Проф. Румен Гечев: Вече сме много близко до положението, в което всяка нова капка може да доведе до преливане на чашата
Проф. Румен Гечев, депутат от „БСП за България“ и член на бюджетната и на икономическата комисия в Народното събрание, в интервю за обзора на деня на Радио „Фокус“ - „Това е България“.
Водещ: Президентът Румен Радев наложи вето върху част от промените на Закона за държавната собственост. „БСП за България“ подкрепя ветото с аргумента, че чрез тези изменения управляващите правят опит за пладнешки грабеж. Какво имат предвид от БСП, какво имат предвид социалистите? Казвам добър вечер на проф. Румен Гечев, депутат от „БСП за България“ и член на Бюджетната и на Икономическата комисия в Народното събрание. Проф. Гечев, на какво се дължат са вашите подозрения?
Румен Гечев: Това не са подозрения, това са факти и са блестящо обяснени и аргументирани в юридическата част на ветото, което предлага президентът Радев. За какво става дума? Президентското вето и нашето гласуване в парламента, което беше против промените в закона, наложени от управляващото мнозинство, са, защото на практика се прави опит на безценица или без пари да бъдат приватизирани и последните държавни предприятия и институции, които се намират в забранителния списък за приватизация. Става дума за десетки дружества ВиК, става дума за Българския енергиен холдинг (БЕХ), става дума за българските летища, става дума за БДЖ, става дума за някои български специализирани научни институции. И за какво става дума? Става дума за това, че сега управляващите искат да променят така закона, че активите на тези държавни дружества, които са в забранителния списък – още веднъж искам да подчертая, за приватизация – да бъдат залагане като апортна вноска в различни бизнес начинания заедно с частни фирми чрез публично-частно партньорство. И участието на тези държавни фирми от забранителния списък в такива съвместни дружества означава, че чрез промяна в капитала частните партньори ще могат стъпка по стъпка или еднократно на практика да придобиват собствеността върху държавните активи.
Водещ: Това не ли е скрита приватизация?
Румен Гечев: Това е скрита приватизация, на практика това е харизване на последните и повече от тях стратегически държавни дружества на – не се съмняваме – на добре подбрани частни партньори, същите частните партньори, които и до момента печелят обществените поръчки. И скандалите са всеки ден. Поради което ние категорично ще подкрепим ветото на президента и ще направим всичко възможно с подкрепата на българската общественост, която е много необходима в този случай, да спрем поредния опит на управляващите да приватизират стратегическа държавна собственост.
Водещ: Проф. Гечев, бихте ли посочили за кои предприятия става дума и кои са най-апетитите хапки от тях?
Румен Гечев: Най-апетитните хапки са летищата, БДЖ и БЕХ. Предполагам, че те са предизвикали най-яростния апетит на управляващите, които виждайки, че се намират в управленска агония в момента и техния времеви хоризонт е много малък, очевидно са форсирали процесите, при които може да се плячкоса това, което е останало в България. Затова казвам, че прави чест на Президентството и лично на г-н президента, че налагат вето върху закона и ще дадат възможност на ново обсъждане на промените в парламентарна зала, което ще даде шанс и на опозицията, и заедно със силата на общественото мнение на българската общественост да спре действията на този закон и да промени текстовете така, както успяхме да го направим със скорошния опит на управляващите, ако си спомняте, предполагам си спомнят вашите многобройни слушатели, когато те се опитаха да променят Закона за приватизация и следприватизационен контрол, така че да подарим на някой от олигарсите 50-60 млн. лева заради това, че не са си изпълнили договорените задължения и те трябва да бъдат финансово наказани, да направят вноски в бюджета заради това, че не са изпълнили инвестиционната програма и не са запазели работни места. Но това не се получи поради отпора в парламента и поради това, че управляващите се уплашиха от нарастващата вълна на обществено недоволство и те бяха принудени да се съобразят с ветото и да отелят предложението си за харизване на десетки милиони на олигарси, които са приватизирали държавна собственост, не са си изпълнили договорите и са нанесли ущърб и на българската икономика, а и на десетки хиляди българи. И затова се надяваме сега отново да постигнем успехи да спрем този опит за пладнешки грабеж.
Водещ: А как ще го направите? Защото това е 10-то вето – от всички, само едно – за това, за което говорихте и което предизвика голямо гражданско недоволство, само то, т.е. само едно вето не бе отхвърлено.
Румен Гечев: То беше добро начало и имаме всички шансове да успеем и 10-тото вето да е успешно, защото и в този случай скандалът, бих казал в икономическо измерение, е още по-голям. Няма причина ветото да не бъде подкрепено от българската общественост и да не бъде спрян този пореден опит на управляващите да приватизират държавна собственост на практика на безценица и да си попълнят личните джобове.
Водещ: Имате ли изчисления за финансовите измерения, финансовият ущърб, който би получила държавата в случай, че този закон мине, а ветото падне?
Румен Гечев: Никой не може да каже с точност колко за колко милиарда става дума, но във всеки случай става дума за милиарди левове, тъй като представете си летищата на България, Българският енергиен холдинг, който е с десетки милиарди активи – става дума за суми в милиарди. Така че разбираем е високият апетит на управляващите да придобият такива активи, но в същото време пък е разбираем и отпорът, който ще бъде даден от БСП в парламентарна зала заедно с авторитета на Президентството, който е достатъчно висок, и съм сигурен, че ще получим и достатъчна обществена подкрепа, за да спрем тези промени и да не допуснем този пладнешки грабеж.
Водещ: Вън от парламента какво ще предприемете? Защото една парламентарна дискусия едва ли би спряла отхвърлянето на ветото?
Румен Гечев: Твърде е възможно. В момента се комуникира и този вариант, но твърде е възможно. И ние при всички случаи бихме участвали в обществени протести, тъй като става дума за сериозен икономически интерес на българското общество. И мисля, че вече сме много близко до положението, в което всяка нова капка може да доведе до преливане на чашата. И мисля, че обществото е длъжно да предприеме всички необходими законови мерки, така че да не се допусне сегашните управляващи да осъществят своите планове „след нас и потоп“. Тоест, да се открадне това, което може да се открадне, докато са на власт, а след това да му мисли българският народ, който ще трябва да възстановява нанесените загуби.
Водещ: Ако се стигне до протести, в какъв срок можем да ги очакваме?
Румен Гечев: Най-вероятно още със започване на обсъждането на ветото на президента, а това най-вероятно ще стане още в началото на следващата седмица.
Цоня СЪБЧЕВА
ОТ СЪЩИЯ СЪБЕСЕДНИК
Проф. Румен Гечев: Стремим се да спрем намеренията на управляващите да решат чрез концесия въпрос, забъркан от тях с фалиралото БДЖ
Проф. Румен Гечев, депутат от „БСП за България“ и член на бюджетната и на икономическата комисия в Народното събрание, в интервю за обзора на деня на Радио „Фокус“ „Това е България“.
Проф. Румен Гечев: Най-сериозният проблем в България е, че корупцията и мафиотск...
Проф. Румен Гечев: Ръководствата на ДАНС и Прокуратурата трябва да отговарят на ...
Проф. Румен Гечев: България е най-корумпираната държава по данни на Евростат
Проф. Румен Гечев, член на Парламентарната комисия по бюджет и финанси и народен представител от ПГ на „БСП за България“, в интервю за „Това е България“ на Радио „Фокус“. Водещ: Какви са доказателствата, че от правителството лъжат за резултатите в борбата с контрабандата питаме проф. Румен Гечев, член на Парламентарната комисия по бюджет и финанси и народен представител от ПГ на „БСП за България“. Проф. Гечев, преди дни правителството се похвали с изумителен резултат – 6 % ръст на контрабандата на цигари. Защо смятате,част е това са лъжи? Румен Гечев: Те поточно казаха, че контрабандата на цигари е само 6 % от пазара, което не отговаря на истината, поради простата причина, че в отчетния доклад на митниците, които знаете, че са държавна институция под управлението на правителството, за първи път от 2010 година правителството не си изпълнява програмата за приходи от акцизи. Неизпълнението е за 50 милиона лева. Това е в доклада, който публикуваха митниците, и те го публикуваха само два дни след гласуването във връзка с вота на недоверие към правителството. Тоест те нарочно забавиха доклада, за да не се видят вътре някои доста смущаващи числа, които въобще не подкрепят тезата на правителството, че борбата със сивата икономика, която също е част от корупцията, върви по план на нашето правителство. Водещ: Какви са тези смущаващи неща? Избройте си аргументите, ако искате. Румен Гечев: Смущаващите неща са, че заловените пратки цигари, които са в България, на пръв поглед излизат 30-тина милиона къса, но всъщност става дума за, на практика това се побира в два, максимум три тира, да го наречем образно. За цялата 2017 година борците с корупцията са хванали обемно три тира с незаконни цигари. Не е нужно да си експерт, за да видиш, че в България една значителна част от цигарите са без бандерол и е трудно да се повярва,част е става дума само за 2-3 камиона, които са заловени за цялата година, за 12 месеца. Поне това показват числата. Второ, това количество цигари, които са заловени на границата, е по-малко, отколкото през 2016 година и е значително по-малко, ако правим сравнение с предишни години, в това число преди кризата 2007-2008 година. Тоест статистиката като тенденция въобще не показва увеличение на ефективността в борбата с контрабандата по отношение на цигарите. Същото касае и приходите, които са от продажбата на горива. На практика е нулев резултат като никакво увеличение 2017, спрямо 2016 година. По отношение и на акцизите, и на ДДС – особено ДДС има пряко отношение към променянето на цените на бензина, защото пак в същия доклад на митниците съвсем точно пише, че през 2017 година цените на суровия петрол са били почти 24 % средно годишно по-високи, отколкото предходната 2016 година. И въпреки това постъпленията от ДДС при продажбата на горива, специално бензин, не отговарят на тази динамика на цените. Тоест нито макроикономически, нито фактически се потвърждава това, което твърди правителството, че имат някакви забележими резултати от борбата с корупцията. И освен това, има един друг много важен показател, който е извън опозицията. Да речем, че опозицията трябва, и тя критикува, даже на базата на резултати от доклада на Национална агенция „Митници“, но по данни на Евростат – на статистическото бюро на Европейския съюз, и по оценка на много политически лидери на западноевропейски страни, наши партньори от Европейския съюз, оспорва ли някой в класациите, че България в момента се намира на първо място в Европейския съюз по корупция? И на първо място в Европейския съюз по сива икономика. Показатели, публикувани от Евростат, както казах, и по оценки на водещи политици в Холандия, Германия, Франция. Водещ: Такива са и данните на Международния валутен фонд за миналата година. Румен Гечев: Международният валутен фонд е на първо място в Европа, не само в Европейския съюз. И след като и Международният валутен фонд, да припомним, със седалище във Вашингтон и с основна роля във валутния фонд като основен акционер в Съединените американски щати, американската държава, значи оценката на Международния валутен фонд е, че сме номер едно по контрабанда в целия Европейски континент и в Европейския съюз ,естествено, като част от Европа, сме също на първо място. Тогава за какви успехи в битката с контрабандата говорим? За голямо съжаление, ние сме най-контрабандната държава в Европейския съюз. И това по-скоро трябваше да предизвика изявление на правителството с конкретни програми, със срокове, с конкретни мерки, които правителството трябва да вземе, за да излезем от това срамно първо място по контрабанда. Вместо това, те ни заливат с шекер и с през розови очила ни обясняват как били големи борци с контрабандата, което не само че противоречи на фактите, то противоречи и на здравия разум. Водещ: Проф. Гечев, изкушавам се да Ви попитам, съзнавам, че въпросът ми може да ви прозвучи особено, но тези изследвания, тези данни за класациите не ни ли преувеличават в някаква степен? Толкова ли сме зле? Румен Гечев: Не ни преувеличават, защото има други фактори. Ние не само, част е по контрабанда сме първи, за което не се съмнявам, няма как да не вярвам на данните, които нашите митници дават, данните на Евростат и данни на международна организация. Но същите тези международни аналитични центрове и нашия статистически институт ни показват, че ние сме с най-нисък жизнен стандарт в Европейския съюз и една от причините е корупцията и контрабандата и сивата икономика. Ние сме с най-ниска минимална работна заплата. Всеки може да провери в интернет за няколко секунди. Ние сме с най-ниска средна работна заплата в Европейския съюз и даже по-ниска и от други страни в Европа, които не са в Съюза. И това го казвам с болка, защото няма нормален човек, който би се радвал, че неговата страна, неговата държава, не се намира в добра форма. Наистина е дразнещо, когато нещата се влошават в нашата страна, в българската икономика, влошава се стандартът на българския народ, а в същото време в някои от медиите под контрола на среди, свързани с управляващите, непрекъснато се опитват да ни залъгват от сутрин до вечер, че нещата се подобряват. Българският народ не е толкова наивен и не е нужно да си кой знае колко добър икономист, за да видиш, че нещата не се развиват добре. Водещ: Да, но от правителството сочат приходите от акциза, стабилизиране на бюджета, на макрорамката. Румен Гечев: Никакво стабилизиране на бюджета. Това е една чудесна тема, която започнахте. Какво стабилизиране на бюджета има? Те първо не си изпълниха, за 2017 година нарушиха разходната част на бюджета и не похарчиха общо около 3 милиарда лева, не ги изразходваха, което не е пестене, а е лишаване на българската икономика от свеж финансов ресурс за развитие. Освен това, за да не привеждам други числа, ще ви кажа следното – вярно ли е ,че държавният сектор в българското здравеопазване във фактически фалит? Десет от общинските болници са в класически фалит и са пред закриване, а от държавните болници няма нито една на печалба. Всичките са на загуби в десетки милиони. Сегашният министър на здравеопазването – новият – какво каза той? Той каза,част е дълговете на държавния сектор в здравеопазването са почти половин милиард лева. Тоест целият сектор е във финансов фалит по всички правила. Какво става с друга важна сфера на България – отбраната? Една пушка не е купена, дето се казва, вече за 25-27 години. И от последните десетина години, в които управляват ГЕРБ и техните партньори, не са купили нищо. Армията ни се намира във фактически, също, колапс. Те са останали 15-тина хиляди души, без никакво ново въоръжение. 5 000 места в армията не са заети. След това – образованието на България в какво състояние се намира? Ние нямаме нито един университет в първите, не 100, в първите 500 в света. Българската наука е в състояние на геноцид спрямо нея. Няма такава страна, когато така мащерски да се отнася към науката, към българското образование, към научните изследвания, към Българска академия на науките. И тогава, кажете ми, не е ли наглост да се говори за стабилен бюджет? Какъв стабилен бюджет, след като основните сектори на страната ти и основните ти дейности се намират във фактически колапс. То по тази логика, което и да е правителство, ако закрият Българската армия, така да я доуморят, като закрият и образователния сектор, ами той изведнъж бюджета ще излезе на голям плюс. Само че такъв плюс ще бъде убийствен. Когато не върви икономиката, и когато основните ти сектори вървят надолу и са ударили дъното и копаят, за каква бюджетна стабилност се говори? Това просто противоречи на икономическата логика, а и на здравия разум. Водещ: Проф. Гечев, но нали се досещате, че могат да Ви опонират, че вашият анализ е опозиционен, и разбира се, е пропаганда на опозицията? Румен Гечев: Няма как да опонират, защото професорът Румен Гечев винаги борави с числа от Националния статистически институт, от Евростат, и от оценки от международни аналитични центрове: Световна банка, Международен валутен фонд (МВФ), Европейска банка за възстановяване и развитие. И както преди малко споменахме, не опозицията, Европейският съюз, институциите му класираха България на първо място по най-лошото – по контрабанда и сива икономика. Същата е класацията, и още по-жестока на МВФ. Те казват: О, не, вие сте първи не само в Европейския съюз, но и в Европа. Аз не смятам, че МВФ и институциите на Европейския съюз са свързани с БСП примерно. Така че такива контрааргументи просто, както казва народът – не хващат декиш. Водещ: Има ли изход? Румен Гечев: Ами какво да ви кажа, вече с тази конфигурация на управление изход не виждам, тъй като нещата се влошават. Виждате, казвам го наистина със съжаление като български гражданин, като човек, който общувам тук, всеки си има приятели, съседи, представители на бизнеса – трупа се напрежение в българското общество, нещата се влошават, доверието спада към правителството. И ако няма някаква промяна в управлението, аз не виждам, не само аз, и моите колеги – този екип няма визия, който управлява държавата. Българската държава към момента няма ясна стратегия не само какво правим следващите 2-3 години, да не говорим за следващите 10-15 години, каквато ние реална стратегия трябваше да имаме, и по която като народ да се вземем в ръце, въпреки различията, и да работим. Но ние в момента не отиваме наникъде – ние сме последни в Европейския съюз – не само сме стигнали дъното, ние копаем, щото разликите с Румъния растат. Румъния има по-висок икономически растеж от България – с това, с което се хвали правителството. 3.9% – проглушиха ушите, че е голям растеж. Първо, този растеж от малко под 4% за миналата 2017 година е с 50% по-нисък от растежа на Тройната коалиция 2008 година – беше 6.5% да припомня. Такива са фактите – националната и европейската статистика. И най-лошото е, че Румъния се развива с по-високи темпове на растеж от България. И не е нужно човек да е толкова добър икономист, след като предпоследния, Румъния се развива по-бързо от теб, значи ти изоставаш от предпоследния. Е, на какво да се радваме тогава? Водещ: Благодаря Ви за този анализ и за времето, което ни отделихте. Румен Гечев: Съжалявам, че оценките са песимистични, но няма как да лъжем. Такива са фактите от европейските институции и извън тях. Цоня СЪБЧЕВА