Проф. д-р Славчо Томов, МУ- Плевен: Имаме студенти от над 45 страни, което е показателно за качеството на образование
Проф. д-р Славчо Томов, ректор на МУ - Плевен, в интервю за предаването „Добър ден, България“ на Радио „Фокус“
Водещ: Медицински университет – Плевен провежда днес присъствени кандидатстудентски изпити за специалностите „Медицина“ и „Фармация“, както и тест по биология за бакалавърски специалности. Първият изпит по биология е именно днес. Как ще протече той, какъв е интересът към специалностите в университета? За всичко това ще говорим с ректора на университета проф. Славчо Томов. Добър ден.
Славчо Томов: Добър ден.
Водещ: Проф. Томов, благодаря ви, че отделяте време за нашите слушатели, тъй като знам, че ви очаква напрегната програма. Как ще протече кандидатстудентският изпит?
Славчо Томов: Присъственият кандидатстудентски изпит ще протече, разбира се, в светлината на епидемията от коронавирус и всички противоепидемични мерки, които Министерство на здравеопазването е изложило в своята заповед. Това задължително трябва да го кажем.
Това, което обаче ми се иска да отбележа, е, че въпреки ситуацията интересът към висшето училище и тази година е изключително висок. Имаме около 740 кандидати, като между 5 и 6 души ще се борят за едно място, което изчисти притесненията на всички, не само на нашето висше училище, но и на ръководствата на останалите висши училища. В кавички казвам притесненията, защото никой все пак не знаеше в каква посока ще бъде изпитът, поради епидемията от коронавирус, и колко ще са кандидатите за тези толкова важни за българското общество специалности.
Водещ: Ваши колеги, ректори на други университети, споделят, че заради коронавируса много български кандидат-студенти са предпочели да не рискуват с пътуване по света и са избрали България, за да учат висше образование. Има ли такава тенденция и във вашия университет или кандидатите ви са устойчива бройка?
Славчо Томов: При нас кандидатите са устойчива единица. Епидемията очерта две тенденции сред кандидат-студентите, и по-специално в медицинските университети: едната е наистина това, което споделят и колегите от другите висши училища – не малка част от децата да предпочетат българските висши медицински училища: втората тенденция e, че епидемията от коронавирус даде да се разбере колко важни са тези специалности, които се изучават в медицинските университети, обществото да оцени истинското им значение. Много деца си дадоха сметка дали си заслужава да кандидатстват във висши медицински училища, тоест, дали това е професията, която те искат да работят, с която искат да продължат своето развитие. Така или иначе, това беше един тест не само за обществото, но и за всички онези, които избират своя професионален път.
Водещ: Какъв е броят на студентите, които ще приемете тази година? Има ли промяна в специалностите, които предлагате?
Славчо Томов: Да, ние увеличихме някои от магистърските програми, например към магистърските програми „Обществено здраве и здравен мениджмънт“ и „Медицинска рехабилитация и ерготерапия“, която също е една от изключително търсените напоследък медицински специалности. 16 са специалностите, по които могат да кандидатстват кандидат-студентите в нашето висше училище, 5 магистърски и 11 бакалавърски програми.
Водещ: Тъй като разговорът ни минава в контекста на пандемията от коронавирус, а по всичко личи, че изходът от нея няма да бъде днес или утре, в каква степен Медицинският университет е подготвен за провеждане на занятията през следващата учебна година?
Славчо Томов: Ние сме подготвени за всички възможни предизвикателства, които коронавирусът представи пред нас. Един своеобразен тест беше старта на епидемията през пролетта на тази година. Преустроихме висшето училище и обучението премина изцяло в условия на електронна среда. Сега продължаваме да работим в тази посока, като надграждаме възможностите на висшето училище за обучение в електронна среда. Готови сме за хибридна форма на обучение на фона на активността на коронавируса – присъствена и електронна форма на обучение.
Няма как да не споделя, че за тези регулирани специалности, които се изучават в нашия университет и в другите висши медицински училища, по принцип законът не разрешава дистанционното обучение, но ние видяхме, че въвеждането на електронни форми на обучение имат място в съвременната система на висшето образование и трябва да бъдат използвани максимално. Не бива да забравяме, че поколението, което сега ще запълни скамейките на висшите училища, и това, което предстои да кандидатства и да учи във висшите медицински и немедицински училища, всъщност е дигиталното поколение. Ние не бива да подценяваме този факт.
Водещ: Още повече, че и болницата към вашия университет има традиции в това отношение. Вие сте тези, които излъчвате онлайн дори и операции.
Славчо Томов: Да, така е. Традицията е доста сериозна, тя е от повече от 10 години. Телемедицината е един от съществените елементи не само на преподаване, тя е една от съществените форми за използване на дигиталните ресурси за лечение и операции в медицината. Само преди около седмица трите висши медицински училища - в Плевен, Варна и в Пловдив, заедно с Висшето училище по телекомуникации и пощи подписахме меморандум, за да стартираме хибридни форми на обучение в електронна среда. Телемедицината всъщност е една от тези основни форми.
Водещ: Разговаряла съм с ваши чуждестранни студенти, професоре, и съм задавала въпроса защо избирате България, за да следвате медицина. Отговорът винаги е един и същ, независимо откъде идват: България предлага реална практика на студентите, които учат медицина. Това ли е едно от големите предимства на обучението в България по специалността „Медицина“?
Славчо Томов: Точно така, това е наистина едно от големите предимства – да имаш възможност да се докоснеш до пациента. Да имаш живия контакт с пациента е едно от най-големите предимства на българското висше образование, но това не значи, че ние не следваме и модерните тенденции с т.нар. „симулатори“ и симулативни форми на обучение. Те просто взаимно се допълват. Още нещо искам да кажа в тази посока. Продуктът, който предлагат българските висши медицински училища, има високо качество и е съизмеримо с качеството на обучение в европейските медицински университети. Съизмеримостта между качество и цена, както и среда на обучение, са основните елементи и предпоставки, които превличат и чуждестранните студенти. В нашия университет те са от повече от 45 страни, от почти всички краища на света. Сами разбирате какво значи това.
Водещ: Цифрите са достатъчно показателни и сами говорят за себе си. Само след минути трябва да започне изпитът. Имате ли достатъчно квестори за провеждането на кандидатстудентския изпит?
Славчо Томов: Определено да, подсигурихме достатъчно квестори, защото сами разбирате, броят на кандидат-студентите, които трябва да присъстват в една зала трябва да бъде съобразен със заповедта на министъра на здравеопазването, респективно броят на квесторите трябва да бъде по-голям. Те са обучени, инструктиране.
Водещ: Да пожелаем успех на всички кандидат-студенти и на добър час в нелеката специалност „Медицина“. Благодаря ви, професоре!
Славчо Томов: Благодаря и на вас.
Росица АНГЕЛОВА
ОТ СЪЩИЯ СЪБЕСЕДНИК
Проф. д-р Славчо Томов, ректор на МУ - Плевен: Приемните кандидатстудентски изпити ще бъдат отложени в разумни срокове, ако се наложи
Проф. д-р Славчо Томов, ректор на МУ - Плевен, в интервю за сутрешния блок „Добро утро, България“ на Радио „Фокус“
Проф. д-р Славчо Томов, Медицински университет – Плевен: Запазва се тенденцията ...
Проф. д-р Славчо Томов, ректор на МУ – Плевен: Високотехнологично обучение, моде...
Проф. д-р Славчо Томов, МУ – Плевен: Ще патентоваме нов софтуерен продукт, разработен за лабораторията за обучение в среда на виртуална реалност
Ректорът на Медицински университет – Плевен проф. д-р Славчо Томов в интервю за рубриката „Наука и образование за интелигентен растеж“ на Радио „Фокус“ Водещ: В Медицинския университет в Плевен вече работи лаборатория за обучение в среда на виртуална реалност в рамките на Центъра за компетентност по персонализирана медицина, 3D и телемедицина, роботизирана и минимална инвазивна хирургия, финансирана от оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Мой гост е ректорът на университета проф. д-р Славчо Томов. Добър ден. Светослав Томов: Добър ден. Водещ: Проф. Томов, какво представлява виртуалната реалност в медицината и какви са характеристиките на тази технология? Светослав Томов: Едно от направленията в медицината, от съвременните модерни направления в медицината, което набира скорост в последните години, е използването на новите технологии, най-вече тези в областта на виртуалната реалност, добавената реалност. Но това, което ние бяхме заложили и вече е факт в рамките на финансирането на проекта за Център за компетентност, е т.нар. лаборатория за виртуална реалност „Операционна зала 360“. Ако трябва да разтълкувам наименованието – в една от операционните зали на университетската болница е разположена камера, която позволява да се визуализира помещението и цялата операционна на 360 градуса, тоест тя обхваща реално цялата операционна. В същото време на разстояние от няколко километра е разположена същинската зала със специални компютри и специални очила за виртуална реалност. И когато вие поставите очилата за виртуална реалност, всъщност вие в реално време попадате директно в операционната зала и можете да наблюдавате всичко, което се случва в тази зала. Вие можете да наблюдавате как работи оперативният екип, може да наблюдавате мониторите и ако операцията е лапароскопска, да виждате какво се случва в оперативното поле. Може да наблюдавате какво правят анестезиолозите. Вие сте реално там със способите на виртуалната реалност, но не пречите на оперативния екип и не създавате дискомфорт в оперативното лечение на болния. Така че това де факто е реална реалност, която използва най-модерните и съвременни технологии за виртуална реалност. Водещ: Какви средства са вложени в лабораторията и всъщност каква е нейната цел? Светослав Томов: Целта на лабораторията от една страна е чисто обучителна, за да могат и студенти, и специализанти, а и лекари, които се обучават в областта на минимално инвазивната хирургия, да присъстват и да наблюдават операция на живо. Тъй като бъдещето е на тези технологии, съвременният хирург, а и съвременният обучаващ се, ще бъдат все по-често поставени в нестандартни условия. Идеята е – ние сме заложили научноизследователски проект, който да изучи какво е влиянието на технологиите на виртуалната реалност върху поведението от една страна на този, който се обучава, и от друга страна на екипа, който работи в операционната зала. Към тази лаборатория ще бъде добавен и специален апарат със сензори, които ще бъдат поставени на определени места върху обучаващите се и ще бъдат отчитани техните реакции и обективно измервани техните реакции. Сумата е около 650 000 лева, специално на тази лаборатория, 10 поста, оборудвани с най-съвременните постижения на компютърните технологии, на условията за виртуална реалност и е създаден изцяло нов софтуерен продукт, който ще бъде патентован. Той е уникален и за България, и за Европа, а доколкото знам от партньорите, които са ангажирани, асоциираните партньори, които са ангажирани с изработването на този продукт, той е уникален и за света. Ето защо той ще получи патент и ние се борим за патент, разбира се, софтуерният продукт, който успява да компилира образите от много камери, разположени върху кълбото, глобуса за 360-градусово изображение, и компилирането и адаптирането на този реален образ към очилата за виртуална реалност. Водещ: Преди дни в рамките на Отворени врати проведохте специална демонстрация на 360-градусово наблюдение на хирургична манипулация над операционната зала във виртуална реалност с помощта на виртуални очила. Каква бе реакцията на студентите? Светослав Томов: Те бяха изключително впечатлени. На практика всеки, който си постави очилата, той не очаква наистина да види това, което се вижда, защото вие реално попадате там, където се намира триизмерната камера, 360-градусовата камера, вие попадате в истинската операционна зала, виждате всичко и усещането е много особено. Студентите наистина бяха много впечатлени. Тъй като те можеха да наблюдават в рамките на няколко минути, всички от тях заявиха, че желаят за по-дълго време да наблюдават истински реална оперативна интервенция в условията на истинската виртуална реалност. Това наистина е нещо много специално и аз лично не очаквах, че ефектът ще бъде такъв, че резултатът ще бъде такъв, че впечатленията и реакциите на хората, които за пръв път се докосват до подобно нещо, но бъдещето е натам. Ние трябва да свикваме с изкуствения интелект, с виртуалните изображения, с добавената реалност, с холографските изображения. Ето сега с навлизането на 5G технологиите, които ще позволят изключително с висока скорост да бъдат пренасяни сигналите в пространството, това ще позволи революционно навлизане на всичките тези технологии и в медицината. Марияна ВАЛЕНТИНОВА