Йонко Иванов: Пътната обстановка изисква по-често спиране с двигател, отколкото с педала на спирачката
Йонко Иванов, председател на Съюза на преподавателите по автомото подготовка, в интервю за предаването „Добър ден, България“ на Радио „Фокус“
Водещ: Г-н Иванов, предвид усложнената метеорологична обстановка, какво е най-важно да знаят шофьорите, които излизат на пътя в тези условия сега?
Йонко Иванов: Най-важното е, че трябва автомобилът да бъде в техническа изправност, което означава, че преди потегляне трябва да се направи външен оглед на автомобила: да има изправна осветителна система, чистачките трябва да работят нормално, защото когато в продължение на дълъг период не са експлоатирани, те не дават добра видимост. Да се налее допълнителна течност, с която да се даде възможност при дъжд или снеговалеж, да няма обледяване. Не на последно място комфортът в автомобила трябва да бъде такъв, че да няма изпотяване на стъклата - филтрите в купето трябва да се подменят, поне веднъж в годината трябва да се направи тази профилактика. Изпотяването на стъклата води до много негативни резултати при шофиране. Вентилационната система на автомобила, трябва да бъде на необходимото ниво. В тези критични ситуации, ако се попадне в тапа, особено когато се движим по магистрала, е необходимо да имаме и достатъчно количество гориво, за да може отоплението в автомобила да е непрекъснато.
Водещ: Предполагам, че в тези условия - мокри и хлъзгави пътища, много е важна и скоростта, за която винаги призоваваме да бъде съобразена с пътните условия.
Йонко Иванов: Там, където има поставена сигнализация, за съжаление не навсякъде такава сигнализация съществува, говорим за вертикална или хоризонтална маркировка, трябва да се спазват ограниченията на скоростта. При износени гуми, независимо дали на предния или задния мост, влизайки в завой при ниски температури, се създава възможност за подхлъзване на автомобила и тогава много трудно той се овладява. Ако има и колона от автомобили, такова завъртане предполага верижна катастрофа. Така че съветът ми към всички е да вдигнат крака от педала на газта и да ползват по-често спирането с двигател в такива критични ситуации, отколкото да посягат към педала на спирачката. Защото не всеки автомобил има възможност да даде възможната дистанция за спиране и за тези, които са пред него и за тези, които са след него.
Водещ: Шофирането в такива условия определено изисква умения и това беше поводът да ви поканим по повод одобрена от Министерския съвет промяна за обучението по безопасността на пътя. Ограничен брой пъти да могат да се явяват на изпит кандидат- шофьорите за книжка, а при неуспешни опити да преминат обучението отначало, гласи приетата промяна. Ще реши ли това проблема с недостатъчно подготвените шофьори на пътя?
Йонко Иванов: Концепцията е част от Националната стратегия по пътна безопасност 2030, което означава, че ще има и екшън план от гледна точка на концепцията, която съдържа най-вече ново начало, червена линия, една нова философия, която се съдържа в обучението през целия живот, или т.нар. „фазово обучение“. Ако това се приложи, поздравления за смелостта на шефа на Държавната агенция по пътна безопасност, че това става част от концепция. Това означава, че трябва да се подобри качеството на обучение, както и да се наблегне на най-малките деца в детските гради, училищата, и след това да се продължи това обучение с взимането на шофьорската книжка.
В тази трудна ситуация, която е днес, на много места има аквапланинг, и ако човек не знае какво да направи, когато попада в локви, не познава поведението на автомобила, ще повлияе на безопасността на останалите участници в движението. Това е практика, която имаше преди доста години, бих могъл да кажа, че през моя 40-годишен опит сме проиграли абсолютно всички възможности. Тогава след всяко късане се даваха допълнителен брой увеличени часове. След първото късане бяха 2 часа, 4 часа, 6, стигаше се до 8 часа, и след пето късане на изпит, невъзможността да се вземе изпит от пето явяване, се записваше нов курс. Но това бе продиктувано от невъзможността на Автомобилна администрация да се справи с наплива от хора, които се явяваха на изпит, председателите на изпитните комисии нямаха възможност да поемат тези курсове, които се създадоха през изминалата година – доста хора чакат за явяване на изпит. За мен лично на този етап лошото е, че нямаме възможността да контактуваме с Агенцията – всичко това става онлайн заради ситуацията, в която сме изпаднали в момента. Ако това нещо е от методиката, която в момента касае изпита, а именно 9 точки, се натрупват по време на самия изпит, съответно изпитът може да е неуспешен, това не е критерий, че човек не е подготвен качествено да се яви и да си изкара изпита.
Водещ: Теорията може да ти е перфектна, но на практическия изпит се проваляш. В този смисъл доколко е редно отново да презаписваш целия курс, когато те скъсат определен брой пъти?
Йонко Иванов: Отново казвам, има много хубави неща в тази концепция, има и неща, които трябва да се изговорят, но се надявам, че следващия месец, когато вече се вдигне забраната за срещи и има възможност за контакти лице в лице, тези неща ще бъдат обсъдени. По-важното оттук нататък е какъв вид обучение ще има: дали ще бъде онлайн, дали ще бъде в електронна среда, дали ще се запази класно-нощната система. Всички тези неща предстоят да се доогледат. Проблемът е, че доста хора в момента си правят експеримент: първия път се явява, втория път и третия път вече си вземат достатъчно часове, за да се подготвят и да изкарат изпита. Но всичко това трябва да стане на базата на експертизата, а тази експертиза трябва да бъде доказана от Автомобилна администрация, което означава, че те могат да си направят изводите колко кандидати от второ и трето явяване взимат изпита. Защото, ако се стигне дотам, че след една година трябва да се запише нов курс, нали разбирате, че всеки ще извади една доста голяма сума пари, за да не стига до нов курс. Тогава вече корупционната практика е налице. Така че всяко нещо, подлежи на допълнително обсъждане, за да може да има смисъл от него.
Водещ: Шофьорите с хронични заболявания да преминават на проверочен изпит, е още една от приетите промени. Логично ли е това, става дума за здравословен проблем?
Йонко Иванов: Има изисквания за медицинска годност на кандидата. Аз давам пример с една дама на 82 години, която беше наградена онзи ден като медицинска сестра, която се справя успешно с нейните задължения. Никой не може да спре човек да управлява автомобил, ако медицински не му е забранено това да се случи. Така че има лекари, които съответно правят проверка на здравословното състояние, и ако те кажат: „Окей“, никой не може да попречи на водача да управлява автомобила.
Росица АНГЕЛОВА