозни хора. Видях хора, които са учили в среда, която им е създала свръхценност, свързана с печалбата. Да завършиш „Финанси“ където и да е, е свързано с формулирането на свръхцел печалба. Водене на преговори и използване на техники, в които чрез себепредставяне да създаваш доверие, за да получаваш повече печалба. Това е финансовата среда в съвременния свят. Разбира се, че те имат допълнителни фактори, които им създават самочувствието, че могат да правят, каквото си искат, и то очевидно е свързано с възпитанието, произхода, очевидно е свързано с тези хора, които са зад гърба им. Може би те им създават в момента убеденост, че имат на кого да разчитат. Така, както „Демократична България“ в миналото беше убедена, че има на кого да разчита, докато в момента е изключително притеснена от това, че е в процедура на изчегъртване.
Водещ: Осиротяла е?
Антоанета Христова: Да.
Водещ: Каква е интригата в президентските избори?
Антоанета Христова: Интригата е, както ви казах, кой модел, кой тип ще победи, ще увлече българина. Дали образованието, по-интелигентният, комплексен начин на себепредставяне, умението да мислиш не само в рамките на бялото и черното, умението да не посочваш врага ще спечели, или напротив – емоцията да се посочва, да се търси вина, да се напада, да се захапва, да се говори обвинително и без доказателствен материал. Дали това импонира, дали това отговаря на емоцията на избирателя, кое ще победи? Но все пак, за да бъде равнопоставена конкуренцията, пак казвам, от изключително значение е предизборната кампания на кандидат-президента проф. Герджиков, защото щабът му трябва да направи такава кампания, която да компенсира налагането толкова време на Румен Радев. Затова не знам. За специалистите нещата са ясни, защото те наблюдават кандидатите, но за обикновените хора още, които не наблюдават политиката, определено според мен посланията на проф. Герджиков въобще не са достигнали до тях.
Водещ: А какво трябва да се направи, за да достигнат?
Антоанета Христова: Много по-активно присъствие в медиите, много по-активно даване на интервюта, много по-често. До момента аз видях само по ТВ1, ако не се лъжа, вчера едно интервю.
Водещ: Той и при нас даде интервю преди няколко дни.
Антоанета Христова: И преди няколко дни още две, което е изключително недостатъчно. Много повече топлота в образа е необходима. Много повече включване на двойката като екип. Много неща мога да изредя, много неща. Така че аз очаквам това да се случи, иначе просто няма хората да разберат образа.
Водещ: А каква ще бъде интригата в парламентарните избори? Кой ще направи правителство?
Антоанета Христова: Трудно е да прогнозирам. Тук трябва да подчертая нещо много важно: днес сутринта даже слушах едни анализи – всички се интересуваме как протестърите около БСП трябва да направят правителство. Трябва да направят правителство и в никакъв случай с ГЕРБ и ДПС. Тази мантра, която се развива даже и от колеги, за мен е абсурдна. Не ме е страх да кажа: абсурдна. Защото в едни избори винаги има победители, първи, втори, трети. Най-ненормалното нещо в една държава е да се съберат партии, които не са победители, а са от втората или третата група на ранга, за да направят правителство, затова, за да свалим най-големия. Това означава залагане в основата на правителството и на бъдещото управление омраза и разделение в обществото, тъй като усещането за несправедливост ще бъде огромно. Огромно ще бъде усещането за несправедливост от първия, тъй като всичката социология дава много категорична победа на ГЕРБ. Това ти да пренебрегнеш ГЕРБ, който ще бъде евентуално с такава голяма разлика от втория – според сегашните изследвания, пак подчертавам, това означава да пренебрегнеш всички хора, които застават зад ГЕРБ, и да ги накараш да се чувстват много, много пренебрегнати, с несправедливо отношение към тях и нехаресващи, неуважаващи системата, която е разрешила такова нещо, да заложиш граждански конфликт. Моето мнение е, че трябва много сериозно да се мисли да не се изключва абсолютно нито една партия повече от хипотезата за бъдещо управление. И най-вече правото за такова бъдещо сформиране на правителство има победителят и никой друг – победителят. И докато това не се разбере, това означава, че ние вървим против принципите на демокрацията, а не по пътя на демокрацията.
Цоня Събчева
ОТ СЪЩИЯ СЪБЕСЕДНИК
Парламентарни избори 2021: Проф. Минчо Христов: Краде се по безобразен начин и това е основният проблем в българската икономика – как да се спрат тези кражби
Проф. Минчо Христов, втори в листата на „БСП за България“ за 25 МИР-София, в интервю за обзора на деня на Радио „Фокус” „Това е България”.
Парламентарни избори юли 2021: Проф. Румен Христов: Убеден съм, че ГЕРБ и СДС ще...
Парламентарни избори 2021: Проф. Минчо Христов: Пенсиите спокойно могат да се ув...
Парламентарни избори 2021: Проф. Румен Христов: ГЕРБ-СДС заслужават вота на доверие, за да продължат европейския път, а и защото в криза десницата измъква държавата си
Проф. Румен Христов, водач на листата за 23 МИР София на коалицията ГЕРБ-СДС, в интервю за обзора на деня на Радио „Фокус” „Това е България” Водещ: Предизборната кампания е към своя край. Как я завършват в Съюза на демократичните сили – партията, която промени България, а сега е в коалиция с ГЕРБ? Коалиция, която пък определят като истинското дясно. Наш гост е председателя на СДС проф. Румен Христов. Проф. Румен Христов е водач на листата за 23 МИР София на коалицията ГЕРБ-СДС. А коалицията ГЕРБ-СДС е под № 28 в интегралната бюлетина. Проф. Христов, сякаш вчера бе 5 март, когато с интервю с вас открихме предизборната кампания. Какви емоции ви донесе изминалият месец? Румен Христов: Положителни. Положителни, защото имахме възможност да се срещнем с много хора, разбира се, спазвайки всички предписания на медицинските власти от гледна точка на пандемията и сигурността по опазването здравето и живота на българските граждани. Но така или иначе имаше много срещи, много интересни срещи с наши представители, пък и с представители на десницата, включвам в това число нашия по-голям коалиционен партньор ГЕРБ. Беше интересно. Това, което се коментираше бе по какъв начин да продължим европейския път на развитие на България, кое ще бъде най-добре за българските избиратели, за българските граждани – и това бяха дискусиите и темите, които ни съпътстваха в тези трийсетина дни. Водещ: Излязохте с декларация „Бъдещето ни застига по-бързо от миналото“. Защо? Румен Христов: Защото ние смятаме, че мислим по един начин, поне с редовите членове и симпатизанти на ДСБ, защото имаме дълъг път извървян заедно и в рамките на СДС, впоследствие в Синята коалиция, в това число и в Реформаторския блок на един по-късен етап. И гледайки, как в момента те заедно с другите две формации – либералната формация на Христо Иванов „Да, България“ и зелената формация, която по същество си е лява, завиват на ляво, това не ни радва. Подкрепиха – аз съм говорил и друг по тази тема – подкрепиха г-жа Манолова на местните избори, получиха подкрепа от БСП, желана при това, и сега говорят, че биха могли да намерят общи теми и да напаснат програмите за съвместно управление, казаха, че нямат забележки към левия президент Радев. И аз се чудя на тези хора, които наистина са десни, наистина са антикомунисти, защо все още са там и защо не подкрепят истинското дясно. При това те имат възможност да гласуват с преференция за кандидата на СДС, тоест, да гласуват за СДС директно, ако пожелаят, разбира се. Водещ: Колко кандидати има СДС в листата на коалицията? Румен Христов: 28 – някаква символика има. Ние сме 28 номер на листата в интегралната бюлетина, имаме 28 кандидати. Само в няколко области по стечение на обстоятелствата нямаме наши представители, но в 28 други многомандатни избирателни райони има наши представители. Работиха много активно, направихме добра мобилизация, добра кампания в новите условия, защото досега никой не е правил такава кампания. Разбира се, това не важи само за СДС, това важи и за нашия коалиционен партньор ГЕРБ, пък и за другите наши конкуренти за предстоящите избори. Но така или иначе смятам, че нашата кампания беше смислена, с аргументи, с посочване на това, което ние предлагаме и това, което смятаме да изпълняваме. За разлика от други формации, които не показаха своите програми, не участваха в дискусии, не показаха своите водачи. И това малко така ми звучи странно, защото в крайна сметка ние трябва да осигурим информиран избор на българските избиратели, казвайки кои са нашите приоритети, за какво ще работим и с кого ще го постигнем, кои са нашите хора в листите за предстоящия 45-ти парламент. Водещ: Влизайки в 45-я парламент, какви биха били първите ваши стъпки? Румен Христов: Влизайки в 45-я парламент вероятно ще тръгнем с предложението за плащане на 80% от брутното възнаграждение на майките, които са се осигурявали през последните 24 месеца, върху заплатата, върху която са се осигурявали последните 24 месеца, защото това е малка стъпка по посока разрешаване на демографската криза от една страна, и от друга страна, виждаме, че майките, които са на добре платена работа, и които съвсем нормално се опитват да постигнат своята кариера, трудно остават за средствата, които в момента се заделят за втората година майчинство в къщи. Много често те нямат баби, които да им помагат. В този смисъл смятам, че и към тази група би било редно да се подходи справедливо. Защото те, да не забравяме като говорим за 80% от осигуровките, които са правили през тези 2 години, те са плащали повече, те са били така да се каже съвестни, добронамерени и в крайна сметка заслужават да получат тези 80% от възнаграждението. Водещ: Президентът, призовавайки за гласуване в деня на вота, подчерта, че са необходими нови хора, нови лица. Реалистични или максималистични са такива очаквания? Румен Христов: Първо, въобще не се учудвам, че имаше 15-на дни мълчание по отношение на шпионския скандал, независимо от това, че г-н Радев е върховен главнокомандващ, а шпионският скандал се развихри точно в областта на отбраната при наши офицери, и Военно разузнаване и т.н. И аз от 2-3 дни прогнозирам, че той ще направи такова изявление. Най-вероятно не направи изявление по шпионския скандал, за да може с такова обръщение към българските граждани да наклони везните към тези, на които симпатизира, и така да отправи упреци към тези, които не харесва. Вижте, добре е да излязат повече български граждани да гласуват – искаме го искрено от коалиция ГЕРБ-СДС, заради по-голямата представителност, затова че парламентът, и партиите, и правителството, което ще се състави, ще има по-голяма представителност, но що се отнася до апела за нови лица – нови лица има във всички листи на всички политически формации. Разбира се, има и такива съвсем нови лица, които не ги знаем кои са, не им знаем програмата, но да видим, с любопитство очакваме да видим приоритетите, програмата и лицата на г-н Слави Трифонов, например. Така че не мога да кажа, че няма лица. Напротив, има нови лица. Но тук ако говорим за цялостна подмяна, това няма как да стане. Винаги е добре да има приемственост, каквато има в повечето политически формации. И в ГЕРБ, и в СДС имаме нови лица, които не са били досега нито народни представители, нито са били в изпълнителната власт. Така че нови лица има. Водещ: Не се ли спекулира много с това очакване за нови лица? Румен Христов: До голяма степен да. В общи линии като гледаме държавите с развити демокрации, около 20% при нови избори са тези, които за пръв път участват примерно за депутати. Така че има ротация, но това става бавно, постепенно, като върви ръка за ръка опитът и новите лица и младите хора, които навлизат в политиката. Всъщност, новите лица могат да бъдат и не толкова млади хора, но е добре да има представители на младата генерация, която искаше по-радикални промени, по-бързо да се случват нещата. В това няма нищо лошо. Но аз си позволявам да коментирам заявките от тези протести това лято по следния начин: те в началото бяха на хора, които искаха да ускорят нещата, да станат по-радикални промените, но бързо се отказаха, може би защото протестите бяха яхнати от добре познати нам лица от близкото минало, добре известни на всички нас. Но аз призовавам младите хора да бъдат по-активни, да влязат в партии, на които симпатизират, без значение дали са десни или леви, да работят там, да се себеутвърдят и да наложат совите идеи за по-радикални промени, или да си направят своя партия. И давам пример с началото на демократичните промени и това наше поколение, което бяхме в началото там, ние бяхме горе-долу 30-40-годишното поколение, които водихме дълги години битка, за да спечелим в крайна сметка. Спомняте си, че първите избори бяха спечелени, правителството на г-н Филип Димитров обаче беше свалено, и после 7 години приблизително водихме битка за постигане на тази победа от СДС или по-скоро от ОДС през 1997 година. Свободата, радикалните промени не се извоюват лесно. Затова младите хора трябва да запретнат ръкави и да работят, пак казвам, без значение дали ще бъдат в съществуващи партии или ще си направят своя партия. Водещ: Новото доверие към институциите, за което призовава държавният глава, не се получава все едно с превъртане на стрелките на часовника от без 5 на и 5. Звучи примамливо, но трудно се изгражда. Румен Христов: Да, така е. Между впрочем аз винаги съм бил много внимателен при изказа си за президентската институция, първо, защото уважавам всички наши институции, български институции, и второ, защото много уважавам и тази институция, в която съм работил. Ние трябва да възпитаваме младото поколение в уважение към институциите. Това че не харесваме някой, който в момента заема определен пост, не означава, че ние можем да критикуваме тези институции, защото както виждаме, има ротации, има смени – такъв е животът: едни идват, други си отиват – и когато бъде дискредитирана определена институция, после много трудно се връща доверието. А вие си спомняте, че имаше реплики от рода на: „Това не е истинското Народно събрание. Народното събрание или парламентът е на площада.“ И това беше казано именно от държавния глава и то в пленарната зала на Народно събрание, а България е парламентарна република. Не бива по този начин така да изразяваме нехаресването си към определени лица или личности, които в момента заемат определени позиции. Народното събрание си е Народно събрание, Президентството си е Президентство, Министерският съвет си е Министерски съвет, а кои ще бъдат в него, ще кажат българските граждани на 4 април. Много се надявам да подкрепят масово отново ГЕРБ-СДС с бюлетина 28. Водещ: А като теглете чертата на кампанията, каква е равносметката на СДС? Румен Христов: Аз мисля, че нашият принос ще бъде отчетен. Мисля, че освен гласовете, които пряко даваме от гледна точка на мобилизацията на нашите членове и симпатизанти, ние дадохме допълнителна синергия, обединявайки дясното, защото за първи път има обединение на десницата. Защото винаги досега са ни упреквали, че не намираме сили да се обединим в дясно. И същевременно виждаме една фрагментирана левица в лицето на БСП, на „Има такъв народ“, АБВ, „Възраждане“ и други такива производни от стана на БСП, и това даде своя ефект. Добрата работа, добрата кампания, изключително позитивната кампания, която водят представителите на ГЕРБ и техните министри, които са водачи на много листи. Това, което нашите участници в листите вършат, и разбира се, министър-председателят, който за пореден път показа, че може да реагира много, много адекватно на ситуацията. Да не забравяме, че сме в тежка пандемична обстановка, и въпреки всичко виждате, какво сочат последните социологически изследвания. Това е доверие към свършеното досега. Аз смятам, че десницата трябва да получи отново вот на доверие, за да продължим това, което е започнато. Да не забравяме, че по цял свят десните партии са тези, които измъкват държавите си по време на криза. Това беше и в България показано няколко пъти. И затова това е разумният избор. Водещ: В парламентарната група ГЕРБ-СДС каква ще бъде ролята на СДС в 45-я парламент? Румен Христов: Първо, на един конструктивен и лоялен партньор, и второ, се надявам да бъдем катализатор като по-крайни, по-десни ако мога така да се изразя, по отношение най-вече на икономическите стъпки, които трябва да предприеме правителството след кризата. Ние ще настояваме за ускорен икономически растеж, догонващ, до 6% достигащ, за увеличаване на БВП, за да може ако икономиката заработи след Ковид кризата, пак повтарям, да започнем да изпълняваме нашата следваща стратегическа цел, приета от последната ни националната ни конференция – европейски граждани с европейски доходи. Това няма да стане както предлагат БСП: чрез повишаване на данъците, чрез увеличаване на бюджетните дефицити, чрез повече държава. Напротив, държавата трябва да бъде по-малко при намесата си в дейността на икономиката и бизнеса, и разбира се, може да бъде малка и силна, ние сме за силна държава в публичния сектор с оглед осигуряване на бързи и качествени административни услуги и по-малко корупция при силна държава, разбира се. Ще настояваме за намаляване на Данък „Дивидент“ от 5 на 2%, на Корпоративния данък „Печалба“ от 15 на 12% с цел привличане на чуждестранни инвестиции и стимулиране на българските предприемачи да инвестират. Изобщо, в сферата на икономиката са нещата, които смятаме да предлагаме на нашите колеги, да търсим подкрепа и разбиране от тяхна страна. Водещ: Казвали сте го и друг път в интервюта при нас, че десните правителства са по-реформистки настроени, по-пестеливи, гарантират стабилност. Вие имате ли вече подготвени законопроекти? Румен Христов: Работили сме по няколко законопроекти, но в крайна сметка всичко това, което ще внасяме, ще бъде обсъждано с нашия коалиционен партньор, така е редно, първо. Второ, те са голямата политическа формация в рамките на тази коалиция, така че стъпка по стъпка да постигаме набелязаните цели. Иначе сте права за десните. И аз много се радвам, че през всичките тези години, през които управлява ГЕРБ, те водеха консервативна финансова политика, която даде възможност България да бъде на челните места по отношение на малък дълг спрямо БВП. Това е много важно от гледна точка на това, какво следва за следващите поколения, защото този дълг рано или късно се плаща, а за малки държави, като България, трупането на дълг е много сериозно бреме. Бреме, което понякога много трудно може да бъде понесено при БВП, който формира българската държава. Водещ: В началото на кампанията казахте, че от СДС в коалицията ще се борите за 10 депутата. Сега в края на кампанията тази цифра реалистична ли ви изглежда или смятате, че може да бъде увеличена? 28 са вашите кандидати, все пак. Румен Христов: Продължаваме да се борим. В крайна сметка ще зависи от преференциите, които ще получим. И ние като дясна формация винаги сме отстоявали тезата за правото на избор от страна на гражданите не само за коалицията, но и за личностите, които са в листите. Работим усилено и усърдно в тази посока. Ще видим, в крайна сметка какво ще се случи. Надявам се на добри резултати както за коалицията ГЕРБ-СДС, така и за СДС в частност. Водещ: За колко депутати се бори коалицията ГЕРБ-СДС? Румен Христов: ГЕРБ-СДС се бори за 95-100 депутата. Аз смятам, че имаме такъв потенциал. Вижте, дали ще бъдат 90-95 или 100, 95-100, до голяма степен зависи от броя на българските избиратели, които излизат до урните. Аз много се надявам те да бъдат повече. Пак повтарям, апелирам всички български граждани да не се страхуват, медицинският протокол за провеждане на изборите дава възможност за по-голяма сигурност за тези, които гласуват, за членовете на комисиите. И нека българските граждани и вашите слушатели да си помислят дали е по-опасно да отидат да пуснат своята бюлетина, своя глас за предпочитан от тях кандидат и формация, отколкото да отидат до един супермаркет например, нещо, което правят всеки ден. Цоня Събчева