Валентин Дебочички, Регионален исторически музей – Кюстендил: В трудната за всички година музейната колегия се постара да бъде полезна за всички, интересуващи се от историята на града
Директорът на Регионален исторически музей – Кюстендил Валентин Дебочички, в интервю за Радио „Фокус“ – Кюстендил.
Фокус: Господин Дебочички, изминалата 2020 година беше меко казано трудна за културните институти в цялата страна, каква е вашата равносметка?
Валентин Дебочички: Да, разбира се, че изминалата 2020 година беше особена и различна година, белязана от всички мерки срещу вируса COVID-19. Това беляза не малко и дейността и работата на музейната ни колегия. Най-вече относно нашите посетители, нашата публика. Не само по време на въведените карантинни мерки от 8 март до 18 май 2020 година, както и в края на годината, този постепенен, макар и малък ръст на посетителите, за който работихме през последните години, поради тази причини не можа да се осъществи. Все още нямаме конкретни цифри, но нашите посетители са в пъти по-малко от предходната 2019 година. Освен това не можахме да организираме и традиционните събития. Сред тях е „нощ на музеите“, както и организирането на научни форуми, с които нашият музей си е спечелил отдавна уважението на колегите от страна и света. Все пак музейната ни колегия се опита да бъде полезна на всички интересуващи се от историята на Кюстендилския край. Това, което позволяват социалните мрежи, нашите колеги бяха подготвили десетки презентации и публикации, представяния на движими културни ценности, на паметници на културата. С удовлетворение може да се отчете, че имаше голям интерес и най-важното мили и положителни отзиви. Наистина се постарахме тази тежка година да не бъде без нашия принос.
Фокус: Кои са положителните неща, които може да отчетете?
Валентин Дебочички: На първо място ще отчета, че за колегите археолози, независимо от тази обстановка, годината беше и успешна, но и напрегната. Отново с прекрасни резултати приключи третият етап от редовните археологически разкопки на проекта „Парк Галерията 2“, финансиран от Министерство на културата. Надявам се, че и през тази година те ще продължат, за да може да се реализира и основната идея на тяхното провеждане, а именно да имаме експонирана в центъра на града зори и една малка част от антична Пауталия. Тези проучвания бяха ръководени от колегите асистент Румен Спасов и Веселина Вандова. Наред с това, във връзка с редица инвестиционни намерения, колегите осъществиха спасителни археологически наблюдения на още четири обекта в Кюстендил, които попадат в рамките на резервата „Пауталия – Велбъжд – Кюстендил“. Подобни дейности имаше и в град Сапарева баня на три обекта. Изключително сме щастливи, че през 2020 година много успешно и резултатно, през летния период, се проведе образователната програма на музея.
Фокус: Разкажете и за тези дейности, те са свързани с подрастващото поколение, нали така?
Валентин Дебочички: Да, точно така. На първо място отново се реализира нов, надграждащ образователен проект – „История и традиции от детските ръце“, финансиран от Министерство на културата. Бяха проведени общо десет музейни работилници, а през лятото, когато натискът на вируса беше по-слаб, бяха проведени още 12 занимания с деца. Може да се отчете, че през 2020 година общо 869 деца взеха участие в тези образователни програми, а 250 от тях са били деца до 6-годишна възраст. Това нас ни радва, защото това затвърждава всички постигнати резултати в образователната дейност на музея.
Фокус: Ако трябва да посочите и дейностите в посока научноизследователската дейност на музея, какво се откроява там?
Валентин Дебочички: Индивидуалната дейност на колегите беше също успешна. Излезе вече от печат монографичното изследване на главен асистент д-р Светослава Филипова „Монети и монетна циркулация през Късната Античност по горното и средно течение на река „Струма“. Много наши колеги бяха включени в една мащабна задача, свързана с издаването на „История на Кюстендил“, което е подпомогнато от кмета на Община Кюстендил. Надявам се, че през 2021 година вече да имаме и книжните тела на два от томовете на тази история. Основната част от авторите са наши или бивши колеги, както и колеги, които са от водещите изследователи на българската история в страната. Наред с това се опитахме да представим и нови изложби, но по обясними причини, единствено в откритите прозорци между отделните карантини, гостувахме през цялото лято в Етъра. Все още може да се види една прекрасна изложба – „С дъх на казанлъшка роза“, която е представена в изложбената зала на джамия „Ахмет бей“.
Фокус: През изминалата година имахте и дарения, разкажете и за тях.
Валентин Дебочички: Да, в край на годината може да се обърнем с благодарност към нашите дарители. Повечето от нашите съграждани бяха информирани за едно прекрасно дарение, направено от Сдружение „Хайдути“. Това е реконструирана носия на нашата емблема, на войводата Ильо Марков. Надявам се, че от 4 януари ще бъдат отворени музеите и тя да бъде видяна в къщата музей „Ильо войвода“. Колегата, преподавател в Първо основно училище „Св.св. Кирил и Методий“ – Кюстендил, Емилия Цветкова направи едно ценно дарение на научна литература, близо 300 тома. Огромна благодарност и на всички останали наши дарители. Мога да кажа, че в едни необичайни и трудни условия, а на моменти и непредвидими, ние се постарахме да бъдем полезни за всички, интересуващи се от историята на Кюстендил.
Венцеслав ИЛЧЕВ