Проф. Румен Гечев: Предложението на ГЕРБ за 11 пъти намаление на субсидиите на политическите партии е политически атентат
Проф. Румен Гечев, член на Комисията по бюджет и финанси и народен представител от БСП, в интервю за обзора на деня на Радио „Фокус“ „Това е България“
Водещ: Продължаваме с темата за партийните субсидии. Оценяват ли като провал в БСП нежеланието за парламентарен дебат по размера на партийните субсидии. Наш гост е проф. Румен Гечев, член на Комисията по бюджет и финанси и народен представител от БСП.
Румен Гечев: Това, което става в момента по предложението на ГЕРБ за 11 пъти, 1 100% намаление на субсидиите на политическите партии в България, е политически атентат. Това е нагъл, недобре обмислен опит за разрушаване на политическата система на България, тъй като намаляването на субсидиите с 11 пъти означава съсипване на цялата организационна система не само на БСП, но и на повечето опозиционни партии, които наистина са опозиционни и които не са на яхтата с управляващите от ГЕРБ и техните сателити, които нямат достъп до обществени поръчки, които не участват в корупционни схеми на преразпределение на средствата от обществени поръчки, в това число и поръчки, свързани с европейските фондове. Така че това, което в момента предлагат ГЕБР и техните сателити и което отстояват, е антидемократично. То е и антиевропейско, тъй като с изключение на Германия и Холандия, в които 50% от финансирането е от бюджета им и 50% е от фирми частни, огромното мнозинство от страните-членки на ЕС вече повече от 20-30 години провеждат последователна политика на постигане на пълна независимост на партиите от бизнес средата и от олигархията. И затова другите страни-членки на ЕС финансират партиите си, които отговарят на определени изкисвания в техните закони при определен процент и брой получени гласове да получават бюджетни субсидии. И в заключение не само, че е антидемократично това решение, искам да повторя – то е дълбоко антиевропейско.
Водещ: Проф. Гечев, знаейки, че реакцията би могла да бъде такава, защо предприехте срещите по темата в парламента, след като крайният резултат бе предвидим?
Румен Гечев: Можеше да се очаква, но ние като партия, която съблюдава Конституцията на страната и демократичните принципи, считаме, че в това се изразява парламентаризмът – в диалога между партиите, които са представени в парламента и между партиите в парламента и извън него. В случая е скандално това, че управляващата коалиция отхвърля предложението на най-голямата опозиционна партия в парламента да проведе диалог, да седне на масата, да изпълни повелите на българската конституция, българските закони и европейските закони и практики и да разговаряме върху тяхното предложение. Да видим какви са плюсовете, какви са рисковете от такова решение, да опитаме да намерим баланс на интересите, да намерим решение, което е в интерес не само на отделните партии, а и на българското общество, защото нека е напълно наясно, че съсипването на политическата система означава отказ от демокрация. Техните интереси няма да могат да бъдат защитени и представени при положение, че партиите на българската политическа сцена ще бъдат лишени от възможността да се финансират за тяхната дейност. Имайте предвид, че в Европа и в най-богатите страни не повече от 4-5% от разходите на партиите се покриват от членски внос. Така че след като това не е възможно във всякакви европейски страни – високо развити, средно развити, слабо развити да се осъществи, явно е, че в България, която е на последно място в ЕС, такова финансиране от членски внос няма как да стане.
Водещ: Казахте, че целта ви е била да балансирате интересите с партиите по време на разговорите. Успяхте ли да балансирате вашите интереси с ДПС, което уважи поканата ви?
Румен Гечев: Не, не успяхме да балансираме, но успяхме да изразим позициите на двете партии поне на този етап от разговорите. Трябва първо да кажа, че благодаря на колегите от ДПС, че те приеха поканата и изпълниха своите ангажименти като партия, оперираща в демократична страна, в страна-членка на ЕС, поне засега такава демократична страна. Но сред реализацията на този проект на ГЕРБ, тя няма как да бъде демократична, след като има финансово задушаване на опозицията и на партньорите на ГЕРБ. И ние донякъде сме изненадани от това, че другите партии от управляващата коалиция също не се явиха и не приеха нашата покана, макар че донякъде е разбираемо. Те са членове на управляващата коалиция. И ако те бяха дошли и изразили мнение, различно от основната партия ГЕРБ, естествено това щеше да породи сътресения в управляващата коалиция. И те трябваше да вземат решение дали да останат в управлението, или да не остават, тъй като въпросът за финансиране на партиите, в това число и техните партии е стратегически. Но те са взели своето решение. Решението им е да подкрепят предложението на партията-майка ГЕРБ, защото сега да слушкат и да папкат, както се казва, защото те са във властта, имат възможности да се финансират по един или друг начин. Но възниква въпросът: как ще се финансират, след като излязат от властта, тъй като властта не е вечна. При демократични устройства на държавите властите се сменят. Но най-вероятно са решили, това си е тяхна работа, на този етап да подкрепят управляващата коалиция и да не се противопоставят на това безумно и изключително нагло от политическа точка решение да съсипят опозицията преди местните изори, лишавайки я от елементарни средства, с които да достигне до избирателите си и да предаде своите послания за вижданията си за развитие на българските региони и общини след местните избори. Така че управляващите поемат един изключителен грях и искам да ви кажа, че ние ще предприемем всички мерки, за да информираме и не само да информираме нашите партньори от страните-членки на ЕС, да ги направим съпричастни на този опит за покушение срещу политическата система на България.
Водещ: Как ще го направите?
Румен Гечев: Запазваме си правото, това са тактически стъпки, но ще го направим по всички правила на политическата игра, съобразно законите и съобразно практиките на ЕС. Но сме абсолютно сигурни, че Европа няма да остане безучастна на тази политическа арогантност на управляващите в София. Още повече вече мисля, че на всички е ясно, че прокламираното приятелство на г-н Борисов с партиите-посестрими на ГЕРБ в Европейската народна партия, че те ще го спасят в тази ситуация, няма да стане, защото уж трябваше неговите колеги от управляващото мнозинство в Европа първо да ни осигурят Европейска агенция за лекарствата – трябваше да бъде в София, поради неговите приятелства с водещите политически фигури от десницата в Европа. Не се получи. Разбрахме вчера, че няма да се получи и с Европейската агенция по труда – отново звучен шамар от „приятелите“ на г-н Борисов за г-н Борисов в България. И трето, за голямо съжаление казвам, тъй като българи щяхме да се радваме, ако „Фолксваген“ беше взел решението да строи фабрика в България, но очевидно от това, което четем в медиите и последните решения, няма да се случи. Така че напразни са надеждите на управляващите от ГЕРБ и техните ръководители, че имат кой знае какъв гръб в Европа и ще ги покриват, ще имат някакъв чадър над това безчинство, което се канят да извършат в България – 11 пъти да намалят финансирането на опозицията и всички партии в България, но то основно целта е опозицията и основният им политически опонент – БСП. Тъй като те са в управлението и очевидно пред цяла Европа показват, че могат да се справят без субсидии, след като са натрупали 20-ина милиона лева в депозити. Това означава, че те имат други източници на финансиране. И по този въпрос ще се обърне внимание в следващия период.
Водещ: Проф. Гечев, вие, от БСП за България ще направите ли предложение, което да внесете в парламента, както вече са направили от ДПС, защото за четвъртък е насрочено заседание на Комисията по бюджет и финанси, в която и вие работите, а в петък в пленарна зала влиза текстът за гласуване за субсидията от 1 лев?
Румен Гечев: Правилно. Сигурно ви прави впечатление и на вас, и на многобройните ви слушатели, едно необичайно бързане, едно препускане между първо и второ гласуване, една припряност на управляващите, ако може и през нощта да се приеме решението. И знаете ли защо бързат? Бързат, защото превеждането на средствата на политическите партии в България, които покриват определени условия, става по тримесечие. И сега предстои да бъдат направени преводите за тримесечието юли, август и септември, тоест предпоследното тримесечие или тримесечието преди изборите през октомври. Тоест те искат да поставят на колене своите основни конкуренти за местните избори, като ги лишат от средства за транспорт, за провеждане на мероприятия, за отпечатване на материали, за плащане на медиите. Между впрочем това ограничение на субсидиите ще засегне и държавни, и частни радиа, телевизии, печатни издания, тъй като по-голяма част от субсидиите отиват именно в средствата за масова информация. И вашите колеги трябва да са наясно, че тези пари няма да стигнат до тях. И въпросът не е само в парите. До българските граждани няма да стигнат посланията на различните политически партии именно поради тези причини. Та затова препускат. Ако може в четвъртък срещу петък през нощта, за да могат да дръпнат шалтера финансово на политическите си конкуренти и да останат около богатата трапеза на публичните инвестиции, на трансферите от Европа, и да могат да си папкат на спокойствие и да си финансират предизборната кампания.
Водещ: А вие в БСП какво ще правите?
Румен Гечев: Ние първо ще предложим, между първо и второ четене това, което ще предложим, ние вече го изявихме в медиите – след като има партии, които не си харчат парите от субсидиите, а трупат богатства по депозитите, това означава не, че субсидиите са големи, а това категорично означава, че те имат други източници на финансиране, които най-вероятно не са законни. И ще ви кажа, какъв е аргументът. Като погледнете депозитите, които са натрупали някои партии, това са само партии, които са във властта, и които управляват. Няма как партия, която е в опозиция, да трупа такива депозити, тъй като тези 11 лева, които се полагат на партиите, спрямо разходите, които не са малки, трябва да ви кажа, че ние в БСП с доста усилия тези, които се занимават с финансирането на партиите, тъй като аз не се занимавам с тази дейност, но знам от тяхна информация, че по принцип се искат доста усилия да се свържат двата края всеки месец и всяко тримесечие. Няма как да се трупат резерви в милиони, няма как това да стане, без да има някакви други, нека ги наречем странни форми на финансиране. Мисля, че всеки от вашите слушатели ще се досети, защо българските пътища са най-скъпи в света, защо българските мостове са най-скъпи в света, защо е най-ниско качеството на строителството на българската инфраструктура, защо се правят ремонти на „Граф Игнатиев“ или на магистрали, те се откриват в понеделник и в петък започват да се ремонтират; защо се откриват кръгови движения, инфраструктури примерно във Варна, и при първия дъжд морето се премества с няколко стотин метра върху варненската инфраструктура. Мисля, че отговорът на тези въпроси е много лесен – отчита се 1 лев, крадат се 90 стотинки, остават 10 стотинки. Парите са откраднати, работата не е свършена, ние всички данъкоплатци трябва да плащаме по няколко пъти след това, за да се оправят грабежите на управляващите.
Водещ: А как ще отидете с тези финанси към местни избори? Имате ли план Б?
Румен Гечев: План Б как да имаме от няколко дни? Ние на избори ще отидем, нищо няма да ни спре. Вижте, БСП е на политическия терен 130 години. Това е партия, която е преследвана от закона, членовете й са осъждани на смърт, къщите на членове на партията са изгаряни. Така че къде по-големи мракобесници от сегашните управляващи са се опитвали да я задушат. Няма да им се получи и този път номерът, но е срамно, че управляващата коалиция, която претендира да води страна членка на Европейския съюз в посока с хармонизиране с европейските практики, координиране с европейските политики, тук се прави нещо, което съм сигурен, че ще стресне Европа. Тъй като такъв удар в страна членка на Европейския съюз – да спреш финансирането на опозицията преди изборите, аз не познавам такъв случай в европейската, а и не само в европейската история.
Водещ: Аз ви благодаря, че ни направихте съпричастни към вашата позиция. Само на финала бих искала да попитам – когато в петък се гласува тази субсидия от 1 лев, какво ще бъде поведението на парламентарната група на БСП?
Румен Гечев: Ние, разбира се, ще гласуваме „против“. Няма такава партия, която ще гласува за собственото си съсипване по финансов път – в това нямайте никакво съмнение. Ние бяхме готови да обсъждаме, да извадим разчетите на партиите и да видим какво може да бъде оптимизирано, как да се подобри контролът, как да се подобри ефективността. Защото ние сме напълно съгласни, а и да не сме съгласни, ние сме съгласни, но данъкоплатците – българските граждани, имат пълно право да искат по-голям контрол, да искат по-детайлни отчети, да искат по-голяма прозрачност. Така трябва да бъде, такива са европейските практики. Но ние няма как да гласуваме решение, което противоречи на здравия разум, противоречи на европейските практики и е откровено антидемократично. БСП не може да си позволи лукса да предава интересите на своите избиратели.
Водещ: И няма да напуснете пленарната зала, както сте правили друг път, а ще останете и ще гласувате „против“? Така ли?
Румен Гечев: Това е въпрос на конкретно решение, но поне личното ми мнение в случая е – няма какво да напускаме, защото те си имат достатъчно гласове. Напускането има смисъл и тази практика се прилага в целия свят, когато това подлага на натиск управляващите и те нямат достатъчно гласове или са на ръба да им мине решението. Но в случая, за съжаление, те имат достатъчно гласове да си прокарат, каквото искат решение. Може да им хрумне до петък примерно, утре е последният срок да предложат тази вечер, той мисля, че вече изтече до 18 часа, те вероятно могат да предложат и обратното – не само да остане по 1 лев, но защо и да не започнем да плащаме партиите? Примерно на всеки глас за БСП да искат от нас да плащаме по 1 или по 2 лева в полза на бюджета. Това го казвам с черен хумор малко, но не знам какво ще измислят до тогава. Но ние няма как да гласуваме решения, които противоречат на демократичните принципи. И ще го кажа за пети път, и няма да се уморя – няма да гласуваме неща, които са антиевропейски и които противоречат на европейската практика.
Цоня Събчева
ОТ СЪЩИЯ СЪБЕСЕДНИК
Европейски избори 2019: Проф. Румен Гечев: Минималната заплата в България ще се увеличи съобразно растежа на БВП и когато държавата започне да си изпълнява функциите по контрола
Проф. Румен Гечев, кандидат за евродепутат от листата на „БСП за България“, в интервю за обзора на деня на Радио „Фокус“ „Това е България“.
Европейски избори 2019: Проф. Румен Гечев: Социалната поляризация в България е н...
Проф. Румен Гечев: Вече сме много близко до положението, в което всяка нова капк...
Проф. Румен Гечев: Стремим се да спрем намеренията на управляващите да решат чрез концесия въпрос, забъркан от тях с фалиралото БДЖ
Проф. Румен Гечев, депутат от „БСП за България“ и член на бюджетната и на икономическата комисия в Народното събрание, в интервю за обзора на деня на Радио „Фокус“ „Това е България“. Водещ: БСП предлага промени в Закона за концесиите, с които да не се отдават на концесия забранени за приватизация обекти. Какви нарушения спират предложенията им? Въпросът е към проф. Румен Гечев, депутат от „БСП за България“ и член на бюджетната и на икономическата комисия в Народното събрание. Проф. Гечев, какви нарушения спират предложенията ви? Румен Гечев: Не нарушения, а по-скоро намерения на управляващите да решат въпрос, забъркан от тях с фалиралото БДЖ, да дават на концесия един от най-стратегическите обекти на България – софийското летище, да приберат парите сега, да се опитат да погасят пожара в БДЖ, който те са разпалили и да дадат на концесия летището на неизвестно какъв концесионер. Или по-точно нашите опасения са, че те вече знаят, кой ще е концесионерът и просто се опитват да заблуждават българската общественост. Тъй като при предния опит, който ние осуетихме, те се опитаха да дадат концесията на една от две, които бяха останали накрая, турски фирми. А сами разбирате, че ние нямаме нищо против която и да било съседна страна на България, трябва да развиваме активни икономически, политически и културни връзки, но не е редно съседна на България държава да става концесионер на нашето стратегическо софийско летище. И затова, предлагайки тези промени в закона, а именно да забраним отдаването на концесия на обекти, които са със стратегическо значение, които са в списъка, забранителния, за приватизация. Значи парламентът е решил вече, че те са забранителни, защото не искаме да ги даваме на чужди собственици, и по същата логика ние не искаме да ги даваме и на концесионери, тъй като даването на концесия на един обект за 35-50 години по същество представлява скрита приватизация. Водещ: Кои предприятия не подлежат на отдаване на концесия? Бихте ли изброили някои от тях, по-важните? Румен Гечев: Аз по имена, да не сбъркаме нещо, ще ви кажа, че това са няколко ключови фирми в сферата на военната промишленост, една от фирмите, няма как да я сбъркаме, ще бъде „Кинтекс“, която осъществява внос и износ на медна продукция и е държавна фирма, а също и няколко държавни фирми, които произвеждат военна продукция и които са носили, даже и сега продължават да носят на България значителни приходи, намират се в добро финансово състояние. И не само по стратегически, но и по финансови причини няма защо държавата да се лишава от тях. Същото касае ключови пристанища, железниците, големи инфраструктурни обекти, в това число атомната централа в Козлодуй, хидроцентрали големи и т.н. Така че защо българската държава да продава стратегически обекти, които са важни за националната сигурност на България и които са печеливши? Защото много са малко летищата по света, които губят. Аз си направих труда да направя сравнителен анализ, между впрочем в страните членки на Европейския съюз на 50% от собствеността на летищата е държавна, малко повече от 20% от собствеността е смесена – държавно-частна, с преобладаващо държавно участие. Тоест около или даже малко под 20% от летищата в Европейския съюз са приватизирани, и тъй като в България ние вече сме отдали на концесия летищата в Бургас и във Варна, само това ни остава сега – да дадем на концесия летище София и да се превърнем във водеща страна в Европейския съюз по разпродажба на национални активи, свързани със стратегическата сигурност, а именно летищата. Естествено, че ние ще направим всички възможно да не допуснем такова развитие. Водещ: Проф. Гечев, знаете, че Комисията по транспорт отхвърли предложението на БСП за прекратяване на концесията на летище София. Какво ще предприемете? Румен Гечев: Ние искаме да запознаем българската общественост с рисковете и искаме да увеличим обществения натиск върху управляващите от ГЕРБ и техните сателити да спрат този процес, защото да, те имат формалното юридическо право, те прокарват и приемат закони с гласовете, които имат, защото те чисто аритметически имат необходимите гласове да прокарат този закон, но ние като опозиция сме длъжни да защитим обществения интерес. Въпросът не е партиен, въпросът засяга националната сигурност на България и бъдещето на нашите деца и внуци. Водещ: Какви са рисковете при дълга концесия на летище София? Румен Гечев: Рисковете са, че и сега летище София е на печалба и вместо парите да отиват в бюджета и в българското здравеопазване, образование, наука и пенсионни фондове, те ще пълнят пенсионни фондове и ще движат науката и образованието в други страни, които са концесионери на летище София. Въобще защо ние трябва да даваме на концесия фирма, която даже и сега при нашите сериозни подозрения за грабеж на летището, е на печалба, ние трябва да я преотстъпваме на концесионери? Освен това българската държава и сега разполага с възможности за продължаване на процеса на модернизация на летището и за изграждане на трети терминал. Как така можаха да намерят управляващите два милиарда лева, за да извършат съмнителен като обществен интерес процес на саниране на частни домове, частни апартаменти и блокове – и то една малка част, а същите пари ги няма, за да направи трети терминал и да направи софийското летище още по-европейско? Така че средства има, летището е на печалба. Какво липсва? Липсва воля у управляващите и е налице желание, както казах вече, да дадат на концесия летището, предавайки националните интереси и гасейки пожара в БДЖ. Защото те самите изрично казват, че постъпленията, които ще дойдат касово от тази сделка, а те са първоначална вноска от около 500 милиона лева, те ще използват, за да изплатят дълговете на БДЖ. И тъй като БДЖ са във фалит, а те ги управляват вече 10 години, затова се опитват да решат проблема, да замажат положението с половин милиард лева от концесията, което не е приемливо от никаква гледна точка. Водещ: Според министър Ивайло Московски, който е казал на транспортната комисия следното – когато БСП управлява концесията е нещо хубаво, а когато управлява ГЕРБ – лошо. Вие как коментирате казаното? Между другото министър Московски твърди, че по време на управлението си БСП е приватизирала трите най-големи компании в транспорта. Така ли е? Румен Гечев: Не знам какви големи компании в транспорта той има предвид, но аз в момента не бих могъл да ви кажа. Мисля, че преди няколко години станаха концесиите на летище Варна и летище Бургас. Но това са две по-малки регионални летища. Ключовото летище за Република България е националното летище, международно, това е летище София. Да не говорим, че тук става дума не само за управлението на летище София, но и съоръженията на летище София, свързано и с малко останалата военна авиация, която да се надяваме, че ще бъде възстановена. И става дума за охрана на столицата, и на целия регион, и на цялата държава. Не е трудно да се докаже, че тук става дума за сигурността на държавата. Контролирането на пътникопотока през България е от изключителна важност, тай като е свързано и с други процеси, в това число миграция и т.н. Освен това, ако съседна страна получи летището на концесия, както казах, в предния им неуспешен опит на управляващите от ГЕРБ те бяха стигнали последно до само две турски фирми, които участваха едва ли не във финалната фаза на концесионирането на летище София, в момента Турция има намерение да строи още едно голямо летище в Истанбул, което ще рече, че те не биха имали никакъв икономически интерес да развиват паралелна конкуренция в такава близост. По-скоро техният икономически интерес ще бъде ограничаването на пътникопотока и на кацане, и на излитане от летище София и разширяването и използването на капацитета на съществуващото и на новото летище, което предстои да се построи до Истанбул. Така че тук става дума за икономически интереси и ние сме длъжни да защитим икономическите интереси на България, а не да пълним джобовете на фондове, частни и държавни, в съседни или по-далечни на нас страни. Водещ: По какъв начин скритата зад концесия приватизация се отразява върху развитието на предприятието? Вие дадохте пример с концесията на летище София, но това е в случай, че я вземе турска фирма. Но примерно, ако я вземе голяма западна компания и реши да го развие това летище и да го превърне в център на Балканите? Само допускам. Румен Гечев: Голяма западна компания, първо, досега не се е появила. Но теоретично, ако се появи голяма западна компания, аз бих поставил въпроса така – случаят с летище София наподобява случая с АЕЦ „Белене“, че българската държава казват десните и управляващите в случая, че не бива да участва българската държава. И летище София не бива да го управлява българската държава, а да го управлява водеща, да речем, както теоретично предполагате, водеща западна фирма, така, както и водеща западна фирма да управлява „Белене“. Добре, но след като една чужда фирма е решила, че един голям проект, инфраструктурен, енергиен, да речем „Белене“ и летище София са печеливши, нима българската държава е по-глупава от тези компании, които идват от запад, от изток или от юг? Даже бих ви дал още едно сравнение, как така чешката държава беше решила, че електроразпределението в България е печелившо и те взеха два огромни региона с EVN и ЧЕЗ, а българската държава, както си спомняте, приватизира електроразпределението, нанесе удар по националната сигурност и в крайна сметка пълним касите на държавните фирми, а оттам на бюджета и на пенсионните фондове в Чехия. Същото може да стане и с летище София или с АЕЦ „Белене“. След като летището е печелившо, няма държава, която би се отказала от осигуряването на приходи пряко в бюджета и под формата на печалба, и под формата на данъци. Защото, както ви казах, почти 60% от собствеността върху летищата в Европейския съюз, давам пример, е държавна собственост. Така че западните развити държави и по-малко развити от Източна Европа, предпочитат да си поддържат собствеността държавна, да я управляват, да печелят и да защитават националната си сигурност. Водещ: Проф. Гечев, след като летище София работи и носи пари на хазната, а фалират железниците, защо не се даде на концесия БДЖ? Румен Гечев: Това е много логичен въпрос. Първо, защо е фалирало БДЖ? То е фалирало, защото, както виждаме от информация, която излиза в медиите последните няколко години, БДЖ се краде, и то се краде в десетки милиони. В това число и от еврофондовете, които бяха насочени към подновяване на активите на БДЖ. Как така партия ГЕРБ управлява 10 години и не може да реши въпроса с БДЖ? Между впрочем, там нещата са изключително сериозни и затова управляващите панически търсят отнякъде да намерят тези половин милиард лева, за да решат въпроса с дълговете. Тъй като доставчици на локомотиви на вагони на БДЖ през последните години, в това число германската „Сименс“, са завели дела, спечелили са ги и предстои да влизат съдия изпълнители и да блокират активи. Неслучайно тука преди, мисля, беше 2 – 3 седмици съдия изпълнители блокираха сметките на БДЖ и понеже те имаха изпреварваща информация, успяха да дадат заплатите на заетите в БДЖ 2 – 3 дни преди блокирането на сметките. А си представете какво би станало в държавата, ако спре движението по БДЖ линиите на България – това ще бъде първият случай в света, в който спират локомотиви, вагони, пътници, рухва една цяла инфраструктурна система, важен елемент. И това би било крах, който ще завлече управлението и ще предизвика предсрочни избори. И затова залогът за управляващите е много голям. Те полага неистови усилия, не ги интересува никаква национална сигурност, интересуват ги тези спасителни за тях половин милиард лева, с които да гасят пожара в БДЖ. А ние не сме съгласни решаването на такива проблеми да става за сметка на националната сигурност и за сметка на сигурни приходи, които биха били осигурени за българския бюджет и българската държава, а за цялото българско общество. Водещ: А защо не дадат на концесия БДЖ? Румен Гечев: Ами защото в това състояние никой няма да вземе БДЖ на концесия. Ако вземе на концесия, ще възникне въпросът. Биха я взели, разбира се, но при условие, първо покрие дълговете от половин милиард лева. В момента няма такъв концесионер в света, който ще вземе една компания на концесия като БДЖ, която затънала в дългове, не може да си плати заплатите, не може да си плати нафтата да зарежда дизеловите локомотиви или електричеството, за да задвижва електрическите. Просто състоянието, финансовото, на БДЖ е катастрофално, те се намират във фактически фалит. А концесионерите обичат да взимат на концесия печеливши предприятия или предприятия, които с минимум инвестиции могат да бъдат укрепени и да станат печеливши. А случаят с БДЖ не е такъв, там са необходими стотици милиони за оздравяване, разбира се, и нов тип на управление. Водещ: Явно правителството май търси половин милиард. И чрез концесията на Летище София този половин милиард се намира, така ли? Румен Гечев: Ами намират го. Водещ: Надяваме се концесионерът да е добър. Румен Гечев: Да, като видяхме предварителните условия по концесията, те се надяват, че са го намерили. Водещ: Правителството е намерило концесионери? Румен Гечев: Но ние не сме съгласни, пак казвам, да се местят парите от единия джоб в другия на държавата, и то за сметка на българското общество. Трябва да се търсят други решения за БДЖ. И какво правиха управляващите? Те управляват трети мандат, 10 години управлява ГЕРБ, и БДЖ, и другите проекти. Как е възможно за 10 години те да не могат да решат проблема, след като този проблем може да се реши и по други начини да се намират тези средства. Само че това трябваше да бъде при условие да не се краде там и да се постави отговорно управление. А когато стане дума за управление, нали това, което е ясно за съвременното управление е, че той е един голям грозд от калинки навсякъде. А калинките не могат да водят до печалби, те водят до загуби. Водещ: Комисията по транспорт в парламента е отхвърлила вашите предложения. Какво ще направите по-нататък за концесията на Летище София? Ще може ли да я спрете по друг начин? Румен Гечев: Другият начин е стачни действия, които, ако такива бъдат организирани от профсъюзите от представителите на заетите в летището, ще бъдат подкрепени политически от нас. Но това си е в ръцете на профсъюзните организации, на самите работещи на Летище София. Разбира се, БСП е демократична партия, ние сме били жертва на преврати, но никога не сме участвали в сваляне на правителство с недемократични средства. Така че като съблюдаваме Конституцията и законите на страната, аз затова казах, че те имат необходимите гласове най-вероятно да прокарат концесията и в парламента. Но пък ние имаме правото като парламентаристи в опозиция, имаме и задължението, не само правото, да защитаваме обществения интерес и да информираме българската общественост за опасността, която буквално е надвиснала във връзка с Летище София. Цоня СЪБЧЕВА