Проф. Камен Плочев: Мъглата действа лошо на здравия организъм, а на болния – още по-лошо
Проф. Камен Плочев, началник на Клиниката по инфекциозни болести към Военномедицинска академия в София в интервю за Агенция „Фокус”.
Фокус: Проф. Плочев, как мъглата се отразява на организма? Влияе ли върху вече съществуващи състояния?
Проф. Камен Плочев: Разбира се. Мъглата въздейства лошо на здравия организъм, а на болните въздейства още по-лошо. Тя представлява силна и студена водна пара, която е много близо до повърхността на земята, до нивото, на което дишаме и в нея има водни капки. Тези водни капки по законите на гравитацията привличат всички твърди частици - прахообразни частици, вируси и бактерии. И човек диша тази конгломерация от вода, прах, вируси и бактерии, като прахът подпомага по-лесно да се разрани лигавицата на горните дихателни пътища и съответно да проникнат вируси и бактерии. По този начин здравите хора получават инфекциозна доза, която ги разболява от остри респираторни заболявания. При болните хора механизмът е почти същият, но има и нещо допълнително - освен прах, вируси и бактерии, мъглата съдържа различни химически вещества. В медицината те се наричат алергени, като въздействат върху лигавицата и обострят т.нар. алергични реакции, известни още сред хората като астми. Страдащите от хронични възпаления на белия дроб са много уязвими, защото нямат добра защитна система за проникване на вируси, бактерии, химически вещества в техния организъм и хроничната обструктивна белодробна болест, или ХОББ, рязко се увеличава - хората могат да стигнат и до болница, защото се блокира дишането им. Четвъртият механизъм, по който действа мъглата е чрез тези алергени – вируси, бактерии, химикали, прах – които действат върху имунната система на човек. Те възбуждат автоимунни заболявания, могат да предизвикат и неспецифични възпаления, като артритни реакции. При тези реакции възрастните хора, както и хронично болните, започват да ги болят ставите.
Фокус: Как мъглата се отразява на пушачите?
Проф. Камен Плочев: Мъглата се отразява по-тежко на пушачите, защото пушачът няма защитна лигавица. Тя е унищожена и дори не му трябват прахообразните частици на тези водни капки за вредно влияние, просто вирусите и бактериите влизат у пушача като през отворена врата.
Фокус: Как да съобразим ежедневните си навици с мъглата, трябва ли все пак да си набавяме възможно най-много чист въздух или не?
Проф. Камен Плочев: Вие няма как да си намерите чист въздух, при условие, че има мъгла, освен ако си нямате самолет, с който да летите над мъглата, да се качите на Балканите и там да дишате чист въздух. Това е идеалният вариант. Но ако Ви се наложи да бъдете в града – да работите или да излизате някъде, трябва да спазвате няколко правила. На първо място, много е важно да се диша през носа. На второ място, да се слага някаква преграда под формата на плат. С маски малко хора ще тръгнат, особено дамите, но един шал би могъл да свърши работа. Той може да стои артистично, но не бива да се държи повече от десетина минути, защото се напълва с водни капки, съответно с вируси и бактерии. Тази вече топла материя, която се получава около вирусите и бактериите, е един идеален инкубатор за развитието им. Хубаво е, ако сме дишали през шала или през ръкавицата си, след като се приберем вкъщи, веднага да ги изперем.
Фокус: Влияе ли мъглата върху психичното ни състояние? Как?
Проф. Камен Плочев: Категорично потиска, защото увеличава чувството за опасност. Организмът има рецептори, които измерват това чувство и той започва да работи под високо напрежение. Оказва се влияние върху централната нервна система, която е в състояние на стрес, тъй като се занимава с това как да предпази организма да не се разболее, а не да решава някакви други по-позитивни задачи, слушането на музика например. Много си вредят и тези, които правят джогинг сутрин. Тичането в мъглата по-скоро ще ги умори, отколкото ще ги направи здрави. Те дишат с отворена уста, изморяват се, дишането им става много агресивно, защото докато тичат, имат нужда от въздух и това е много вредно за тях. Но всеки си преценява сам за себе си.
Лилия ЛЮТАКОВА