Първан Симеонов, политолог: Българските политици трябва да си поставят дългосрочни цели, за да няма политическа безтегловност, която създава негативна нагласа на общественото мнение
Първан Симеонов, социолог, Директор на „Галъп интернешънъл“в интервю за сутрешния блок „Добро утро „България“ на Радио „Фокус“ по повод Годишника на агенцията с коментар за новите моменти на обществените настройки и личните рейтинги на политиците, както и за проучването, според което в България усещането за корупция от страните в Европейския съюз е най-високо.
Водещ: „Политическият процес и общественото мнение“ е заглавието на Годишника на „Галъп интернешънъл“, при това мащабно изследване може ли да се каже каква е посоката на политическия процес и какви изменения са настъпили?
Първан Симеонов: Да и това е най-ценното на тази книга. Всяка година вече 6 години пиша по една такава книга. Тази година на 280 близо страници със 109 фигури са публикувани огромно количество данни, сред които и тези политически рейтинги, електорални нагласи, лично доверие и недоверие – това, което традиционно най-много интересува обществото. А пък ние като че ли отдавна не сме публикували такава информация. Всеки, който се интересува от такава информация, може да я намери в книгата. Това е смисълът на тази книга, която в този момент пътува към книжарниците. Смисълът на тази книга е да публикува непубликуваната информация, защото знаете, че „Галъп интернешънъл“ публикува изключително много информация, но всъщност, това е върхът на айсберга – огромната част от информацията, която ние събираме всеки месец, остава или за нашите абонати, или за наши научни цели. Но бързам да кажа, че това, което се съдържа в книгата, не е това, което просто е останало, а напротив – това са данни, които цяла година сме събирали точно за тази книга. Всички важни скандали са вътре, които характеризирах в последните месеци и години, и всички важни тенденции. За да отговоря директно на вашия въпрос, хубавото в тази книга и въобще 6-те годишника, е това, че могат да се проследят дългите тенденции, даже не назад в 6, а в някои от случаите назад от 25 години. Защото „Галъп интернешънъл“ мери част от показателите вече близо 3 десетилетия всеки месец, което е уникално като народно-психологична картина. Питате ме накъде отива тази картина – втората половина на 2017 и първата половина на 2018 година са били своеобразна върхова точка на известно обществено успокояване, вероятно заради по-добри икономически показатели. Няколко годишна тенденция имаше в това отношение. И в края на 2017 в началото на 2018 година, особено и около Българското европредседателство, което имаше ободряващ обществен ефект и оценено високо от българското общество, нашето общество се почувства хайде да не кажа по-добре, но по-малко зле. Не че оптимизмът преобладаваше, но така да се каже песимизмът намаля. Другата подобна точка назад от началото на века, бяха годините около присъединяването на България към Европейския съюз. Така че хубава точка отбелязахме през 2017 и 2018 година, и хайде пак да кажа по-малко лоша. Но във втората половината на 2018 година след края на председателството, имаше известен период на политическа безтегловност, имаше и анонси за повишаване на цени, което увеличи тревогата за икономиката, и като че ли данните за масовите възприятия на икономиката се установиха на нови, малко по-тревожни нива, с което и обществото стана малко по-тревожно. Каква ще е посоката дали тази тревога ще се задълбочи, дали просто ще остане и дали ще се разсея, ще видим в започващата 2019 година.
Водещ: Изследването показва ли разминаване между общественото мнение, което има собствен живот и съпътстващите политически процеси? Обществото може ли да не е разбрало правилно политиците?
Първан Симеонов: О, да. Например точно когато изследваме нагласите към икономиката и личните финанси, държа да отбележа, че тази година за пръв път публикувах оценки за икономическото положение и материалното положение на домакинствата, обикновено публикуваме очакванията, но оценките се оказаха още по-красноречив индикатор, има периоди, когато политическият процес е изключително грозен, а възприятията за икономиката са спокойни. Такъв беше по-спокойният период на правителството „Орешарски“, някъде между края на протести и началото на банковите трусове. За няколко месеца, колкото и тягостен да беше политическия процес, за икономиката хората мислиха по-спокойно. И обратно, има моменти, когато политическият процес е спокоен, нещата са ясни на местата си, обаче общественото мнение, например за икономиката, е отчайващо. Такива примерно бяха последните години на мандата „Станишев“. Тогава някак си имаше сравнително ясна ситуация, България изпълняваше първите си години от влизането в Европейския съюз, положителни резултати за икономиката и т.н., но това, че имаше дразнения в политическия процес, появяваше се и алтернативата ГЕРБ, имаше противоборство, имаше спиране на еврофондове и т.н. – това накара хората да мислят ужасни неща за икономиката в този период. Тоест, понякога наистина има разминаване между обективната реалност – политическа и икономическа, и масовите възприятия. Правилото е едно: обикновено добрите новини идват по-бавно, вие го знаете като журналисти, на обществото му трябва много повече време да усети подобряване, дори когато го има, и разбира се, когато има влошаване, обществото го усеща много по-бързо. Затова и когато има подобряване на икономиката, обществото ни ще го усеща бавно, освен това никога, ама никога не бива да забравяме, че има много сериозно социално разслояване, и разбира се, регионални различия. Тоест, всеки път, когато говорим, че ето, сега безработицата спада, икономиката се подобрява, трябва да имаме в главата си едно голямо но. Вероятно сходни са нещата и с корупцията. Чета, че наскоро излезе изследване за усещанията за корупция, а понякога наистина е възможно корупцията да е не чак толкова висока, а обществото да страда много и да я усеща като много висока. И тук политиците ще сбъркат, ако обвинят обществото. Обществото не е виновно, на него не му е работа да вниква в детайлите дали има корупция или няма корупция, работа на неговите политици е да направят така, че то да разбере, че няма корупция. Пак казвам, това няма да е бързо, ще иска много системни и дълги усилия.
Водещ: Освен по-обстойни обяснения, ни трябва и по-продължителни положителни периоди, за да имаме и такава нагласа?
Първан Симеонов: Точно така. И не просто по-продължителни положителни периоди, а по-продължителни дългосрочни цели трябва да си поставят българските политици. Не е ден за ден, спасявайки положението, а с план, дългосрочна цел с ясен отговорник. Примерно, по въпроса с гетата, от които така боледува българското общество, трябва да се каже: отговорен е еди кой си, предприемаме следните стъпки, на края на първата година ще се отчетем, ще видим какво е станало, разберете ни, ще трябва малко повече строгост от държавата, помогнете ни, ще трябва малко повече толерантност или обратното. Такъв тип приказка очаква, според мен, да чуе българското общество, а то не очаква да чуе самохвалство, очаква да чуе план. И тогава ми се струва, че то ще реагира и по-спокойно дори и на лошите новини, защото ще знае, че начело е някой, който знае какво върши.
Водещ: Министър Каракачанов каза, че продължават акциите, свързани с гетата, това обяснение и предприемане на съответните действия ли е правилната посока?
Първан Симеонов: Всъщност, правилната посока е една цялостна концепция. И ние наскоро мерихме това, струва ми се Каракачанов засегна тази тема. Има две схващания в обществото: едното, по този проблем е нужна държавна стратегия. Другото схващане е – каква стратегия, просто действайте рязко и твърдо, и това е. Някак си в ушите на мнозина тези две звучат еднакво верни, и ние неслучайно скоро в един наш експертен телефонен сондаж се опитахме да проверим кое е по-вярното в ушите на хората. И трябва да ви кажа, че излиза в цялата тази история, че обществото ни тук постъпва мъдро – то наистина очаква стратегично усилия и подкрепя точно това, за което стана дума преди малко – да има ясно разписана пътна карта какво прави държавата през следващите години по даден въпрос.
Водещ: Да се върнем към годишника. Предстоят избори – какво мисли българинът за изборите?
Първан Симеонов:В годишника ще видите и нещо, което ние отдавна не сме публикували, вероятно тепърва ще публикуваме такива данни – събраните електорални нагласи. Ситуацията не е много по-различна от тази, която наблюдаваме през цялата година. Има известна преднина за ГЕРБ, тази преднина не е такава, каквато беше в началото на техния мандат. Знаете, че в началото на мандатите обикновено има един бонус доверие, бонус подкрепа, понякога дори конформистки бонус – общественото мнение следва победителя, знаете. После с яростните противопоставяния, скандали и т.н. нормална ерозия настъпи, както настъпва ерозия при всички управляващи, но все пак заради рязкото противопоставяне управляващи-опозиция и двата лагера се мобилизираха, и това направи така, че ГЕРБ все пак запази при всичките скандали някаква преднина. Тук обаче големият въпрос е, че ние не се отправяме към парламентарни избори, а към европейски избори, и там декларативните електорални нагласи стават нещо много хлъзгаво като основа за прогнози, защото активността няма да е толкова висока, колкото на парламентарни избори, а по всяка вероятност и защото има редица допълнителни фактори, които могат да объркат сметките, като например това дали ще влезе някой нов, дали ще продължат разкритията и скандалите около управляващите и т.н. По всичко личи, че ни очаква нажежаване на страстите в идните няколко месеца, а през цялата година. И ако ме питате какво мисли българинът за изборите, назад в годишниците ще видите на няколко пъти сме задавали въпроса: честни ли са изборите, честна ли бяха, и трябва да ви кажа, че няма много голяма убеденост в това. Тоест, ние трябва да работим постоянно, както преди малко става дума, че трябва да работим постоянно да убеждаваме обществото, че работим в негово име, трябва да работим постоянно да убеждаваме обществото, че изборната процедура в България е честна и прозрачна. Нужни са постоянни гаранции за това.
Водещ: Ползвате данни от международни сравнителни изследвания – как стои България спрямо изследваните страни?
Първан Симеонов: Тази година и миналата, но тази още повече, в изследванията на Световната асоциация „Галъп интернешънъл“ пролича, че като че ли западният свят е доста унил. Всичките проблеми, които има Западът, посоката, която той търси, известната криза на идентичността, която преживява направи така, че народите в нашата част от света изглеждат доста умърлушени на фона на народите на Изтока и народите на Юга. Разбира се, това е сериозна постоянна тенденция в нашите изследвания не е нещо свръхново, но все пак си струва да се отбележи. Казвам не е нещо свръхново, защото много често в тези изследвания развиващите се държави изглеждат по-обнадеждени от развитите. Оказва се, че понякога, когато имаш перспектива да спечелиш нещо, е по-добре, отколкото да имаш нещо, но пък да се страхуваш да не го загубиш. По-бедни общества на изток и юг, обаче по-бурно се развиват. Изглеждат и по-бедни в националната си програма въобще, отколкото застаряващите общества на Запада, които пък са консуматорски, но като че ли се страхуват да не загубят този привилегирован статус. Но България тази година не прави сериозно изключение на този фон. Като че ли по това време миналата година беше малко по-добре. Пак казвам, в края на 2017 и началото на 2018 година се оказа наистина една нелоша точка в най-новата българска обществена история, в която обществото споделяше малко по-позитивни нагласи. Сега като че ли тази година България също изглежда малко по-минорна, и това се дължи несъмнено на факта, че в последното тримесечие на 2018 година в анонсите за повишаване на цени, с появата на социални протести, които бързо преминаха и в политически, макар да не бяха многобройни, с всичко това се създаде едно ново и по-тревожно обществено настроение, което е дало отражение върху данните. Естествено, малко по-минорно звучи една Франция в момента, която знаете в какъв период се намира. Всичко това дава отражение върху нашата оценка за нашите лидери. Вижда се, че има криза на доверието в лидерите, бих казал навсякъде по света е доста видимо пак спрямо западните лидери. Г-жа Меркел запазва приоритетен статус в очите на голяма част на човечеството, но рейтингът й спада. Какво да кажем за Макрон? Г-н Путин губи също, г-н Тръмп продължава да събужда противоречиви реакции. Дори при папа Франциск в световното обществено мнение се вижда известен спад, но все пак той остава някакъв остров на стабилност, може би точно защото не е класически политически лидер.
Водещ: Да се върнем към лидерите в България и актуалната политическа картина у нас и да се насочим към изследването, според което в България усещането за корупция от страните в Европейския съюз е най-високо. За нашите слушатели ще кажа, че това е проучване на Организация „Прозрачност без граници“, българско представителство на международна организация за борба с корупцията. Реално излиза, че от 7 години България почти няма промяна в мястото, което заема. Какъв трябва да е прочитът на този факт?
Първан Симеонов: Съвсем буквален. Има основание да вярваме на този тип данни. Както и започнах преди малко, мнозина могат да кажат, всъщност, това е субективната оценка на обществото, пречупена през медиите, но тя точно тази преценка е важна. Няма по-важно от общественото мнение в обществения свят. Това е голямата сила, това е ултимативната санкция, която в крайна сметка решава съдбата на един или друг лидер. Така че политиците в България вместо да спорят с данните, според мен, трябва да се опитват да работят последователно и да свикнат, че това е маратонско бягане – няма бързи решения. Още повече, че ние живеем в страна, в която има доста бедност, страна, в която политиката все още се разглежда като единственият възможен работодател в много от малките населени места в страната административните назначения са свързани с политика, и това се явява единственият възможен шанс към работа. Давам само откъслечни примери. Страна, в която много от политиците в момента са хора, които човек се чуди дали биха могли да си намерят друга работа, ако не бяха политици. В една бедна страна е нормално да има корупция, затова и корупцията няма да се изкорени бързо. Политиците ще трябва да свикнат, че ще е нужно дълги и неблагодарни усилия, защото пак казвам, дори да има добри новини, те няма да бъдат усетени бързо. И най-противопоказното е политиците да се сърдят на обществото, че мисли така, както мисли. Значи, те не са си свършили работата да изкоренят корупцията и да разяснят. Аз не бих спорил с данните, по-скоро бих използвал израза на министър-председателя – би ми светнала една чернена лампа.
Водещ: И накрая на нашия разговор – реално корупцията е един световен въпрос, каква е зависимостта с демокрацията – колкото по-голяма корупцията, толкова по-влошена ли е демокрацията?
Първан Симеонов: По принцип е така, защото в крайна сметка демокрацията представлява и свобода на избора, а корупцията намалява тази свобода. Разбира се, сега се развиват и други концепции за това що е демокрация, на мода излиза консервативната вълна в западния свят, на мода излиза, че е възможна и нелиберална демокрация, тоест, демокрация, в която избор има, но като че ли част от това, което ние възприемаме за основни права е леко минимизирано. В този смисъл, корупцията понякога дори в едни от най-циничните гледни точки може да бъде разглеждана като смазочно масло за механизма на държавността и демокрацията, защото понякога с корупция нещата се получават по-лесно вероятно – така мислят мнозина. Аз не съм от тях обаче. Аз смятам, че корупцията подронва авторитета на институциите, с което подкопава авторитета на демокрацията. И също така смятам, че корупцията пречи на равните шансове. Не на последно място смятам, че корупцията означава хронична болест на обществото, което води до ей тази неща, които ще видите ясно и в годишника – хронично ниското доверие в институциите, които са призвани да бъдат арбитри в обществото. Едно такова общество е на глинени крака, и този проблем трябва да се лекува вместо да се опитваме да го заобикаляме или да си затваряме очите.
Елеонора ЧОЛАКОВА
ОТ СЪЩИЯ СЪБЕСЕДНИК
Първан Симеонов, политолог: Проблемът в България е, че няма кой да каже лошите новини, популизмът ще се засили преди предстоящите избори
Политологът Първан Симеонов, директор на „Галъп интернешънъл“, в интервю за сутрешния блок „Добро утро, България“ на Радио „Фокус“. За празничните послания на политиците, как започва годинат...
Първан Симеонов, политолог: България има да реши грамаден проблем – какво прави ...
Първан Симеонов, политолог: Чие да бъде водещото влияние в евролистата е още едн...
Първан Симеонов, политолог: Един от основните нови моменти в България е, че имаме едно от най-устойчиво високите в исторически план доверие в президентската институция
Политологът Първан Симеонов в интервю за сутрешния блок „Добро утро, България“ на Радио „Фокус“. Водещ: Протестите – има ли политическа провокация в тях? Какво целят те и ще доведат ли до ескалация в управлението? За критиките на държавния глава към управляващите, неговите действия – две години след президентските избори у нас – гост в ефира е политологът Първан Симеонов, директор на „Галъп Интернешънъл“. Обществото май вече не издържа на динамиката, която наблюдаваме в политиката у нас? Надига ли се то срещу властта, г-н Симеонов, или протестите са провокирани от политическите среди, които биха могли да имат изгода в едно обозримо бъдеще? Първан Симеонов: Когато разсъждаваме за един протест, ние трябва винаги да мислим дали има обществена необходимост, която го поражда, дали има ниша, дали има напрежение, а не толкова да мислим кой го организира. Кой го организира – винаги ще се намери. Имаме вече в последните години толкова примери за различни протести, че трябва да сме наясно, че не толкова инженерингът, авторството в един протест са важните, важно е дали той може да увлече общественото мнение. И мен ако питате, в страната има достатъчно напрежение, и то достатъчно сгъстено, за да припламват постоянно такива искри. Да, вярно е, че тези протести в неделя изглеждаха малко по-организирани, отколкото може би сами те предполагаха. Вярно е, че тези протести изглеждат малко по-стройни от очакваното за един автентичен протест. Водещ: Защо? С какво се различават? Първан Симеонов: Но пак казвам, не това е важното. Мащабът и степента на организация подсказваха и подсказват, че около тези протести има доста организационно усилие, доколкото един непредубеден човек или един изследовател може да види. И това е нещото, в което днес управляващите се вторачват. Но пак казвам, не е това важното. Водещ: А кое е важното? Първан Симеонов: Важното е, че в страната има ръст на цените, има натрупване на политическо напрежение, катализирано, разбира се, и от идващите избори – европейски, местни, а може би и други, и не на последно място има изхабяване на образа на този управленски модел бих казал, който вече близо десетилетие се въплъщава от една основна политическа сила в България. Когато някой е доста дълго на власт, обикновено започва едно износване, което кара хората да започнат да се озъртат за нещо друго. Даже не бих казал да се озъртат за една или друга опозиция, каквито имаме по терена, а да се озъртат за нещо съвсем ново. Това бяха и част от исканията на този протест. Мнозина вероятно ще привидят в тях и доста популизъм, или пък ще ги намерят за много нестройни, много неясни, но този протест това, което аз чувам, че иска, то е не просто: „намалете едни цени или едни застраховки“ и т.н., а то казва: „Кипна ни, писна ни“, и то не от тези, или от другите, или от третите, ами от всички като тях. Водещ: Да обаче, те искат промяна, а не да свалят правителството. Първан Симеонов: Струва ми се, че искат да свалят правителството. Аз това чух, чух обиди по адрес на Борисов, чух искания: „Оставка“, чух викове: „Мафия“, тоест, струва ми се, че протестът прерасна от протест за цени, тоест, от социален в политически. И той иска оставка, като мисля си голяма част от протестиращите трудно ще припознаят която и да е от алтернативите по терена в момента. Повтарям се, струва ми се, че те искат не просто оставка на това правителство, искат някаква генерална промяна. Такива искания в България припламват постоянно, те ни съпътстват винаги. Ще припомня само, че около 2.5 млн. души гласуваха за промяна на избирателната система в референдум съвсем наскоро, точно преди 2 години, между другото. Водещ: Точно така. Първан Симеонов: И съм убеден като изследовател, че голяма част от тези хора точно по този начин гласуваха за рязка промяна в начина, по който живеем въобще, а не просто за една или друга избирателна система. Милиони гласуваха за най-различни народни водачи в последните десетилетия в България. Нека не забравяме, че на вълната на този протестен вот, наказателен вот от типа „да променяме всичко“ дойде на власт и самият Бойко Борисов, а да припомняме ли какво се случи през 2001 година. Няма да спестя известния си скептицизъм тук, защото ние като общество много пъти сме залагали на тази идея да „променяме всичко“, и после сме били струва ми се два пъти по-разочаровани. Но очевидно ни е отредено да повтаряме една и съща грешка. Водещ: Г-н Симеонов, в предишен наш разговор вие сте казвали, че ако Борисов не вземе правилните вътрешнополитически сюжети, на ГЕРБ няма да ѝ е толкова леко в идните месеци, когато вътрешната публика ще си търси своето. Е, прогнозата ви май се оказа вярна. Как ще опишете политическите кадри от филма, който следим всеки ден? Първан Симеонов: Все едно аз съм описал сценария. Извинявайте за нескромността, но във вашия ефир много пъти сме говорили едно към едно от това, което се случва. И сме си говорили със следните думички буквално – протест по протеста, стачка по стачка, скандала след скандала след края на председателството, когато вече го няма този обезболяващ ефект на външната политика и външния блясък, на есен, когато започнат и високите сметки и киселото есенно обществено настроение, всичките тези протести ще се съберат в едно и ще се фокусират срещу властта. Точно това се случва, и тогава казахме, ако помните, много пъти – Борисов е длъжен да намери нов сюжет след европредседателството, защото в противен случай ще застане единствено в отбранителна поза, а Борисов не го е намерил. Аз не виждам дори самият Борисов – Борисов изчезна от терена. Може би това е успешна тактика, за да не се превръща той в ответник на гнева, а може би е просто политически страх или почуда, или колебание, но във всеки случай Борисов трябва да мине в контраатака, ако разбира се не е пресметнал, че тези протести са безобидни. Аз лично не смятам, че са съвсем безобидни. Водещ: Така е, Борисов го няма. Обаче на фронта е Румен Радев – президентът. Обръщението на президента до българите за 10 ноември предизвика разнопосочни оценки на политиците, различните анализатори, политолози, социолози, ваши колеги. Какъв е Вашият анализ на действията на президента? В петък той се обяви за премахване на порочната система на управление, вчера обаче държавният глава заяви, че правителствената оставка не е решение, а абдикация от отговорност? Първан Симеонов: Струва ми се, че президентът много точно долавя тези настроения, за които досега говорихме. Мисля си, че ние българите не просто очакваме избори или смяна на властта, или очакваме избори и смяна на властта, искаме ли ги, не ги ли искаме. Социологическите данни показват, че по-скоро не сме склонни на резки движения в този момент, но във всеки случай приемаме ги като нещо не толкова страховито. Ние живеем в този филм, както Вие го нарекохте, вече много години, и постоянно има предсрочни избори. Те отдавна не са нещо, което трябва да ни плаши. Но президентът казва друго, мисля си, и тук е в синхрон с това, което голяма част от обществото ни мисли. Голяма част от обществото иска да види качествена промяна – не я вижда. Излизат такива, като мен или мои колеги, и му обясняват, че икономическите показатели са по-добри, обясняват му, че страната е влязла в някакъв период на политическа стабилност и т.н., и всички тези неща са верни. Но хората, и с право бих казал, не ни се доверяват много и не ни слушат много, когато говорим такива неща. Хората намират, че заслужават повече, и не смятат, че просто една смяна във властта ще реши въпроса. Хората търсят генерална смяна. И това ми се струва, че казва президентът. Впрочем, втори път вече той казва нещо такова – нужна е промяна, и когато на другия ден го питат: „Добре де, ти към избори ли подстрекаваш?“, той казва: „Изборите са малък залог. За друга промяна говоря аз.“ Ето това е нещото, с което той е в синхрон с обществените настроения. Ако има нещо, което трябва да се отбележи за президента, това е тази изключително педантична прецизност, с която отправя тези послания – всяка думичка изглежда премерена и премислена доста, така че да застане на ръба, и да остане в президентската си роля, тоест, обединителна, малко по-тържествена, малко по-дипломатична, и в същото време да уцели тази тънка струна на обществото – общество, което иска промяна, общество, което трупа напрежение, общество, което в общи линии се ядосва. Водещ: Мислите ли, че именно с тази линия на протест на модела на управление от страна на Румен Радев има за цел да запази неговия президентски прост? Първан Симеонов: Не, неговият президентски пост няма как да бъде загубен, но друго може да бъде загубено, ако се изгуби мярката, и това е доверието. Румен Радев е един от двамата в България в момента, които се ползват с безпрекословно доверие. Тук Румен Радев и Мая Манолова са фигурите, които се открояват в страната. А от много време насам – не казвам никаква новина. Това, което носи един президент като ресурс, е точно това обществено доверие. Ето това загуби президента Плевнелиев, и затова беше сменен преди 2 години, си спомняте. И един от основните нови моменти в България е, че ние вече имаме едно от най-устойчиво високите в исторически план доверие в президентската институция. А преди това, при г-н Плевнелиев, който беше последователен човек, но явно не се хареса на голяма част от обществото, имахме исторически ниски нива на доверие. Ето това е нещото, което президентът Радев има, и не могат да го вземат, вижда се. А засега и той не го губи, защото ако пресоли малко критиката, ако предозира малко, той рискува това. Засега не се случва, засега стои на ръба, и затова казвам, че доста прецизно мери думите, открехва доста врати, поддържа политика на отворените врати – намекна за промяна на модела, намекна дори за онзи обществен дебат на тема „Президентска република“. Някои неща не ги намекна, а директно ги изговори – корупция, медийна среда и т.н. Тук е в съзвучие на тежненията на голяма част от българите. Но за всеки случай, той седи на ръба. А предозирането може да погуби част от доверието му. Засега не е предозирал още. Да видим. Водещ: Ще се включи ли някой нов в играта? Първан Симеонов: Както виждате, тези настроения за промяна, това трупане на напрежение, предизвиква търсене за нови лица. БСП е пределно мобилизирана, БСП прави всичко като по учебник – в един момент й казаха: „Вие сте прекрасна опозиция, но не сте алтернатива за управление“, и БСП тогава написа своя визия за управление. БСП прави всичко като по учебник, само че си е БСП. Тоест, при БСП е много трудно да се сдобиеш с периферия, някак си изведнъж да промениш образа си на партия на над 100 години, и нормално е обществото в такива моменти, особено по-младите поколения, да не търсят БСП или „Демократична България“ – другата, либералната опозиция, а и мрежата около нея, а да търсят нещо съвсем ново, както много пъти са го правили. Пак казвам, понякога това е било обществена грешка, защото сме се предоверявали на политици, които приличат по-скоро на раздавачи на мечти, и после сме се разочаровали, и сме търсили нови такива с една такава упоритост на един Сизиф, който бута един и същи камък нагоре, и камъкът после го затиска, както се вижда. Но да, и този път има търсене за нови. БСП е пределно мобилизирана, но някак си като че ли не може да се възползва от това търсене за нови. Хората търсят някакви отвъд ГЕРБ и БСП. И тук неслучайно се появяват спекулации за кого ли не. Възможно е в един момент самите управляващи да потърсят някаква такава опция, така да се каже контролирано да допуснат някои нов, за да обере той малко напрежението, и да може да бъде евентуално техен съюзник за евентуално следващо раздаване на картите, защото така правят ГЕРБ. Водещ: Кой? Кой е този, който може да бъде? Първан Симеонов: Вижте, мнозина гледат с интерес и към очевидната политизация, която настъпи при г-н Трифонов в последните години, мнозина гледат с интерес към г-жа Мая Манолова, която може да направи каквото си иска в момента. Тя е един от най-харесваните хора по терена и може да потегли в която иска посока. Мнозина гледат с интерес дори и към посланията, които Румен Радев отправя, защото Румен Радев успява вече година и половина, две години след президентските избори да поддържа този образ на протест срещу статуквото. Той някак си успява да разказва себе си постоянно като нов. И това е много важно, защото без значение какви са плановете на тези хора, те събират около себе си интерес. А разбира се, от тях зависи как ще изиграят тези изключително добри карти, които имат. Мен ако питате, всеки един от тях е по своему мъдър и едва ли би избързвал с каквото и да било. А възможно е да се появяват и нови хора. В такива моменти на повишено обществено напрежение, често се казва: „Властта се търкаля по улиците, всеки може да я вземе“. Разбира се, никаква власт не се търкаля по улиците. Малко надценена е революционността на ситуацията, малко предозира опозицията тук, ако трябва да сме честни, но да, факт е, че дори заради самото износване на управлението вече има търсене за нови. Тук трябва да направя едно голямо уточнение обаче, ако наистина погледнете икономическите показатели, както стана дума, те са по-добри в сравнение с прословутите 2012 и 2013 година, когато отново имаше такова акумулиране на напрежение, и то доведе до февруарските протести, които между другото изключително много приличат на сегашните протести. Ситуацията е различна спрямо тогава, и когато икономическите показатели са малко по-добри, тогава и обществото е малко по-неохотно към резки движения. Така че има напрежение, но не бих казал, че ситуацията е чак толкова страховито напрегната. Разбира се, предстои да видим с новите сметки, които ще идват в зимните месеци какво ще последва. Водещ: А ще изкараме ли зимата с тази власт? Първан Симеонов: Вижте, в момента властта прави нещо много просто – тя просто измерва ръста на своя съперник. Гледа колко големи са протестите, кой ги организира, могат ли, не могат ли. На Борисов любимото му упражнение в такива моменти знаете какво е – казва: „Ами добре, отиваме на избори“. И в интерес на истината, ако сега той отиде на избори, може да се окаже в следващия парламент дори и в по-удобна от някаква гледна ситуация спрямо сега. Водещ: Каква? Първан Симеонов: Само че Борисов не може току-така да отиде да избори по една проста причина – ако се стигне до служебен кабинет, служебният кабинет ще го прави Радев. А този път по всичко личи Радев е решен да направи ревизия. Така че Борисов не може да отиде на избори и си мисли друго: „Мога ли да победя в европейските избори, в местните избори и да изкарам мандата, или да победя в европейските избори, ползвайки засилката заедно с местните да направя нови избори, за да удвоя ефекта“. Вероятно такива неща си мисли. Тоест, решен е, според мен, да изкара зимата. Още мечтае и не е невъзможно, макар и да е все по-трудно, да изкара и пълен мандат. Само че тук трябва да следим много внимателно един фактор, и той естествено се нарича ДПС. Ако ДПС този път са сериозни в заканата си, която отправиха миналия път, и наистина излизат от парламента и т.н., явно ДПС наистина са решили да накарат Борисов да подаде оставка и да направи нов кабинет. Това е мечтата на ДПС, според мен, не толкова нови избори, нова конфигурация, колкото в този парламент, и те си го и казват, в този парламент нов кабинет на Борисов с широка подкрепа, което означава кабинет изключително зависим от ДПС, кабинет, който да нарече себе си програмен, експертен и т.н. ДПС не държи толкова на нови избори, с или без тях все тая. Важното за ДПС е ДПС да прави ГЕРБ още по-зависим, отколкото сега. Така че това е факторът, който трябва да гледаме. Ако ДПС сериозно са решили да клатят Борисов, това е важното. Всичко друго е въпрос на позиционна война, която наблюдаваме вече няколко години в България. Йоланда ПЕЛОВА