Доц. Светослав Малинов: Гражданите размислиха и гласуваха за промяна, политиците да помислят как ще отговорят на този вот
Доц. Светослав Малинов, ръководител на катедрата по политология на Софийския университет „Свети Климент Охридски“, в интервю за обзора на деня на Радио „Фокус” „Това е България”
Водещ: След тези избори какво очакват гражданите от политиците? Наш гост е доц. Светослав Малинов, ръководител на Катедрата по политология на Софийския университет „Свети Климент Охридски“ и бивш евродепутат. Доц. Малинов, какво показват изборните резултати, с които избирателите подредиха амбициите за 45-я парламент?
Светослав Малинов: Най-общо, по основната разделителна линия промяна или запазване на статуквото българските граждани гласуваха за промяна, огромно мнозинство – за промяна. Доколкото статуквото се олицетворява от ГЕРБ, неговите скромни партньори, които не влязоха в парламента, и донякъде от ДПС, аз мисля, че няма анализатор, който да направи друг извод. Гласува се за промяна. Форматът на тази промяна, как ще се проектира в изпълнителната власт – за това българските граждани не дадоха ясен вот. Това е накратко моят извод. А разговорите вече какво да се прави оттук нататък тепърва ще започнат.
Водещ: Промяната в какви одежди ще бъде? Защо оставаме с впечатлението, че някак се получи „Аз ли те, Боже, криво молих? Ти ли ме криво разбра?“.
Светослав Малинов: Не, не, не. Аз мисля, че резултатите, които имаме в момента, в много голяма степен потвърждават усещането на хората, потвърждават и социологическите проучвания, независимо че те не успяха да хванат много високия резултат на Слави Трифонов и доста по-високия резултат от прогнозите на „Демократична България“. Въпреки това, основното беше хванато и една от прогнозите, които и аз лично съм правил при вас, за това, че ГЕРБ ще спечели изборите, но няма да състави правителство и няма да има партньори, също се сбъдна. Така че фрагментирането на вота срещу ГЕРБ беше факт още от лятото миналата година. Още протестите показаха, че няма някакво единство. Аз и затова винаги съм твърдял, че тези протести са много по-автентични и искрени, отколкото се опитваха да внушават, защото те нямаха ясна политическа формула и сега се вижда. Но в крайна сметка и Конституцията, а и демокрацията като традиция в България дава възможности да се направи опит през следващите пет-шест седмици все пак да не отиваме веднага към предсрочни избори, защото аз пък съм убеден, независимо как точно ще се развият нещата в следващите месеци – този парламент не може да изкара пълен мандат. Мисля, че е добре отсега да свикваме с тази идея.
Водещ: Това, че протестите нямаха ясна политическа формула, добро ли е или лошо за България?
Светослав Малинов: Това е по-лошо от идеалния вариант и много по-хубаво от най-лошия вариант – запазването на статуквото. В крайна сметка промяна ще има. Промяната е в ход, просто няма да стане с една стъпка. Ще има още стъпки.
Водещ: Какви?
Светослав Малинов: Някои – под формата на избори. Искам да се върна към това, което казах. От много отдавна експертите виждахме, че няма партиен лидер, включително и този на победилата в момента – формално, разбира се, – на изборите партия ГЕРБ, няма партиен лидер, който да бъде кандидат за премиер, който да събере мнозинство. И аз лично съм имал мисията да предупреждавам и самите избиратели да свикваме, че ще дойде момент, в който или ще се правят тежки компромиси, или ще се отиде директно на нови избори, които съдържат рискове и лично мен ме притесняват. Аз не съм от тези, които биха казали, че предсрочните избори или бързите избори след тези са зло. Мисля, че те са неизбежни. Въпросът е, може би дали не е добре като нация да си дадем известно време, най-вече за да се справим с пандемията, с напрежението, което имаме. Но, но за това справяне е необходимо да се направят компромиси и да видим кой ще ги направи. Аз мисля, че в момента най-смирени и с най-голяма готовност за компромиси трябва да са ГЕРБ, Борисов лично. В противен случай нещата не изглеждат добре за ГЕРБ в средносрочна перспектива по никакъв начин. Така че в момента, в който видя как ще се държи партията ГЕРБ и нейният лидер при получаването на мандата, едва тогава ще можем да направим солидна прогноза. Мога да кажа само едно – ако ГЕРБ стартира, както обикновено, с някакви идеи за правителство на малцинството или с кандидат-премиер Бойко Борисов, явно, че ГЕРБ не желае никаква стабилизация, а просто иска да провали мандата. Така че малко търпение. Все пак ГЕРБ спечели изборите и ще има първия ход. Може много бързо да загуби инициативата, само седмица след като получи мандата, но все пак по Конституция ще го има първи.
Водещ: Въпросът е това време, което е необходимо да се освестят нацията и политиците, с какво ще бъде запълнено? Или с какво е належащо да бъде запълнено?
Светослав Малинов: Е, то заради това всички, които следват политология, а и право, знаят, че са институциите. В крайна сметка, нито болниците ще спрат, нито Министерският съвет ще се разпусне спешно, нито данъчните, надявам се, ще преустановят работа. Държавата ще продължи да функционира и трябва да продължи, особено тези институции, които са свързани с пандемията, санирането и всичко, което трябва да се направи в тази посока. То не трябва да отслабва, не трябва да спира по никакъв начин. Аз мисля, че трябва да се даде наистина малко повече време – тук директно говоря за президента, партиите малко да поразузнаят какви са възможностите, защото повтарям това, което сме говорили и преди изборите: ако всяка партия просто следва това, което е заявила официално през лидерите си по време на кампанията и преди това, директно трябва да се отива към нови избори. Все пак някой трябва някъде да отстъпи. Аз имам своите пристрастия. Аз смятам, че някои партии трябва да отстъпят, други – не, но някой трябва да направи отстъпка. В противен случай трябва да се отива на избори и да се тръгва веднага. Не мисля, че това е най-добрият вариант.
Водещ: Доц. Малинов, ако преди изборите политиците бягаха от коалиционната тема като от огъня, сега обаче пламъците опасно и неприятно ги застигат, кой ще се опази? Това беше вашата теза в интервю при нас преди изборите. Въпросът е сега, че пламъците вървят.
Светослав Малинов: Да, идват, идват дните. Може би не днес и не утре, но идват дните, в които разговорът за коалиция не може да бъде избягван от никого и ще трябва да започне да се излиза с някакви идеи. Ние виждаме в изборната нощ – да не казвам кой какво е казал, но позициите се втвърдиха. Ние виждаме как единствено ГЕРБ – не го правя като комплимент, това е по-скоро израз на безпомощност и усещане за началото на края на Борисов, ние виждаме как ГЕРБ изведнъж, Борисов лично стана много отворен за различни формули, въпреки че основната мантра беше, че той е непобедим и че ГЕРБ има един единствен кандидат и винаги това ще бъде Борисов, до края на света. Това приключи.
Водещ: Борисов сам каза „И без петел ще се съмне“. Въпросът е, като махнем петела, какво идва?
Светослав Малинов: Винеги той ще намери точните думи, с които да самоиронизира собствената си твърда позиция, което в крайна сметка е негово базисно умение. Но все пак, все пак, когато заговориш на този език в изборната нощ, а в нито един момент не си давал какъвто и да е знак преди това, е признак на слабост. Но в крайна сметка признакът на слабост може да доведе до някакво ново и разумно поведение. Нека да видим кой ще прояви и това въображение. Аз съм давал пример с най-различни държави, само че всеки път, когато даваме държави на запад от нас, първата интуиция на българина е да каже „Ама ние не сме Италия, ние не сме Холандия“, където редовно има подобен тип затруднения при формиране на правителство. Пък никой дори не си дава сметка за невероятните лабиринти в Белгия, където нещата на всичкото отгоре по Конституция не са ограничени и този процес, който при нас е регламентиран в Конституцията и няма как за повече от два месеца да се проточи, в Белгия може да продължи 500-600 дни. Никой не си дава сметка за тези практики. Ей сега се изправихме пред такава ситуация. Аз продължавам да твърдя – ако ще се стигне до формиране на правителство, то няма да изкара пълен мандат, но би могло, ако се мисли отвъд партийните кандидатури и лидерите на партиите, като кандидат-премиери. Това е засега моят съвет.
Водещ: Каква е вашата коалиционна формула: как ще изглежда това правителство, кой ще го сглоби? И най-важното – експерти винаги ще се намерят, въпросът е, кои ще бъдат депутатите, които ще го подкрепят?
Светослав Малинов: Ама то заради това нещата трябва да дойдат от политиците. Аз в момента не го виждам това правителство, ако ме питате откровено. Не го виждам и смятам, че има и доста голяма доза лицемерие у хората, които може би ще заговорят по тази тема. Но ще дойде моментът на официални изявления, ще дойде и моментът на действие, когато се връчи мандатът, и тогава българите ще видят. И между другото, отсега предупреждавам, както предупреждавах и преди изборите – избирателите ще се раздвоят. Някои ще искат твърда, непоколебима линия, никакви коалиции за нищо на света или известната формула от началото на демокрацията „Избори до дупка“. Нали така? Други ще кажат: „Няма да правим тежки компромиси, но временни компромиси заради пандемията, заради едно или друго може да се направят с ясен хоризонт и с ясни ангажименти“. Т.е. това нещо сега започва да протича. Много е рано, много е рано, за да можем да видим кой как ще се държи. Първият знак беше даден от ГЕРБ, само че това беше знак, даден, след като се осъзна, че тази победа просто изпраща Борисов директно в опозиция, независимо че е победа, че той няма съюзници. И наистина, няма сега да се питаме и да си отговаряме на тоя въпрос, но наистина аз задавам риторично – как е възможно партия, която печели изборите убедително, да няма нито един партньор в Народното събрание? Това е уникалното постижение на ГЕРБ, било на Борисов и този модел, за който говорим. Той в крайна сметка стига до това – много унизително да спечелиш изборите и никой да не желае да е с теб в коалиция.
Водещ: Доц. Малинов, ако погледнем обаче и останалите партии, и те не са надскочили много политическия си собствен егоизъм. Аз не виждам кои са приятелите на БСП, няма смисъл да продължавам списъка.
Светослав Малинов: Никой не може да бъде упрекван в егоизъм, ако не е приятел на БСП. Водещ: Ама, да ви кажа честно, и на „Демократична България“ не им виждам приятелите.
Светослав Малинов: „Демократична България“ е много важна част, и то ясни са параметрите, които в момента излизат – много ясна градска, софийска, но не само, елитна част от протестния вот на България. Това е партия или формация, която има много ясен политически ресурс за бъдещето си. Това е формация, която влезе с нищожни материални средства, без свои медии, само с посланията си и с принципната си позиция. Това е партия, от която не може да се очаква сътрудничество с БСП и ГЕРБ. ГЕРБ и БСП трябва да направят всичко възможно да надмогнат себе си и да проявят въображение, за да привлекат по някакъв начин подкрепа. БСП показа, че не може дори да събере електората си. А за ГЕРБ съм песимист. Но нека да си разпределим отговорностите. „Демократична България“ беше и в парламента, постигна отличен резултат, в някакъв смисъл те трябва да изчакат, защото така или иначе мандатът до тях няма да стигне. Те ще реагират на съответните оферти, официално отправени от партиите, които ще получат покана. За мен е много по-сложно и много по-трудно да предсказвам, какво ще направи ИТН на Слави Трифонов, тъй като те вече заявиха, че изключват каквато и да е коалиция. Но те казаха, че изключват коалиция с партиите, с техните лидери. Дали изключват формиране на мнозинство по определена тема, свързана с експертно правителство, това не разбрах. Предстои да разберем.
Водещ: Дали там правят разлика между това? Защото ето, от ГЕРБ казаха: да седнат експертите. Ама експертите са нашите министри, допълниха.
Светослав Малинов: ГЕРБ трябва коренно да промени говоренето си, за да има какъвто и да е шанс оттук нататък да бъде полезен за България като политически играч, включително и за Борисов. Може би инерцията от кампанията още продължава. Но ако не се промени коренно, ГЕРБ просто ще отиде в опозиция и ще отиде на следващите избори, без да е направил опит да ги предотврати, което означава много лош резултат за тях. Няма как потенциалът на ГЕРБ да се увеличава, както и лично на Борисов. Така че отговорността, разбира се, е на всички политици. И други подобни клишета можем да кажем, но все пак инициативата ще премине през тези, които са първи, втори и трети. Освен ако президентът не реши да прескочи БСП – знаете, че по Конституция той може да връчи мандат на когото си иска след първите две. Но смятам, че той достатъчно навреди на БСП, за да продължи да ги унижава.
Водещ: Бях си подготвила и такъв въпрос – къде е фигурата на президента през следващите месеци? Какво се очаква от него, каква роля той би могъл да изиграе, роля която да не му навреди и за подновяването на неговото държавническо амплоа след половин година?
Светослав Малинов: Аз мисля, че ролята на президента, разбира се, е важна, но е доста формална. Все пак той може да ускори или да забави този процес, който по Конституция, както знаете, е фиксиран – с даването на мандатите, изчакването и всичко останало. Аз мисля, обаче, че с удара, който нанесе на БСП, и БСП консумира този удар, консумира тази загуба – аз дори бих използвал думата „унижение“, защото все пак, когато тръгваш да побеждаваш и се оказваш победен от втория, т.е. оказваш се трети, това не е просто загуба, това е една степен по-лошо. Това е загуба, която е съчетана, както казах, и с това унижение. Аз мисля, че Радев прогресивно губи шансовете си да бъде преизбран, защото загуби партията си платформа, все пак – никой няма съмнение за решаващата роля на БСП при неговото избиране. Аз мисля, че той не прецени, какво прави в тази ситуация. А и аз искам директно да кажа, че оттук нататък десните избиратели, демократичните избиратели трябва да се ангажират със смяна на президента Радев, а не да го подкрепят, защото в крайна сметка промяната в изпълнителната власт ще го изиска. Десните избиратели не трябва да забравят, че Румен Радев не е „нашият президент“. Той е президент на левицата. И в някакъв смисъл сблъсъкът, който наблюдавахме между Борисов и Румен Радев, не беше на правилното поле. В крайна сметка изпълнителната власт или промяната в изпълнителната власт е неизбежна, трябва да се съсредоточи десният избирател и десните лидери и върху избирането на нов президент. Това малко усложнява задачата, но и президентските избори са неизбежни, така, както е неизбежно и ГЕРБ да слезе от властта.
Водещ: То е много странно дали и БСП ще кандидатира Румен Радев за следващ мандат?
Светослав Малинов: Да, така е, така е. Но в крайна сметка, не кандидатирането, а да не се даде подкрепа за действащ президент е много сложен ход. Не зная, как ще се справят. Вероятно Румен Радев има и привърженици в БСП. Нека да оставим въпросите да се решат наистина от левицата.
Водещ: Доц. Малинов, след тези избори какво очакват гражданите от политиците? Наблюдавате ли конкретни очаквания или всичко е прекалено в еуфоричната фантастика?
Светослав Малинов: Не, не, не бих се изразил така. За жалост, не сме единни в момента като нация. А може би не за жалост, мисля, че това ще ни бъде естественото състояние при демокрация. Едни граждани искат едни неща от политиците, други искат друго. Дори в рамките на едни и същи избиратели, избиратели за едни и същи партии в момента ще се разделят на по-умерени и по-крайни. Така че въпросът е как ще балансират наистина политиците между партийния интерес, усещането за криза и основната им грижа – да не загубят избирателите си, които току-що са ги подкрепили.
Водещ: Това е много важно. Но и сложно.
Светослав Малинов: Сложни са нещата. Задачата е много по-сложна. Нека да кажа така: при доминацията на ГЕРБ поне беше лесно от интелектуална гледна точка. Сега ще е по-трудно от тази гледна точка, но може би ще бъде по-добре. Нека обаче да дадем възможност все пак за малко размисъл – размисъл от страна на политиците. Гражданите размислиха и гласуваха. За мен гласуваха за промяна. Малко да помислят политиците как ще отговорят на този вот, защото вотът е тежък, фрагментиран и сложен. Това се вижда с просто око.
Цоня Събчева
ОТ СЪЩИЯ СЪБЕСЕДНИК
Доц. Светослав Малинов: Политиците ще бягат от коалиционната тема, защото тя е мъчителна за всички
Доц. Светослав Малинов, ръководител на катедрата по политология на Софийския университет „Свети Климент Охридски“ и бивш евродепутат, в интервю за обзора на деня на Радио „Фокус” „Това е Бъл...
Доц. Светослав Малинов: Когато се гласува на тези избори, се гласува за коалиция...
Доц. Светослав Малинов: Ако не въведем щадящи към избирателите мерки, ще имаме р...
Доц. Светослав Малинов: В името на психическото и всякакво друго здраве е по-добре да има по-строги мерки
Доц. Светослав Малинов, ръководител на катедрата по политология на СУ и бивш евродепутат, в интервю за обзора на деня на Радио „Фокус“ „Това е България“ Водещ: Какви тенденции открои кризата с коронавируса в политическия спектър? Наш гост е доц. Светослав Малинов – ръководител на Катедрата по политология на Софийския университет и бивш евродепутат. Доц. Малинов, златен шанс ли се оказа коронакризата за предизборното предразполагане на електората? Светослав Малинов: Честно да ви кажа, не ми се разсъждава за политическата изгода за когото и да било в сегашната ситуация. Мисля, че усещането за криза е повсеместно и второто усещане, което имаме, е, че сме в началото на втора вълна, която ще бъде по-страшна от първата. В този смисъл на мен ми струват изключително големи интелектуални усилия разсъжденията за политическата конфигурация по време на тази криза, която сега започва. Това, което бих могъл да кажа като политолог, защото в момента не знам точно, политолозите какво могат да кажат относно тази криза, но това, което мога да кажа наистина като шеф на Катедра „Политология“, а не „Имунология“, е, че едно от най-лошите последствия от това, че правителството не подаде оставка, е, че в момента ние имаме правителство с изключително ниско доверие по време на криза, която е в началото на втората си фаза. В този смисъл случи се нещо, за което предупреждавах, аз включително: част от основанията за подаване на оставка е да се зареди с доверие българското правителство, защото ще ни трябва силно правителство с високо доверие, което да взема трудни решения. Ето ни днес на прага на тази втора вълна с правителство с ниско доверие. И оттук нататък усещането за хаос, усещането за последователност само ще се засилва. Това ми се струва по-важно отколкото да говорим конкретно за политическите актьори в момента. Водещ: Но какво решение може да се намери за това усещане за хаос? Вече явно правителство няма да подаде оставка. Как ще се върви оттук нататък? Светослав Малинов: Оттук нататък вероятно е по-добре най-вече публичното говорене да се предостави на хора с безспорен авторитет, разбира се, не политици. Ако има такива политици, просто не се сещам за тях. В момента не трябва да чуваме това, което днес чух от здравния министър. Здравният министър каза, че хората вероятно ще реагират много зле на по-строги мерки, нали така? Водещ: Това не беше ли някакъв вид изпускане, извинете, доц. Малинов, просто грешка по Фройд? Светослав Малинов: Да, той казва следното за мен, все пак от гледна точка на моите професионални умения: „Най-добре е да има много строги мерки сега, но нас ни е страх да ги предложим. Ние знаем какво да се направи, но ни е страх.“ Това казва на мен здравният министър. Тоест, „Знаем как да подобрим нещата, но за това са нужни непопулярни мерки, а ние в това правителство непопулярни, но правилни мерки не взимаме“. Това ми се казва на мен като гражданин. Нека да ви кажа кои са най-големите притеснения, които все пак могат от сега да се отчетат. Тези данни, които имаме, ако математически се разположат и нещата се прегледат в някаква проекция, означава, че следващите 7-14 дни минимум ние ще имаме нова много тежка вълна вече към болниците. Отделно паниката от това, предполагам всеки човек, който започва да киха и вдига температура, ще смята, че е най-лошото. В тази ситуация аз лично си позволявам да кажа: в името на психическото и всякакво друго здраве е по-добре да има по-строги мерки. В противен случай ще се мине по всички нива на пропадането, и не дай Боже, бройката на хора, които се инфектират да продължи още няколко седмици. Тогава вече ще се случат всички нива. Все още имаме някакво време и мисля, че правителството има някакво остатъчно доверие да премине на по-строги мерки. Водещ: Какво трябва да включват тези по-строги мерки? Светослав Малинов: Вижте, то умението е наистина да се прегледа целият набор от тези мерки, и да се затяга там, където все пак може без да има кой знае какви проблеми, и разбира се, да има воля да се отиде докрай, там, където има убеденост, че трябва да се отиде. Аз лично смятам, че трябва да се приключи с опитите да се въвежда вечерен час 23.00 часа и други подобни смешни неща. При цялото ми съчувствие към тези хора, които са трудолюбиви, жертвоготовни, инвестирали са в своя бизнес, имам предвид ресторантьори и всичко останало – е, не може в момента да си играем на вечерен час за ресторанти 23.00 часа. Очевидно е, че трябва да има и други по-решителни намеси свързани с училищата. Не можем да продължаваме да чакаме да се случи най-лошото, особено в най-големите градове. Все пак да не съм такъв песимист, изглежда има някакъв хоризонт всичко това, някои лекари казват, че в момента сме в ситуация, в която сме на няколко месеца от ваксина. Тоест, това няма да продължава години. В момента сме в особена ситуация и трябва да имаме особени мерки с ясното съзнание, че са временни. И още нещо, в един момент икономически няма да издържат, и не тези, чийто бизнес пряко е засегнат – тези разходи, които се изискват за прегледи, паниката, която ще ги обхване и ще ги принуди да правят повече разходи. Трябваше поне тестовете да бъдат безплатни. Държавата трябва да се опита да го осигури това. И вече който иска да плаща, подпомагайки системата. Но в момента ние имаме истинска паника, която едва започва. И успокояването няма да дойде, ако правителството се прави, че нещата не са толкова страшни или намеква, че не е в състояние да взема по-строги решения. Аз винаги съм си мислил, че този тип решения трябва да се взимат, само когато се наложи, но вече за мен ситуацията предполага вземане на такива решения. Повтарям си обаче първоначалната теза: слабо правителство с липса на доверие не може да управлява криза. Само си представете или помислете: какво златно време беше лятото за подготовка. Явно е пропуснато. Водещ: Сега стои въпросът обаче – по какъв начин решаването на проблемите около пандемията ще повлияе на доверието към различните партии? Светослав Малинов: Честно да ви кажа това никой не може да прецени. Ние видяхме току-що отминала кампания на най-високо ниво, говоря за президентската кампания в Америка, където всички са категорични, че част от загубата на президента Тръмп се дължи на лошото управление на кризата. Ако прехвърлим тази аналогия не само в България, но и в Европа, няма как правителство, което е било непоследователно, което е показало неподготвеност, да увеличи доверието си. Но мисля пък, че на гърба на тази криза някоя партия би могла да се вдигне рейтинга си. Защото рейтингът не се вдига с критика на правителството, което и без това е изнервило гражданите и е всяло паника с неподготвеността си. Рейтинг се вдига с ясни политики, ясни решения, със силни говорители по тази конкретна тема. Така че в някакъв смисъл когато добре се управлява криза, може да звучи малко цинично, но това е прекрасна възможност едно правителство да си вдигне рейтинга и да се върне доверието. Само че ако разсъждаваме по този начин – цинично-политологически – това правителство няма да си върне доверието, но тежко ни, защото не е в състояние да управлява кризата. Това е по-важно от това, колко депутати в коя партия ще има в следващия парламент. Водещ: От какво има нужда сега България? Какви стъпки могат да бъдат предприети през следващите седмици, когато се очаква усложняване на обстановката? Светослав Малинов: Искам да чуя тази общност, която се нарича „експертна“, с много ясни решения и да престанат да шикалкавят и да разсъждават като политици. В някакъв смисъл в момента не трябва да се угажда на едно или друго съсловие, на едни или други политици, а политиците не трябва да угаждат на една или друга част от избирателите. Просто трябва да се излезе с ясното съзнание, кое е най-добре. Аз имам чувството, защо казвам това по принцип, а сега ще кажа нещо конкретно – аз имам чувството, че голяма част от експертната общност и част от политиците, особено управляващите, са наясно, че затягане на мерките, по-строги ограничения за придвижване, затваряне на част от бизнесите, временно разбира се, е най-доброто в тази ситуация, но те не смеят да го кажат. Това е моето убеждение. Достатъчно се наслушахме на тези, които твърдяха, че проблем няма, че нещата бавно ще заглъхнат, че е ниска смъртността. Тя вероятно е ниска, но сравнение с какво? С какво, след като наблюдаваме тези данни в момента? Така че в момента това е моето мнение. Все пак самата експертна общност може да няма единодушие, но има мнозинство. Има усещане, че нещата започват да се изпускат. И сега да ни се разказва как няма страшно поради тази причина, и все пак нещата могат да останат малко по-хлабави, за да може бизнесът да върви, аз мисля, че това вече започва да става безотговорно. Сега седим и чакаме след 5-6 дена да паднат под 3 000 заразените на ден, ами ако станат 6 000, както твърди един от авторите на математически модел, който демонстрира и показа, че след 2 000, следващата граница е 6 000, какво ще стане тогава? Ще намалим тестването. Ами то тестването в момента показва 30-40% заразени от тези, които се проверяват. Така че спирам дотук. Все пак редно е наистина да се даде думата на тези, които разбират, и са убедени, какво трябва да се прави. Водещ: Доц. Малинов, какъв проблем оголи коронакризата? Може би този, че обществото ни е спряло да разчита на експерти или че експертите са изтласкани от полезрението на обществото? Светослав Малинов: Аз мисля, че имаше едно леко несериозно отношение, че нещата ще ни се разминат, имаше едно усещане, че може да се взимат и решения подходящи за справяне с кризата, и популярни решения. Тоест, хем да не се много-много притискат хората, хем да се вземат някакви решения, че да не се стигне дотам нещата да стигнат до положението, което сме в момента. И известно време, трябва да призная, и аз живеех с тази идея, че някак си ние успяхме с малко по-сериозни мерки, не чак толкова сериозни, но минахме добре през първата фаза. Сега обаче няма вариант да се взимат ефективни мерки и същевременно да са популярни. А това, което чета най-вече от лекари, че системата не е подготвена, че не са направени определени неща, че имало предложения да се мобилизират конкретни лекари от всяка болница, да се направят центрове за коронавирус, а не просто във всяка болница да има някакви отделения, че това било говорено още преди лятото – ако това наистина е така, ако е говорено, и сега се втурват да го правят, това е възможно най-лошата оценка за едни управляващи. Не искам да говоря за отговорност, за съд, за срам. Ако всички тези неща наистина са казвани, това е документирано, и сега тръгват да ги правят при 4 500 заразени на ден, в средата на ноември, какво по-лошо може да направи едно правителство на гражданите си от това? Водещ: Доц. Малинов, най-страшното са може би тези обикалящи из София линейки, които разкарват тежкоболни пациенти, която нито една болница не ги иска, и тези хора умират на леглата си, или умират в линейките, или умират пред вратите на болниците. Ние такава апокалиптична картина не сме си представяли, нищо че мнозина са склонни да я наричат слухове, но дори и ограничена да е тя е факт. Светослав Малинов: Избягвам тази тоналност, защото наистина няма нужда да се тормозим повече психически, но на мен ми се струва, че на правителството текат последните му дни да покаже воля и компетентност, и готовност да взема тежки правилни и непопулярни мерки. Най-накрая наистина ще трябва някой да излезе, и не го виждам там, лекар ли ще бъде, явно здравният министър не е, очевидно Борисов не е, и да поеме ако щете и негативите и омразата на хората за известно време, но някой ще трябва да излезе и да каже, какво трябва да се направи, включително и това, което не е направено, и сега трябва да го правим с някакво доплащане. Това, което става в момента, е, че страшно много хора физически ще бъдат изтормозени от болестта, от невъзможността да получат добро обслужване. Много хора ще бъдат икономически засегнати, защото това струва пари, дори да не се развие по най-лошия начин, никой не очаква някакво подпомагане от държавата. Всички ще бъдем изтормозени психически, слушайки новините, научавайки за наши близки и познати, и научавайки за тези ужасни примери, които засега, слава Богу, са няколко – за тези, които споменавате – но ако започнат да стават чести, тогава всички ще съжаляват за пропуснатите дни, които в момента изтичат. Водещ: До какво може да доведе психозата от коронакризата? Светослав Малинов: Ами никой не знае, това не е нещо, което сме преживявали. Историята на този тип епидемии в миналото никога не е минавала в обстановка, в която всички са информирани, свръхинформирани, научават нещата в реално време. И в този смисъл всички ще следят и това измерение на кризата. Това е безпрецедентно. Остава някаква утеха, че чисто статистически Европа и България сме преживявали по-тежки епидемии, но не и във време на тези технологии, които ни информират мигновено за всичко лошо. Ако това някой го утешава, да е жив и здрав! Цоня Събчева