Д-р Деница Даскалова: Ваксинацията е най-ефикасният и бърз начин да се справим със сериозното заболяване COVID-19, което връхлетя човечеството
Д-р Деница Даскалова, общо практикуващ лекар в интервю за Агенция „Фокус“.
Фокус:Д-р Даскалова, в цялата страна вече могат да се ваксинират всички желаещи, наред с първите 4 фази от имунизационния план. Какви са указанията, които са ви дадени от експертните лекарски комисии? Каква е създадената организация, предвид залените коридори за здрави пациенти и останалите дни, в които преглеждате болни?
Деница Даскалова: Експертните лекарски комисии излязоха със становище в края на миналата седмица. Всяка отделна комисия е систематизирала и е дала доста точно информация във връзка със заболяванията, които подлежат към нея – например ендокринолозите, ревматолозите, катедрите по алергология и т.н. Предписанията за пациентите с хронични заболявания са добре формулирани и систематизирани. Оставена е опция да изискаме допълнителна консултация, ако имаме конкретен казус, който не попада в общите насоки. Всеки човек е строго специфичен и на практика може да има такава конфигурация от заболявания, която да изисква интердисциплинарна преценка, за да може да се стигне до решение дали да бъде имунизиран, или не.
Приоритетни са хората над 65-годишна възраст и тези с хронична подлежаща патология, която би могла да доведе до по-тежко протичане на заболяването или смърт.
При нас е спусната наредба от Регионалната здравна инспекция за зелени коридори за хора, които са извън таргетната четвърта група. Вече можем да ваксинираме всички, които пожелаят.
Организацията ни е според графика, който имаме. Ще се постараем хората, които ще ваксинираме, предполага се, че са здрави, да бъдат пуснати в отделен период за работното ни време, в което няма да се засичат с болните, с хронично болните, с детските консултации, които са също в отделни коридори. Ще се наложи да се организира съботно-неделно преглеждане и ваксиниране на тези пациенти.
Фокус:Къде ще съхранявате дозите от съответните ваксини? Вие ли избирате производителя според възможността за съхранение?
Деница Даскалова: Не, не избираме нищо. Взимаме това, което ни дадат. На този етап единственият препарат, който се раздава при нас като общопрактикуващи лекари, е ваксината на „АстраЗенека“. Очаквано, би могло при наличието на другите ваксини „Пфайзер“ и „Модерна“ да получим и от тях.
Механизмът на съхранение – освен екстремно ниските температури, които се изискват за „Пфайзер“ и „Модерна“, при тях има едно условие, че след като се размрази ваксината на „Пфайзер“ на практика може да стои до 5 дни при температурен режим плюс 2 до 8 градуса, както и ваксината на „Модерна“, но нейното съхранение е до 30 дни. Ако ние имаме пациенти, които желаят да се ваксинират с тези ваксини, трябва да ги извикаме в най-кратки срокове, след като вземем дозите. Съхранявам ваксините в хладилник за определения срок.
Фокус:Тоест при желание на Ваш пациент за конкретна ваксина ще можете да реагирате своевременно, като му звъннете и му кажете кога да заповяда, за да я поставите? Питам Ви, защото въпреки че всички производители са одобрени от ЕК и от Европейската агенция по лекарствата, хората имат опасения за различните ваксини и държат сами да изберат с коя да бъдат имунизирани. Защо българите не се доверяват на клиничните изпитвания, които препаратите са преминали и становищата на отговорните институции?
Деница Даскалова:Може би мнителността е заложена в народопсихологията ни. Лошото е, че много от пациентите не се доверяват и на лекарите в България. Проблемът е и двустранен. Ако полагаме малко повече усилия, за да обясним по правилния начин, хората ще се доверят и ще разберат. Лично съм се убедила в това. Но, затънали в рутината, в цялата бумащина, с която са осеяни българските лекари, може би не ни остава достатъчно време, за да поговорим с пациентите и да обсъдим страховете им.
Фокус:Да разиграем ситуацията – при вас идва пациент, който е записан в списъка ви за ваксинация, на място ли попълва съответните документи, какви са те, могат ли да се попълнят предварително онлайн, за да се улесни процесът?
Деница Даскалова:Не, процесът при нас не може да протича по този начин. Чисто организационно ще Ви обясня защо. Имунизационните центрове на територията на страната разполагат с ресурса денонощно да обслужват пациенти, сменят екипи, отварят ваксини, могат да поемат голям поток от хора, те се занимават само с това. При нас, наред с цялата останала работа с лекуване на болни, диспансерни прегледи на хора с хронични заболявания, детски консултации, трябва да се случат и имунизациите. Важно е да се знае, че хората ще идват при нас за тези имунизации по предварително подреден график, с определен ден и час. Тогава на място се попълва необходимата декларация, която се генерира от софтуерите, с амбулаторен лист за извършен клиничен преглед. Пациентът разписва информирано съгласие и това, че е прегледен, след това му се поставя ваксина. Ако пациентите се записват предварително и няма уговорка с нас, може да се получи така, че ние да сме ги предвидили, а те да не дойдат. Тогава се нарушава редът, ваксините остават. Необходима е предварителна организация.
Фокус:Темата е коментирана неведнъж, но нека отново изговорим нещата. Какви са страничните ефекти, които хората могат да получат, след като бъдат ваксинирани? При кои трябва да потърсят незабавно лекарска помощ, на личния лекар ли се звъни или на 112?
Деница Даскалова: 112 отговаря за животозастрашаващите ситуации. Всички останали ситуации са в някакъв неотложен порядък. Това, което трябва да се разяснява на хората, е какво да очакват след всяка една имунизация, било то срещу COVID-19, грип и т.н.
Всеки човек, който дойде да се ваксинира, бива предварително разпитан за хронични заболявания или алергични състояния. Съответно ние обръщаме и обостряме внимание към тези неща и казваме какво да очакват.
При поставянето на ваксина най-често, бих ги нарекла не странични, а постваксинални реакции, които са очаквани, са болка в мястото на поставянето, схващане, зачервяване на ръката, може да има като обща реакция дискомфорт в цялото тяло, болки по мускулите и ставите, главоболие. Като обща реакция може да се качи и температура, която е много индивидуална, при някои ниска, при други висока. Поставаксиналните реакции се очакват от няколко часа след поставяне на имунизацията до два-три дни.
Съветваме хората, които се чувстват дискомфортно на фона на поставаксиналната си реакция, ако много ги боли главата, ръката, имат температура, втрисане, да си вземат медикамент от групата на ибупрофените, аналгин, парацетамол при нужда.
Ако тези постваксинални неразположения се задържат в рамките на 48 до 72 часа, е редно хората да потърсят за консултация семейния си лекар, който ги познава най-добре и може да реагира най-адекватно, субективно и обективно, преценявайки симптомите.
Фокус:Да се обърнем към нашите читатели и слушатели, които имат колебания относно ваксинирането. Какви са вашите съвети?
Деница Даскалова: Ваксинацията е най-ефикасният и бърз начин да се справим с такова сериозно заболяване, което връхлетя човечеството. Единият механизъм, с който бихме се справили е преболедуването, което, за съжаление, при този вирус е малко като игра на руска ролетка, защото не се знае кой как ще го изкара и дали ще се усложни. Другият доказан начин е имунизацията, при който целим максимално бързо обхващане на голяма част от населението, за да може да разчитаме на голям брой имунокомпетентни хора, които са защитени. Едните, за съжаление, чрез преболедуване, а другите чрез имунизация. Колкото повече чрез имунизация, толкова по-добре, за да може да се спре агресивната циркулация на вируса и всички да се върнем към това, което толкова много желаем и загубихме преди година.
Колкото повече циркулира вирусът, толкова повече шансовете му непрекъснато да мутира нарастват, изгражда защитни механизми срещу нас. Атакуваме го, той научава как да се брани и може да се възпроизведе във вариант, в който всичко, което сме постигнали до момента, да се окаже неефективно. Да стане така, че ще се появи щам, при който ваксината няма да действа или създаденият имунитет при хората, които са го преболедували, няма да е достатъчен, за да ги предпази от новата мутация. Рискуваме да се върнем на изходно ниво.
Фокус:Какъв процент от Вашите пациенти са изявили желание да се ваксинират?
Деница Даскалова: Около 15-20 процента са заявили желание да се ваксинират. В това число включвам много хора, които не са в моята практика като лекар, защото идеята е всеки да се ваксинира, където пожелае. Всеки, който пожелае да се ваксинира при мен, може да го направи като се обади предварително, ще го включим в списъците. Оказва се, че някои хора са се ваксинирали в зелените коридори, които се пуснаха през уикенда. В моя кабинет ваксинацията започва утре, планувани са 30 души.
Фокус: Да завършим разговора с това дали вие самата сте се ваксинирала?
Деница Даскалова:Имах късмета да съм сред първите ваксинирани. Поставени са ми две дози. След поставения от фирмата производител срок за тестване на имунитета съм го направила и имам много добра защита от всичко.
Мариела ЧЕПЕЛОВА