Кольо Колев: България трябва да направи решителни усилия, за да намали броя на младите хора без образование
За това какъв е процентът на младите хора, които са безработни и какъв е техният профил Агенция „Фокус” разговаря с Кольо Колев - директор на социологическа агенция „Медиана”.
Фокус: Г-н Колев, как ще коментирате анализа на Световната банка, в който се казва, че 25% от младите хора на възраст между 15 и 25 години нито учат, нито работят, нито се квалифицират, нито имат желание за това? Може ли да се спекулира с тези данни и какъв е профилът на тези хора?
Кольо Колев: Това категорично не е вярно, процентът е значително по-малък. Говорим за ранно напуснали училище. Процентът е около 18-19%. Това са данни от представително изследване на младите хора в страната. Така че процентът далеч не е една четвърт, както се твърди, но разбира се, е доста висок. Тези числа кореспондират с аналогични стойности, каквито имаме да кажем, по-високи дори, в Испания, Португалия, Италия и Румъния. Тези проценти са по-високи, отколкото, да кажем, в общоевропейски план.
Фокус: Какъв е профилът на тези младежи?
Кольо Колев: Обикновено, когато се говори за ранно напуснали училище и незавършили образование, се говори за роми. Това не е така. Приблизителният състав е 50 на 50 - 50% са роми и български турци и 50% са българи. В последните години има сериозна система за вторично ограмотяване, вторична квалификация и преквалификация, така че тези, които са напуснали рано училище, да могат да получат образованието си. Само за последните 5 години около 50 хил. млади хора са преминали през това нещо, което съвсем не е малко. Затова казах, че данните, които цитирахте на Световната банка, са преувеличени. Има много хора, които напускат рано училище, но след това те успяват да получат някаква квалификация. Относно профила на тези хора обикновено те са от по-бедни семейства. Няма съмнение, че това нещо също дава отражение върху достъпа до образователната система. Системата за уплътняване на училищната система от една страна е нещо много хубаво, защото се премахват тези безумни училища с по пет ученика, смесените училища, където учат първи и четвърти клас, но от друга страна транспортните разходи често пъти спират децата от по-бедните семейства от възможността да получат образованието си.
Фокус: Как изглежда този процент от доклада на Световната банка в сравнение с общата младежка безработица в страната?
Кольо Колев: Няма съмнение, че безработицата, особено младежката, но не само, се формира основно на образователно-квалификационен признак. От порядъка на 60% от безработицата в младежка възраст се формира именно от хората, които нямат образование и квалификация. Голяма част от тези хора са прекъснали образованието си преди седми клас, някои преди четвърти клас. Има пряка връзка, тъй като огромната маса от безработните са хора без образование и квалификация. Това, което страната решително трябва да направи, е да повиши образователното ниво на много от младите хора, което ще има и пряко отражение върху безработицата.
Фокус: Какъв трябва да е подходът? Според вас, дали приложените мерки дават резултати?
Кольо Колев: Те безспорно дават някакви резултати, но трябва да се разгърне повече тази система, така че драстично да се намали процентът на младите хора, които в старта на своя живот нямат образование и квалификация. Това е пътят - да се намират нови средства по програми. Някои казват, че се харчат излишни средства, за да ходят на някакви образователни курсове и след това нищо не става. Това са глупости. Всеки лев, според мен, хвърлен в тази посока, е добре похарчен лев.
Фокус: Какви са възможностите, които трябва да бъдат оползотворени?
Кольо Колев: Възможностите определено са свързани с европейските програми, със средствата, които се отпускат от тях и които трябва да бъдат изхарчени до стотинка и да се искат още, ако трябва. Вложението в тази посока не е просто социална политика, това е икономическа политика. Това да повишиш качеството на нацията, да повишиш нейната конкурентоспособност и от тези „излишни” хора, в чисто икономически смисъл, да създадеш качествена работна ръка. Това е големият шанс на страната.
Фокус: Докога в България ще съществува „професията” студент?
Кольо Колев: Не мисля, че съществува такава професия „студент” или учащ. Някои млади хора, особено от по-заможни семейства, дълго време отлагат своята професионална реализация, но като цяло не можем да говорим за такава професия.
Фокус: Според вас, защо тогава са такива данните?
Кольо Колев: „Професия учащ” в България не съществува не само като термин, но и като социален феномен. България трябва да направи решителни колосални усилия, за да намали броя на младите хора без образование и без квалификация, защото те за значително повече, отколкото в старите европейски страни и бившите централни и източноевропейски страни - Чехия, Полша и други.
Десислава АНТОВА