Министър Лиляна Павлова за протестите и вота на недоверие: щом са преценили, че сега е моментът – нека
11 Януари 2018 | 10:00 | бТВ, „Тази сутрин“
Водещ: Протест на всяка крачка за откриването в София. Освен строгите мерки за сигурност заради високите гости, които пристигат днес на официалното откриване в Народния театър, девет протеста – поне за толкова знаем към този момент – ще има и по улиците на столицата ни. Повече подробности – от ресорния министър Лиляна Павлова за това дали се чувства притеснена или не в началото на Българското председателство, официален старт на което даваме днес. За първи път България поема това председателство на ротационен принцип. В цветовете сте на Европейския съюз и?
Лиляна Павлова: И на визуалната идентичност на Българското председателство.
Водещ: Успех ви пожелавам сега в началото. Но девет протеста, знакови убийства, сигнали за бомби на летището – всичко това знак за какво е?
Лиляна Павлова: Че искаме да дадем най-доброто от себе си.
Водещ: Притеснява…
Лиляна Павлова: Протестите, доколкото… Разбира се, шегувам се. Ако трябва да говорим сериозно, протестите – поне като ги изброявате, мисля, че номерът май е към 11, сигурно може да станат и повече. Колкото повече, толкова повече. Ние сме демократична…
Водещ: Вие знаете за 11 протеста вече, не за 9?
Лиляна Павлова: Май толкова ги изброих. Знаете ли, нека да протестират. Ние сме демократична държава, ние сме отворена държава. Нямаме какво да крием. Всеки има право да изрази мнение и след като е преценил, че точно в днешния ден трябва точно този проблем, тема, казус да бъде обект на внимание, в търсене може би на голяма аудитория, на мнение – няма лошо. Дали няма малко да се припокрият, взаимоизядат – има го и този елемент. Но след като хората чувстват нужда да протестират и го правят по един законов начин – нека.
Водещ: Акцент беше и във вестниците днес за това, че ето, полицаите всъщност ще протестират, всеки иска нещо за себе си. От една страна анализаторите казват – това е опит за извиване на ръце. Другите казват, че това е опит да бъдат чути тези проблеми и наистина да бъдат решени – нещо, което пък се е забавяло с години.
Лиляна Павлова: И точно днеска трябва да го решим, когато откриваме председателството?
Водещ: Да, но пък днес Европа ще ни чуе или ще види, или поне ще прочете, че има девет протеста.
Лиляна Павлова: Дано Европа да успее да разграничи кой протест за какво е, колко са на брой точно, но… А и как точно… Това е малко като да се оплачеш на арменския поп, не мога да разбера. Проблемите, които имаме вътрешно – дали е проблем с една или друга тема, дали е проблем, касаещ едно или друго решение на правителството… И пак казвам – няма нищо лошо в протестите, няма нищо лошо в това всеки да има право да изрази съгласието си или несъгласието с определена тема. Но когато тази тема касае вътрешнодържавен, да го нарека, проблем, дали сега е моментът да го правим? Струва ми се, че не, но пак казвам – нека, нека да се чувстват свободни да го правят. Ние сме отворени. Както чухте вчера и министър-председателя Борисов – нека да покажем всичко, което можем и искаме да покажем, защото председателството не е нито на правителството, нито на някой от нас, нито лично мое. То е на всички българи и ние имаме възможността да покажем България такава, каквато я чувстваме, такава, каквато я искаме да изглежда в очите на тези, които идват днес на гости да уважат Българското председателство и да дадем неговия старт.
Водещ: Само че някои хора, които са от управлението, търсят конспирация в това или пък може би виждат конспирация в това. Дали специално заради европредседателството, за да покажем язвите в обществото си, това се прави нарочно срещу управлението на ГЕРБ и Борисов.
Лиляна Павлова: Опитите за дискредитиране на правителството са факт. Те са факт бих казала по директен и индиректен начин. Но аз лично…
Водещ: А вие виждате ли ги в протестите тези /…/
Лиляна Павлова: … по-скоро се съмнявам в… Как да кажа, дискредитирането на правителството очевидно е политическа заявка на нашата опозиция или на определени групи хора, и това е тяхно право, ако те имат това желание – да дискредитират правителството. Но дискредитирането на правителството самоцелно с цел натрупване на краткосрочен според мен политически дивидент носи изключително негативен обаче отзвук, отражение върху държавата като такава. И ако всъщност все пак преди една година имахме едни свободни, честни избори, в резултат на които ние имаме едно правителство, което работи добре, защото показателите за България, повишеният рейтинг, икономическата стабилност, дори ако щете политическата стабилност е факт. Опитите за разклащане на правителството и държавата, опитите за дискредитиране на правителството може да имат краткосрочно някакъв много… повишаване на рейтинга или ефекта в опозиция, или който се опитва, но за България това е пагубно. Защото едно петно върху България, което вече си го носим толкова години и се опитваме да го изчистим – че сме най-лошите и най-черните…
Водещ: Най-бедни и най-корумпирани сме.
Лиляна Павлова: И ако всеки ден – и това е тенденция, и това е стратегия, една много чиста стратегия – всеки, всеки ден, на всяко едно предаване, независимо по каква тема е, да споменават думата „корупция“. Трябва да спрем да споменаваме. Ние сами се принизяваме. Този етикет…
Водещ: Тя е факт, нали? Ние не може да избягаме /…/
Лиляна Павлова: Тя е факт във всички държави.
Водещ: Ако не говорим за корупцията, това няма да я направи по-малка или…
Лиляна Павлова: Разбира се.
Водещ: … тя да изчезне, защото не говорим за нея.
Лиляна Павлова: Но трябва да говорим как я преодоляваме. Корупцията е усещане, корупцията е усещане, а усещането е във всеки един гражданин, който участва в този процес, пряко или непряко, волю или неволю.
Водещ: Добре, ако протестите са нормалният, европейски, демократичен начин за изразяване на мнението…
Лиляна Павлова: Няма да ги изненадаме европейците, ако това искаме /…/
Водещ: Европейците едва ли ще се изненадат от това.
Лиляна Павлова: Това се случва всеки ден във всички нормални, цивилизовани държави.
Водещ: Факт. Но нищо цивилизовано и нищо европейско няма в това да разстрелят знакови бизнесмен в центъра на София по правителственото трасе, по това трасе, по което ще се движат и високите гости, по бул. „България“. Смятате ли, че е политическо или има политически мотиви в убийството на Петър Христов?
Лиляна Павлова: На мен ми се иска първо да не спекулираме темата. Да, изключително неприятно е което и да е убийство – дали е битово, дали е по икономически причини. Всеки такъв акт е изключително… трябва да бъде осъден, както се казва, по всички възможни начини. Но прикачването му към председателството, търсенето на някаква дълбока конспирация е контрапродуктивно. Виждаме, че – и аз уважавам и вярвам във всички компетентни органи, които работят по тези неща – че те ще си свършат работата. Те си свършиха в голяма степен работата по тези казуси, които имахме. Нека да ги оставим да работят спокойно, да не се вкарваме в някакви конспирации. Нека да не го обвързваме едното с другото. Дали е съвпадение – аз по-скоро се надявам, че е съвпадение, но нека те да свършат и те ще си кажат това.
Водещ: Точно в първите дни на новата година, когато започва европредседателството, съвпадение ли е или не? Съвпадение ли е, че този човек – първото нещо, което се появи, беше, че е близък на Цветан Цветанов, близък до ГЕРБ?
Лиляна Павлова: Нека да покажат органите, нека не фокусираме вниманието. Много ми се иска и самите ние първо да сме спокойни, да сме уверени, да сме по-балансирани и да запазим здравите нерви, да не търсим тази… бих казала първо създаване на ненужно, изкуствено напрежение, създаване на страх в българските граждани или в нашите гости, които идват в България, че едва ли не има някаква извънредна ситуация, нечий живот е застрашен, спокойствието и сигурността в държавата ни са едва ли не под въпрос. Не, не са. Всички български граждани, всички наши гости могат да бъдат и трябва да бъдат спокойни, че органите на реда и тези, които отговарят за сигурността, си вършат работата, знаят какво правят и това, че има за съжаление неприятни инциденти, съвпаднали с тези дати, не означава, че нечия сигурност и спокойствие са застрашени. Искам това да го кажа на всички, които ни слушат и гледат, защото това е много важно. Нека не всяваме паника в гражданите.
Водещ: И все пак, каква е гаранцията за сигурността и дали България ще бъде обект на, ако щете дори терористичен акт, защото тук се събират хора от цяла Европа и това ще отекне?
Лиляна Павлова: Дали България ще бъде обект – надявам се ние с вас двамата да не можем да кажем и…
Водещ: Дано да не сме, да.
Лиляна Павлова: … не дай си боже да се случи такава ситуация. Видяхме, че държави с развити икономики, с развити на най-високо ниво системи за сигурност за съжаление пострадаха именно от такива актове. И това доказва, че никой не е застрахован. Така че не трябва да се фиксираме и не трябва да живеем страх. Трябва да живеем в увереност, да вярваме в органите и институциите и да си помагаме.
Водещ: Летище „София“ обаче вчера беше блокирано за сигнал за проблеми.
Лиляна Павлова: Аз бях там, в интерес на истината, защото то съвпадна и с момента – и тук използвам случая да благодаря на нашите партньори – беше предоставено дарение на Българското председателство, екоавтомобили, с които ние безплатно, включително опазвайки околната среда и въздуха в София, ще превозваме нашите гости, над 10 000 души, които ще посетят България с тези екоавтомобили от летището до хотела и до НДК. Едно бих казала много позитивно събитие. Точно в този момент се обадиха за бомба в автомобил. Виждаме, че беше фалшива тревога. Така че аз вече някак си…
Водещ: Ако всеки ден сме с тези фалшиви тревоги?
Лиляна Павлова: Знаете ли, спрях да се изненадвам. Виждам, че са много креативни, използват се всички начини за дискредитиране, за създаване на паника, за създаване на смут.
Водещ: /…/ Добре, а има ли някакво звено, което да действа анти председателството?
Лиляна Павлова: Аз не знам да има.
Водещ: Контрапредседателство?
Лиляна Павлова: Аз не обичам да търся такива дълбоки конспирации. Виждам, че има тези опити – те са видими, няма какво. Но аз предлагам да фокусираме усилията си в нещо позитивно, да гледаме напред, да гледаме… То започва днес, нашето председателство започва официално днес с това откриване, с посещението. Може би трябва да кажем, че имаме честта и подкрепата на европейските институции и лидери. Защо го казвам? Защото не се случва често, а и в последните председателства не е било факт – едновременно и тримата големи, институционалният триъгълник на Европа, да дойдат всичките едновременно на откриването, което е знак за уважение, знак за подкрепа. Защото идва председателят на Европейския парламент Антонио Таяни, идва председателят на Европейския съвет г-н Доналд Туск, идва, разбира се, и Европейската комисия, представлявана от нейния председател Жан-Клод Юнкер и всички комисари. Това…
Водещ: А Доналд Туск дори с реч на български език, която репетирал много отдавна – поне това пишат вестниците днес. Да видим дали ще е на български.
Лиляна Павлова: Така че имаме висока подкрепа, имаме важни теми, които да говорим с тях. Благодарни сме им за уважението и тази подкрепа и сега трябва да си свършим и работата.
Водещ: Колко често давате пример с другите страни, в които не е имало подобно откриване на институционалния триъгълник, който да е присъствал там?
Лиляна Павлова: Те невинаги успяват, не казвам, че това е нещо…
Водещ: Доколко тези хора, които идват в България, ще се интересуват от темите – това кой протестира, дали са убили знаков бизнесмен и дали опозицията внася вот на недоверие, защото и това ще се случи по време на европредседателството?
Лиляна Павлова: Представителите и хората на такива високи позиции в европейските институции, които на всеки шест месеца посещават някоя от 28-те държави, са виждали всичко и няма да се изненадаме, повярвайте ми, от това, което се опитваме да направим, колкото и да е негативно то, защото това е елемент, както ви казах, и на демокрацията, и нормалните неща. Но…
Водещ: Смятате ли, че вотът на недоверие може да разклати управлението?
Лиляна Павлова: Аз поне имах възможност да говоря и лично с част от тях и с тези, които идват с тях. За тях… казват: „Това е ваш вътрешен проблем, това нас не ни касае в този смисъл. За нас е важно разговорите с правителството, с Българското народно събрание, каквито имаме в утрешния ден, с българския президент, с всички вас – да говорим по общоевропейските теми, които касаят всички“. Защото в момента България не можем и не трябва да се занимаваме с тези локални, бих ги нарекла, проблеми, защото в момента България е призована и е поела руля на този кораб, наречен Европейски съюз, който в бурното…
Водещ: Е това не означава, че трябва да оставим всичко друго, защото онези малки проблеми също са си важни.
Лиляна Павлова: Напротив. Който в бурното море, в момента трябва да обединим всички 28 и да търсим решения, защото виждаме, че имаме теми, по които сега е назрял моментът. Той наистина е истински назрял, да се търси спешно решение и най-вече да се търси пресечната точка на интересите. И виждаме позициите, които са различни. Това не означава, че ще спрем да се занимаваме с вътрешните си проблеми, вие сте прав. Това не означава, че не трябва да се занимаваме с тях, но те са си вътрешни. И тук правителството и всички останали компетентни институции и органи… трябва да се занимаваме с тях, но защо занимаваме външните, които не ги касае и не могат да повлияят и помогнат. Това пак е наше решение.
Водещ: Вотът на недоверие притеснява ли правителството, за това, че то може да бъде разклатено?
Лиляна Павлова: Поне към момента индикациите, които виждаме, и начинът, по който е позиционирано Българското народно събрание, този вот най-вероятно няма да мине. Този вот също според мен някак си попада в хипотезата на това – опозицията иска да покаже своето право, разбира се, да бъде твърда опозиция, да върви по пътя на този създаден механизъм с вотове на недоверие. Щом е преценила, че сега е моментът, нека да го прави. Ние нямаме притеснения. Искаме да /…/
Водещ: Много пъти сме коментирали Западните Балкани, Европа, бъдещето на Европа след Брекзит, дали ще бъде обединена или не и финансовата политика, която ще следва Европейският съюз. Но за България защо и с какво е важно това европредседателство – само да се представим добре или нещата, които ние трябва да извоюваме за себе си? Кои са те? Какво трябва да знаят хората, освен това кои улици ще бъдат блокирани?
Лиляна Павлова: Няколко са важните послания. Първо, ние сме вече 11 години в Европейския съюз, но – понеже чух един много хубав пример, беше онагледен и аз мисля, че той добре представя нещата – едно е да виждаш как се управлява една сложна машина; друго е, когато я вземеш в ръцете си и да участваш в нейния процес, но с някакви малки елементи; друго е, когато я вземеш в ръцете си и трябва с цялата отговорност да държиш руля и да я направляваш. Тогава навлизаш в детайлите и дебрите, които може би не всеки ден успяваш. Така че това е една добра възможност още по-дълбоко да си знаем и познаваме всяка една тема, включително позицията на всяка една държава, което е полезно за нас. Второто, което е изключително важно – това е начинът, по който ние ще защитим и националния интерес, и интереса, разбира се, на европейските граждани по тези теми, които вие казахте. Едната е темата за сигурността. Тя е една от най-тежките теми, защото тук трябва да успеем да намерим пресечната точка и съгласието между държавите релокация ли е решението на проблема. Подсигуряване, по-скоро подсилване на външните граници, а не да градим стени между нас и граници вътре в съюза и т.н. Втората тема – какъв бюджет и каква Европа искаме. В наши ръце в този точно момент се пада този нелек дебат – с по-малко пари, увеличаваме ли.
Водещ: От нас ли зависи това или ние сме просто домакините, където ще се случат тези разговори?
Лиляна Павлова: От нас зависи да дадем възможност първо дебатът да се случи, да бъдем такъв балансьор и посредник, който да сме обединителят, бих казала. И неслучайно казваме: търсим единството, съединението прави силата. Колкото и да са различни позициите, да сме тези, които да намерим баланса и консенсуса. Надявам се за това кое е по-доброто решение – да има увеличена вноска, да кажем да не е 1%, а да е 1,2% от брутния продукт вноската, която говорим; да имаме по-сериозно орязване на определени фондове или политики, или търсене на по-ефективни механизми. Това е дебатът, който ние трябва да проведем в следващите седмици и да му дадем възможност да се чуят мнения, експерти, държави. Полезно е и от друга страна, защото България досега някак си се считаше, че ние нямаме мнение, че сме послушни, че сме малки. Тук можем да си върнем и тук самочувствието, че можем да влизаме, да определяме дневния ред. Първият успех е факт. Благодарение на България темата за Западните Балкани е високо в дневния ред на Европа, и то не само по време на Българското, но и след Българското председателство ще остане като припозната.
Водещ: Нека да видим данните, които ни показва „Алфа рисърч“. Оценка за подготвеността на България за председателството на Съвета на Европейския съюз: „да“ – 26,9%, „не“ – около 20%, и „не мога да преценя“ – около 43%, ако така можем най-общо да ги определим. Оценка как България ще се представи с председателството: „по-скоро добре“ – над 55% са отговорили по този начин. И още една от графиките, които ще видим – обществени очаквания за това как да действат българските власти и политическите сили по време на председателството: „Единно и в синхрон, без противоречия“. „Всяка политическа сила трябва да изразява опозицията си“ казват 30% от хората. Над 40% казват, че трябва да се действа в синхрон. Това как може да го обобщим? По-скоро позитивни са нагласите.
Лиляна Павлова: И аз съм оптимист и смятам, че са позитивни нагласите в българските граждани, което е много висок резултат, защото ние гледахме тези резултати спрямо предишните държави председатели, каква е била нагласата на гражданите. България е от държавите, в които има много висок процент на познаване въобще на темата за председателството, очакванията, позитивните оценки. Започваме с позитивна оценка и подкрепа, въпреки всичко това, за което говорихме преди малко. И затова искам да си пожелая всички с разум, със сили и с енергия, в името на държавата си да направим така, че да се представим достойно, да постигнем това, което искаме, а то е да защитим интересите на България в различните сектори, които са в наши ръце, и да докажем, че България е не просто получател на европейски фондове, които усвоява, а България е държавата, която участва активно в решенията на общоевропейския дневен ред, защото сега предстоят тежки такива.
Водещ: Добре. Благодаря ви за това участие. Ще се виждаме и по време на европредседателството в следващите шест месеца.
Лиляна Павлова: Благодаря.
© 2018 Всички права запазени. Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации без предварителното съгласие на Информационна агенция "Фокус"!
Всички мнения, оценки и твърдения, изказани в интервютата отразяват лични виждания и „Фокус” не носи отговорност за тях
СВЪРЗАНИ МНЕНИЯ

Министър Лиляна Павлова: Призоваваме за консенсус и баланс 28-те държави по време на европредседателството, но трябва да го покажем и вътрешно
31 Декември 2017 | 10:00 | Нова телевизия, „Събуди се“Лиляна Павлова – министър за Българското председателство на Съвета на Европейския съюз 2018 година, в интервю за предаването "Събуди се" по Нова телевизия
Водещ: Само след часове България ще поеме първото си председателство на Съвета на Европейския съюз. Дали сме готови за това? Знаем ли за каква Европа искаме да работим? Важно ли е това председателство за нашето си българско бъдеще? Ще се опитаме ли да скрием реалните си вътрешни проблеми зад завесата на председателството? Ще погледнат ли на нас с други очи, не като най-бедната и корумпираната държава в Европейския съюз и прави ли са редица чужди издания, които през последната седмица писаха за страната ни като за страна в корупционен облак, с подтисната медийна свобода? За всичко това ще говорим през следващите минути с министъра на председателството Лиляна Павлова, въпреки че заради нейните служебни ангажименти и пътувания водихме този разговор преди публикациите, за които говорих, и преди протестите за Пирин, които явно ще продължат и по времето на нашето председателство. Този по-скоро неформален разговор тръгва от Зала 3 на НДК.
Лиляна Павлова: Това е залата за срещата на върха, на която очакваме всички държавни глави, министър-председатели, президенти на 28-те държави-членки на Европейския съюз, плюс на лидерите на Западните балкани заедно около тази маса.
Отвори в нов прозорец
Водещ: Само след часове България ще поеме първото си председателство на Съвета на Европейския съюз. Дали сме готови за това? Знаем ли за каква Европа искаме да работим? Важно ли е това председателство за нашето си българско бъдеще? Ще се опитаме ли да скрием реалните си вътрешни проблеми зад завесата на председателството? Ще погледнат ли на нас с други очи, не като най-бедната и корумпираната държава в Европейския съюз и прави ли са редица чужди издания, които през последната седмица писаха за страната ни като за страна в корупционен облак, с подтисната медийна свобода? За всичко това ще говорим през следващите минути с министъра на председателството Лиляна Павлова, въпреки че заради нейните служебни ангажименти и пътувания водихме този разговор преди публикациите, за които говорих, и преди протестите за Пирин, които явно ще продължат и по времето на нашето председателство. Този по-скоро неформален разговор тръгва от Зала 3 на НДК.
Лиляна Павлова: Това е залата за срещата на върха, на която очакваме всички държавни глави, министър-председатели, президенти на 28-те държави-членки на Европейския съюз, плюс на лидерите на Западните балкани заедно около тази маса.

Министър Лиляна Павлова: Логистично и организационно сме напълно готови за председателството
24 Октомври 2017 | 09:00 | бТВ, "Тази сутрин"Лиляна Павлова – министър на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз, в интервю за предаването „Тази сутрин“ по бТВ
Водещ: Вече говорим с министър Лиляна Павлова за европредседателството. Колко пари ще ни излезе, всички детайли, между другото, около това европредседателство? Знае ли се конкретната сума или на финала тя ще набъбне още с няколко милиона, г-жо Павлова?
Отвори в нов прозорец
Водещ: Вече говорим с министър Лиляна Павлова за европредседателството. Колко пари ще ни излезе, всички детайли, между другото, около това европредседателство? Знае ли се конкретната сума или на финала тя ще набъбне още с няколко милиона, г-жо Павлова?

Министър Лиляна Павлова: Утре ще е първият голям дебат за всички основни приоритети на българското председателство на ЕС
20 Септември 2017 | 10:00 | БНТ, "Денят започва"Лиляна Павлова, министър за Българското председателство на Съвета на Европейския съюз, в интервю за предаването „Денят започва“ на БНТ
Водещ: Окончателната програма за европредседателството ще бъде приета от правителството през декември. Започват тематичните дебати и обществените обсъждания в отделните сектори. А по темата за перспективата пред Западните Балкани среща в София ще има още в края на октомври. Общо събитията, които се организират у нас през първата половина на следващата година, са 230. Добро утро на Лиляна Павлова, министър на европредседателството, добре дошла.
Отвори в нов прозорец
Водещ: Окончателната програма за европредседателството ще бъде приета от правителството през декември. Започват тематичните дебати и обществените обсъждания в отделните сектори. А по темата за перспективата пред Западните Балкани среща в София ще има още в края на октомври. Общо събитията, които се организират у нас през първата половина на следващата година, са 230. Добро утро на Лиляна Павлова, министър на европредседателството, добре дошла.

Министър Лиляна Павлова: Обявили сме нова поръчка за сайт за председателството на ЕС, има достатъчно време той да бъде направен
7 Септември 2017 | 15:00 | БНР, "12+3"Лиляна Павлова - министър за българското председателство на Съвета на Европейския съюз,
в интервю за предаването "12+3" на БНР
Водещ: Една от важните и обсъждани и през лятото бяха нещата, които ще се случват около българското председателство на Европейския съвет. Сега по темата продължаваме с човека, който знае най-много как се развиват нещата в тази област, министъра на европредседателството Лиляна Павлова. Добър ден.
Лиляна Павлова: Добър ден.
Водещ: Почти месец минало от момента, в който приехте работния план за европредседателството. Какво лично за вас е свършено до момента и какво не сте успели да направите?
Лиляна Павлова: Това, което е важно да уточним, че всъщност през юли месец на Министерски съвет беше приет първият вариант на национална програма за българското председателство, в който ние описваме какви са приоритетите на българското председателство, какви са акцентите и какви са специфичните теми със специален фокус на внимание, българското правителство така ще вложи специални усилия в своята работа като част от общия ни ангажимент да проведем това председателство, да работим по може би над 120-130 досиета, законодателни досиета, които трябва да бъдат разгледани по време на българското председателство, и провеждането на всички задължителни информации, на съвети и органи на съвета, които ние ще председателствуваме.
Водещ: Сега има една публикация от
Отвори в нов прозорец
в интервю за предаването "12+3" на БНР
Водещ: Една от важните и обсъждани и през лятото бяха нещата, които ще се случват около българското председателство на Европейския съвет. Сега по темата продължаваме с човека, който знае най-много как се развиват нещата в тази област, министъра на европредседателството Лиляна Павлова. Добър ден.
Лиляна Павлова: Добър ден.
Водещ: Почти месец минало от момента, в който приехте работния план за европредседателството. Какво лично за вас е свършено до момента и какво не сте успели да направите?
Лиляна Павлова: Това, което е важно да уточним, че всъщност през юли месец на Министерски съвет беше приет първият вариант на национална програма за българското председателство, в който ние описваме какви са приоритетите на българското председателство, какви са акцентите и какви са специфичните теми със специален фокус на внимание, българското правителство така ще вложи специални усилия в своята работа като част от общия ни ангажимент да проведем това председателство, да работим по може би над 120-130 досиета, законодателни досиета, които трябва да бъдат разгледани по време на българското председателство, и провеждането на всички задължителни информации, на съвети и органи на съвета, които ние ще председателствуваме.
Водещ: Сега има една публикация от