Ирена Анастасова, БСП: Сегашният модел на управление е пагубен за страната
Ирена Анастасова, секретар на ПГ на БСП, член на комисията по образование, в интервю за предаването „Метроном“ на Радио „Фокус“.
Водещ: Следващият ни гост е Ирена Анастасова, секретар на ПГ на БСП и член на Комисията по образование. Правим това уточнение, защото днес е 15 септември, така че със сигурност, госпожо Анастасова, за вас това е вълнуващо?
Ирена Анастасова: Това е много вълнуващ ден, при положение че по-голямата част от живота ми е била в сферата на образованието, сред децата, сред колегите и затова искам да използвам случая, и макар че днес не откриваме учебна година, да пожелая най-напред на всички колеги, неслучайно казвам на всички колеги, да са здрави, да са спокойни, да са уверени, да са със самочувствие, защото както аз обичам да казвам, в разрез с много други мнения, в центъра на българската образователна система е учителят. Ако него го няма, нищо друго няма да има. И понеже всички политически сили вкупом в последните години и в целия преход забравиха или неглижираха това, затова днес имаме сериозни проблеми в тази система. Но, колеги, да сте устойчиви, да сте здрави, да сте силни, знам че го можете. Честит първи учебен ден.
Водещ: И понеже започнахме с тема образование, да продължим с едно изследване на „Галъп“, според което 63% от българите, смятат че образованието в училищата в България в последните години върви към по-лошо. Още по-лошото е, струва ми се, че делът на недоверие спрямо 2012 г. нараства с цели 15%. На какво, госпожо Анастасова, според вас, се дължи този спад на доверието?
Ирена Анастасова: Вижте, системата на образование, не само у нас, въобще навсякъде по света, е резултат, състоянието на системата е резултат от предприемани управленски действия. Аз неслучайно казах, че в годините на прехода, тези управленски действия с всяка изминала година, довеждаха до сегашното състояние. Започваме от неглижиране на учителската професия, веднага след 1989 г. започна това. Започна грубо вмешателство в работата на учителите, многогодишно неглижиране на ниските им работни заплати и когато преди 7-8 г., не си спомням вече, бях някъде в ефир с опонент, и когато казах, че образованието е въпрос на национална сигурност, ме погледнаха много снизходително. Но не е ли така? Защото всъщност сега вече всички вкупом заговориха какво се случва с българското училище, защо младите хора не идват, защо не искат да стават учители? То това е резултат не просто и не само на неглижиране на заплатите дори. Защото вече днес дори не става дума толкова за заплати, колкото за цялостното отношение на обществото към учителската професия. И това са резултатите. И ако мерките не са много спешни, нещата както се казва, вече ситуацията не е кризисна или не предстои да стане кризисна. Тя е кризисна.
Водещ: Как определяте мерките, които предприема правителството и с опита да се върнат децата в училище, тъй като се оказва голям процент от тях не са обхванати от образователната система, и с повишението на учителските заплати?
Ирена Анастасова: Определям ги като добри мерки. Но смятам, че са вече доста закъснели. Особено за обхвата на децата, механизмът, който министерството въведе за увеличаване обхвата на децата в училище миналата есен, честно казано не сработи. Защото може би държавата, държавните институции нямат волята да разберат и да обхванат всички от които зависи това. Не е работа на учителя да обикаля адреси и да издирва деца. Не е работа на учителя. Работата на учителя е в класната стая. Работата на учителя е с извънкласните форми за възпитание на децата. А се получи така, че всички институции, които са ангажирани, а това са най-напред социалните служби, общините, особено общините, полицията да кажем на един по-следващ етап, получи се така, че те бяха встрани. И ако някъде има добри примери, с които се хвали министерството и управляващите, че е сработил този механизъм и всички институции са били обединени, то това не е навсякъде. Не просто не навсякъде, това е в един много малък процент от случаите. И в което училище и да отидете в страната, в масовия случай, колегите ще ви кажат, че са били сами. Така както сме сами ние в системата на образованието тези години на преход. А резултатът го виждаме. И в момента Законът за предучилищно и училищно образование има категорични ангажименти на общините. И един от тези категорични ангажименти е обхватът на децата. Да не си измиват ръцете с училищата, тъй като болшинството от тях са общински. Това че училищата са общински, означава ангажимент на общините към училищата, а не на колегите към задълженията на общината. И ако не се разбере, че трябва всички институции да работят за това, и ако не се разбере че трябва да се подпомогнат и бедните семейства, до никъде няма да стигнем.
Водещ: Упрекът на обществеността, прави впечатление от това проучване, с което започнахме, че не е адресиран пряко към работа на учители и преподаватели, а по-скоро към неадекватната работа на политиците. Сега вие сте от другата страна, от страната на политиците. Има ли достатъчно механизми, с които наистина Народното събрание може да подреди системата?
Ирена Анастасова: В новия Закон за предучилищно и училищно образование голяма част от правомощията бяха дадени на Министерство на образованието. Там, където се определят правилата и се създават отношенията в сфери, чрез които се управляват важни обществени отношения, това не може да бъде оставено на министерства. И не може да бъде предмет на наредби, та било то и на наредби на Министерски съвет. А в голяма част от закона, ние виждаме препращане към Министерство на образованието, социално министерство и т.н. Нашето дълбоко убеждение, ние затова сезирахме Конституционния съд, за съжаление жалбата ни беше отхвърлена, ние това се стремим – законодателно да решим въпросите. Да не може някой след това сам да решава. Защото си мисля, че Народното събрание представлява всички българи – по един или друг начин са представени там чрез политическите сили и може най-добре да се премисли какво да бъде направено.
Водещ: От няколко дни сте секретар на ПГ на БСП. Затова се насочваме и конкретно към работата на левицата в парламента. Вие заявихте, че ще гласувате „против“, имам предвид групата, трите министерски оставки и против новите министри. Няма ли противоречие в тази позиция?
Ирена Анастасова: В какъв смисъл противоречие? Ние отдавна сме казали, че трябва не просто оставка на отделни министри, трябва оставка на целия кабинет. Това не е новост. Още повече, че тези оставки и на министри, виждаме от 2-3 дни, и на шефове на агенции, говорят точно обратното на стабилността, която искат да ни внушат, че съществува в правителството. И ние наистина мислим, че този модел на управление, той е не просто вреден, той е пагубен за страната. И не виждам нещо, някакво противоречие.
Водещ: Каква е алтернативата, госпожо Анастасова?
Ирена Анастасова: Алтернативата е да дойде друго управление на България и да се смени моделът на управление. Това, което ние искаме да направим чрез нашата визия за България. Защото, виждате, в тези 29 г. преход се сменяха много политически сили, а резултатът го виждаме, всички ние го усещаме. Значи трябва да се промени моделът на управление. Трябва да се сложи край на това срастване на икономически, политически интереси, на ширещата се корупция в страната. Това, ако не се промени, която и политическа сила да дойде на власт, ако се продължава с този модел на управление, нещата ще се повтарят отново и отново.
Водещ: Заявихте, че напускате парламента или поне голяма част от депутатите напускат парламента и отиват при хората. Вероятно ще обсъждате и „Визия за България“, за която вече споменахте.
Ирена Анастасова: Ние за това отиваме.
Водещ: Ще търсите ли сондаж по предложените мерки? Преди малко разговаряхме с политолози, доц. Румяна Коларова коментира че „Визия за България“ към момента е един празен чек.
Ирена Анастасова: А кой е пълният чек, според доц. Коларова? Или когато някои от политолозите твърдят, че засега управлението на ГЕРБ няма алтернатива? Вижте, ако няма алтернатива, това ли искаме за България всички ние? Значи, тези срещи в страната, те не са просто и само така да покажем, че ние сме сред хората. Това са срещи, на които идват хора не просто симпатизанти и членове на БСП. Идват хора, които са безкрайно притеснени, които са смачкани вече от действителността. И това всъщност, тяхната позиция и тяхното мнение, което ние се стремим да изразим чрез „Визия за България“, това е алтернативата. Защото тези хора не са един, два, три, пет или десет процента. Най-малкото аз поне нямам такова впечатление. А аз съм била, не просто сега с колегите в различни общини, от началото на това Народно събрание, аз и колегите от Комисията по образование сме обиколили България от Брегово до Бургас. Не говорим празни приказки. Нещата наистина са такива. И когато някой ми каже, че няма алтернатива, или че „Визия за България“ е празен чек, както вие в момента цитирате госпожа Коларова, да ни покажат пълния чек. Те имаха достатъчно време. Те управляват от 10 г., без една правителството на Орешарски, те управляват 9 г. А пълният чек, техен, доведе до това състояние на страната.
Водещ: Обаче пък и самият президент каза, че към този момент едни предсрочни избори едва ли биха променили политическата картина у нас и това само би навредило на цялостната ситуация в страната. Какъв е коментарът ви?
Ирена Анастасова: Коментарът ни е, че президентът е президент на България. Той има право на позиция, на мнение. Ние уважаваме неговото мнение и неговата позиция, но се различаваме в тази позиция.
Водещ: Смятате, че моментът е напълно подходящ за едни предсрочни избори. Което означава, че БСП се чувства напълно в кондиция и очаквате една достатъчно добра електорална подкрепа или разчитате да я изградите в следващите няколко месеца?
Ирена Анастасова: И очакваме, и разчитаме да я изградим. И затова предлагаме „Визия за България“, която след срещите ни в цялата страна, след предложенията на хората, след това което те ни кажат, че нещо харесват, нещо не харесват и предлагат ново – на базата на всичко това, ние ще направим нашата управленска програма, която ще приемем на конгрес през декември.
Водещ: Очаквате ли правителствената криза дотолкова, доколкото я има разбира се, да се задълбочи и да прерасне в нещо по-голямо, в цялостна политическа криза в зимните месеци?
Ирена Анастасова: Силно се надявам, дори и да се случи това, то да бъде цивилизовано. Честно да ви кажа, такива сгъстени събития от месец-два насам в правителството, като подаване на оставки, връщане, приемане, неприемане, навеждат на тази мисъл, че тази нестабилност може да доведе и до много скорошно падане на кабинета.
Водещ: Удовлетворително ли ще бъде за вас, госпожо Анастасова, като парламентарна група да сте извън парламента, т.е. да не можете да се противопоставите по адекватния начин на онова, което управляващите имат като дневен ред?
Ирена Анастасова: Няма как да не се противопоставим. Ние сме преценили какво точно правим и в зала, и в работата на комисиите, и в работата на парламента. Ще има достатъчно представители от ПГ на БСП, които да следят какво точно се приема, дали законите са в полза на всички българи, дали са лобистки. Ще реагират навреме. Тъй като ние сме наясно, че наши законопроекти, поне това се случва от началото на това Народно събрание до момента не минават нито в комисии, нито в зала, каквито и да са те, просто и единствено само, защото ние ги внасяме, така че нашето присъствие там не решава този въпрос. Знаете чие е мнозинството. А доколкото това дали ще имаме ресурс да се противопоставим на някои законопроекти и да обясним на българските граждани защо не трябва да бъдат приемани – да, ние ще бъдем в зала и ще го направи
Водещ: Колко дълго ще продължи този стил на работа?
Ирена Анастасова: Ние вече казахме – до началото на декември.
Водещ: А това е ли своеобразно признание, че всъщност присъствието на левицата в парламента се обезсмисля?
Ирена Анастасова: В определена степен да. Ние достатъчно битки водим, достатъчно компетентно и мотивирано се противопоставяме на предложения за промени, които са в ущърб на гражданите и най-скорошното такова наше противопоставяне беше във връзка и с ветото на президента. Но не виждаме резултат. Мнозинството си е мнозинство.
Росица АНГЕЛОВА
ОТ СЪЩИЯ СЪБЕСЕДНИК
Ирена Анастасова, БСП: Необходим е прелом в политиките и управлението на образованието и това е задача на деня
Народният представител от ПГ на „БСП за България“ и член на Комисията по образование и наука към Народното събрание Ирена Анастасова в интервю за Агенция „Фокус“ за „Визия за България“.