Атанас Зафиров, БСП: 20 недоволни души не са в състояние да повлияят на политиката в партията
Националният съвет на БСП проведе няколкочасово разширено заседание. Основните теми, с които Пленумът беше ангажиран, бяха равносметка от проведените местни избори и алтернативният бюджет на левицата за догодина. Всичко това обаче съпътствано от неизяснения въпрос за оставки в партията. Кои са важните акценти след неделния ден? Питаме Атанас Зафиров, член на Изпълнителното бюро на БСП в интервю за сутрешния блок „Добро утро, България“ на Радио „Фокус“ .
Водещ: Г-н Зафиров, на фона на разпространеното писмо от миналата седмица, в което имаше призиви за оставки, разбираме, че тази тема изобщо не е била обсъдена на съвета вчера, а очакванията бяха тя да намери място на НС. Защо рязко затихнаха недоволните гласове в партията?
Атанас Зафиров: Всъщност, след вчерашния близо 7-часов разширен пленум на БСП станаха ясни няколко основни неща. Преди всичко, в БСП, въпреки налаганата в последните седмици в опредени медии агресивно теза, няма никаква криза, още по-малко пък лидерска. Оказа се, че този въпрос въобще не дневен ред. Всичко е било медиен шум от хора, които в интерес на истината бяха значително по-активни медийно, отколкото в реалната кампания. А що се отнася до въпросното писмо, което беше по-скоро един опит за алтернативен анализ на резултатите от изборите, то всъщност е подписано оказа се от едва 21 човека. По-важното е, че зад тези хора реално не стои никой. Това е тяхно собствено мнение, собствен анализ. Няма общински организации, няма структури, които да споделят изводите в този анализ. В него освен всичко друго имаше и някои откровени неистини. Например за подкрепа на съветниците на БСП при гласуване в Общинския съвет в полза ГЕРБ, което се оказа неистина. Имаше сгрешени числа и за реалната бройка на кметовете, и за съветниците, и за броя на областите, в които БСП няма кметове. Така че може да се направи основен извод, че БСП е всичко друго, но не и авторитарна партия, както се твърдеше във въпросния анализ. След този близо 7-часов форум се чуха всички страни и бяха взети колективни решения. Основният извод, който беше направен, е, че БСП отчита един добър резултат на тези избори. Добър, но недостатъчен – това беше точната формулировка. Можеше и повече, и по-добре.
Водещ: Ще поговорим и за тези изводи. Кажете ни преди това обаче, тези 21 човека, първоначално обявени като 50, в крайна сметка, освен настоявания за промяна на ръководството, предложиха ли нещо конкретно?
Атанас Зафиров: Не, нищо конкретно нямаше вчера по отношение на оставките, с изключение на първото изказване от Емил Райнов, в което беше представен този документ и беше представен и изводът, до който стига този алтернативен анализ- че има нужда от промяна в ръководството на партията. Нищо подобно не прозвуча в по-нататъшната дискусия. Даже напротив, бяхме свидетели на една много сериозна и силна подкрепа, както от новоизбраните кметове, така и от редовите членове на Националния съвет на партията.
Водещ: Както сам казахте – добър, но недостатъчен – около този извод се обединихте по темата за местните избори. Освен така необходимия анализ на вота, има ли консенсус и за начините, по които резултатите могат да станат още по-добри и вече достатъчни?
Атанас Зафиров: На първо време е важно да се каже, че ние стартирахме и отчетно-изборната кампанията в партията, която включва анализи и оценки на всички нива в структурите на БСП, които ще започнат в началото на месец декември. Така ще свърши пълният цикъл с конгреса през май, а преди това с избора през април на председател от цялата партия. На тези именно отчетно-избори събрания ще бъде направен и един пълен анализ на всяка община, на всяка общинска структура поотделно. Ще бъдат направени съответните изводи по места. Знаете, че на местните организации бяха дадени широки правомощия и по отношение на коалиране, и по отношение на методите и формите за водене на кампанията. Така че там трябва да падне акцентът. Разбира се, потвърди се позицията на БСП като ясна, категорична алтернатива и опозиция на това управление. Това е особено видно и в алтернативния бюджет – другият акцент от вчерашния пленум, който беше приет и който ще бъде на разположение на парламентарната група, за да се включат с него в парламентарните дебати. Акцентите в него са няколко, но ясно показват и очертават опозиционния профил на БСП. Това е начинът БСП наистина да участва активно в политиката.
Водещ: Цифрите обаче, които откриваме в алтернативния бюджет, не се различават много драстично от сегашния законопроект на Бюджета за 2020 година. В тази връзка вярвате ли, че ще срещните подкрепа или поне дали ще се стигне до един ползотворен дебат между двете четения?
Атанас Зафиров: Иска ми се да е така, въпреки че през година сме свидетели как нищо от нашите предложения не добива реализация. Не бих се съгласил, че има съществени прилики между двата бюджета дотолкова, доколкото бюджетът, който предлага правителството е поредният бюджет на недоимъка, на липсата на реформи. И ако наистина през годините, когато примерно 2009, 2010 година, когато заради кризата беше важна наистина финансовата стабилност и можехме да приемем, че това са едни бюджети на оцеляването, то от много време вече е време да се започнат да се правят бюджети на реформите, които да показват една по-голяма ефективност на публичните разходи. И смятаме, че точно такъв е и нашият алтернативен бюджет. Бюджет на реформите и то на реалните и най-вече социални реформи, бюджет на растежа. И неслучайно ние сме фокусирали своите усилия в три основни сектора: публични финанси, социален сектор и здравеопазване. Уверявам ви, че нещата, които предлагаме са различни. По отношение на реалната фискална децентрализация, по отношение, ако щете на данъчните облекчения на млади хора, за родители, разбира се. Нещо, което многократно сме повтаряли – диференцирани ставки по ДДС, доходи, увеличаване на максималния осигурителен доход, минамалната работна заплата и т.н., и най-вече разбира се в образованието и здравеопазването, където няма да спрем да повтаряме, че моделите са тотално сбъркани и в здравеопазването. Болниците трябва да престанат да бъдат търговски дружества. Различки има и в приоритетите ни за образованието, където е сгрешен принципът с налагането на модела „Парите следват ученика“. Там е и нашето предложение за въвеждането на един учебник по всеки предмет. Когато тези неща бъдат съпоставени, се виждат и се открояват ясно разликите между двата бюджета, и въобще върху двата типа на правене на политики.
Водещ: Да, действително важни приоритети очертахте. Тази обаче вътрешна опозиция, с която БСП като че ли посвикна, може ли да спъне партията по пътя й напред, по пътя й на едно адекватно защитаване на тези приоритети и съответно по пътя й към реална промяна?
Атанас Зафиров: Смятам, че след вчерашния пленум стана ясно, че няма вътрешна опозиция. Има малка група от хора, които по една или друга причина са недоволни от статуквот, да го наречем, в БСП и правят някакви опити това да бъде променено. Според тях, това е правилният начин. Нищо по-демократично няма от това на нашите форуми да се гласува. Вчера резултатите ясно показаха мнозинството – с 86 гласа на 20 беше приет анализът на Изпълнителното бюро и на Националния предизборен щаб, което ясно показва и съотношението на тези позиции в нашия орган – Националният ни съвет. Не смятам, че 20 човека са способни да окажат съществено влияние в методите, в начините на правене на политики на цялата партия.
Водещ: Да разбираме, че до приключване на изборния цикъл, който предстои в партията, БСП ще функционира без затруднения, както досега?
Атанас Зафиров: Да. Всички внушения, в което аз лично не съм имал никакви съмнения, се оказаха пресилени и медийни спекулации. Резултатите показват коренно различно състояние. То беше видно и по време на кампанията. Трябва да ви кажа, че беше ясно, че проблем вътре в партията няма, разделение в партията няма. В Националния съвет има група от хора, които са на различно мнение, но вчера гласуването ясно показа какво е съотношението например в Националния съвет.
Водещ: Казахте от следващия месец предстои един малко по-сериозен анализ на всички нива в БСП, кога можем да очакваме обобщен анализ на тези данни?
Атанас Зафиров: Имате предвид на данните от последните избори? Обобщеният анализ е вчерашният анализ, който беше приет. Той е достатъчно подробен, достатъчно аналитичен.
Водещ: Да разбираме, че темата вече е изчерпана и повече анализи на малко по-ниски нива от ръководните позиции няма да бъдат правени?
Атанас Зафиров: Не, не. Напротив, пак казвам, всяка структура ще си направи своите анализи, някои от тях вече са готови и съвместно с отчетно-изборния цикъл, който стартира в моменти, ще бъдат правени и тези анализи, за да се види къде има слабости и те да бъдат отстранявани в движение. Не е тайна, че наистина има местни организации, където резултатите са слаби. Не просто на тези избори, а трайно слаби резултати. Това няма как да не предизвиква тревога. Разбира се и съответните действия. Надявам се, че нашите съпартийци по места ще покажат достатъчно отговорно поведение и съответно всеки ще прояви своята отговорност за резултатите от тези избори, така както беше на национално ниво. Ние отчетохме, че тези резултати са добри, но недостатъчно добре. Можеше да бъде и по-добре, в това число и ние сме можели да положим по-големи усилия.
Водещ: Недостатъчно добрите резултати вероятно са разколебали и една определена част от електората на левицата. Как той може да бъде възвърнат отново, как може да бъде спечелено и затвърдено доверието на избирателите?
Атанас Зафиров: С ясния профил, който показахме и на тези избори – ясен, опозиционен профил. Партия, която не влиза в безпринципни колаборации, в безпринципни договорки. Партия, която поставя на първо място интересите на обикновения човек, интересите на хората.
Виктория МЕСРОБОВИЧ-КУВЕНДЖИЕВА
ОТ СЪЩИЯ СЪБЕСЕДНИК
Атанас Зафиров, БСП: С новия предизборен щаб и Изпълнително бюро вървим уверено към следващото изпитание – местните избори
Пленумът на БСП избра национален предизборен щаб на партията за местните избори. Щабът ще се оглавява от зам.-председателя на партията Кирил Добрев. Добрев бе предложен на вниманието на Националния...