Светозар Маргенов, БАН: Целта на проектите по Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж" е да се изградят мощни изследователски комплекси
Член-кореспондентът д.м.н. Светозар Маргенов от Института по информационни и комуникационни технологии към БАН в интервю за Агенция „Фокус“ за Оперативна програма Наука и образование за интелигентен растеж
Фокус: Г-н Маргенов, какво представлява Оперативна програма Наука и образование за интелигентен растеж?
Светозар Маргенов: Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ е финансов инструмент за подпомагане на образованието и науката, в частност оперативната програма подпомага изграждането на центровете за върхови постижения и центрове за компетентност. Оперативната програма стартира с обявяване на конкурсната сесия през 2017 г. и през 2018 г. започнаха да се подписват първите договори за безвъзмездна финансова помощ.
Фокус: Каква е целта на проекта?
Светозар Маргенов: В рамките на тази ос на оперативната програма се изграждат два типа центрове – центрове за постижения и центрове за компетентност. Целта на тези проекти е да се изградят мощни изследователски комплекси, като акцент на тази оперативна програма е създаване на научна инфраструктура на високо европейско и световно ниво. 75% от финансирането е насочено към изграждането на инфраструктура.
Фокус: Какви резултати се очакват от работата?
Светозар Маргенов: Първото и задължително условие е да се изгради тази инфраструктура. В конкретния център за върхови постижения, който аз ръководя, имаме специален фокус на инфраструктурата и създаваме нов модерен дейта център с капацитет да съхранява и обработва големи обеми от данни. Дейта центърът ще надгради съществуващия суперкомпютър. След 2 години в рамките на проекта ще закупим следващия суперкомпютър, защото това е нормалният период на работа на тези машини и освен това ще изградим лаборатория за тримерна дигитализация и микроструктура за анализ, която ще е с уникални възможности за страната и за региона в Югоизточна Европа.
Фокус: Каква е времевата рамка за осъществяване на научно-изследователските дейности?
Светозар Маргенов: Действието на проекта е от август 2018 г., когато беше подписан договора и трябва да завърши в края на 2023 г., като научно-изследователските проекти включени в програмата на центъра се предвижда, че трябва да се изпълняват за период от 10 години. Ние поемаме ангажимента, че след приключване на финансирането по проекта, екипите ще продължат да работят в рамките на тези планирани 11 научни проекта.
Фокус: Какви са целите, към които са насочени планираните научни изследвания?
Светозар Маргенов: Проектът е в областта на информатиката и информационните и комуникационните технологии. Това е една доста обширна област и в някаква степен обхваща всички области на съвременните изследвания, така че тя има пълно хоризонтално покритие. В същото време при нас има концентрация на финансирането, свързано с високопроизводителни изчислителни комплекси или суперкомпютри, огромни обеми от данни и в синергия това се свързва със съвременна дигитализация със средства за тримерно обхващане на всички етапи на дигитално представяне и интегриране със съвременната интерпретация на понятието изкуствен интелект.
Фокус: Какви са очакваните ползи от реализацията на този проект?
Светозар Маргенов: Проектът ще има преки резултати, въздействие и ползи най-напред в рамките на конкретните задачи, които са дефинирани в тези 11 научни проекта. Те обхващат някои от най-модерните и важни за обществото и науката въпроси. Невинаги съвпада това, което науката оценява за важно в момента и това, което обществото очаква в момента и ние като център за върхови постижения трябва да имаме отговорност и за двете. В научните проекти са включени както резултати, насочени към ефективно използване на тези нови огромни машини, в същото време приложения в понятни за всички области като влияние на климатичните промени за България и региона, проблеми, свързани с въздействието на различни фактори за замърсяване, екология, изкуствен интелект в неговия най-широк обхват.
Зорница КОСТАДИНОВА