Стоян Мавродиев: Става въпрос за върховенството на закона
Стоян Мавродиев, председател на Комисията за финансов надзор, в интервю за предаването „Лице в лице” на БТВ
Водещ: Председателят на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев обяви в интервю пред австрийския всекидневник „Дер щандарт”, че министрите в кабинета на ГЕРБ Симеон Дянков и Трайчо Трайков, и свързаната с Иво Прокопиев компания и инвестиционен посредник „Булброкърс”, отиват на прокурор, защото са ощетили държавата с 87 милиона лева при продажбата на остатъчния дял на ЕVN. Сега господин Мавродиев е тук и първият въпрос, не знам дали са ви питали, сто процента са ви питали, обаче не знам дали са ви чули във вашия отговор. Защо две години след тази сделка изведнъж вие намирате нарушения? Дали тези нарушения сте ги открили сега или са открити преди две години, но никой не е искал да ги каже. Ето това е големият въпрос сега.
Стоян Мавродиев: Всъщност днес във вашето студио аз за пръв път ще говоря по тази тема.
Водещ: На живо.
Стоян Мавродиев: На живо, да. Не съм правил изявления по този сигнал, наш, до прокуратурата, защото не съм смятал, че трябва да правим пиар от това, че си вършим работата. Тъй като работата на институциите, когато видят нередности, е да сигнализират правораздавателните органи, които да си свършат съответно работата. И ние, това е нашата мисия като финансов регулатор. И тук става въпрос за върховенството на закона. Тоест цялата истерия, създадена от обектите на този сигнал, всъщност е притеснение от прилагането на върховенството на закона такъв, какъвто е – приет от Народното събрание.
Водещ: Но не казахте защо две години след това. Сега ли го открихте?
Водеща: Какво ви провокира сега? Какво се промени?
Стоян Мавродиев: Всъщност нищо не се е случило точно сега. Ние работим от доста време по разследването на тази сделка. Всъщност господин Прокопиев много добре знае това, както и „Булброкерс”, представляваната от него компания.
Водеща: Че работите по тази сделка?
Стоян Мавродиев: Естествено.
Водеща: Как така я знае?
Стоян Мавродиев: Всъщност започвам оттам – сделката приключи няколко дни преди Коледа през 2011 година. Първият аукцион… аукционът започна на 21 декември, забележете, 2011-та. Нашата проверка започва в началото на януари 2012-та по тази сделка. Включително в офисите на „Булброкерс”; включително чрез т.нар. дистанционен надзор, който законът ни дава право, тоест искане и предоставяне на определени документи. Така че господин Прокопиев знае, че ние проверяваме тази сделка буквално от самото й приключване. Веднага след новогодишните празници на 2011-та ние започнахме проверка на сделката. Оттам нататък хронологията каква е? През месец януари на 2012 година ние започваме тази проверка на място. През месец август на 2012-та са съставени множество актове за административни нарушения.
Водеща: На кого?
Стоян Мавродиев: На „Булброкерс” и на пълномощника на EVN Гералд Райтингер, който по упълномощаване от EVN представлява компанията в борсовите сесии.
Водещ: Е, какво са нарушили? С две думи кажете какво са нарушили точно?
Стоян Мавродиев: Само да довърша за въпроса, който ми зададохте, тъй като някои лица и институции се правят на доста изненадани от нашата дейност. След тези актове за нарушения се съставят наказателни постановления, с което са наложени глоби от комисията. След това те са били обжалвани, потвърдени от колективния орган с единодушно гласуване, от Комисията за финансов надзор. След това са отишли в съда. Част от тези актове към днешна дата са потвърдени от съда при условията на съдебен контрол. Така че това е отговорът по отношение на „изненадата” от нашата внезапна реакция. Всъщност няма внезапност, има дългосрочна систематична дейност.
Водеща: Искате да кажете, че вие сте започнали да проверявате тази сделка буквално след приключването й.
Стоян Мавродиев: Точно така – януари 2012-та. Тя е приключила преди Коледа на 2011-та, тоест може би две седмици по-късно е започнала проверката.
Водеща: Господин Мавродиев, вашите как да кажа, опоненти или засегнатите лица имат един железен коз срещу вас – че вие сте одобрили конспекта на тази сделка. И защо не сте се опитали да предотвратите, ако смятате, че има някакво престъпление, а го правите след като е приключила сделката, одобрявайки проспекта, по който се прави тази сделка?
Стоян Мавродиев: Да, хубав въпрос. Всъщност отново манипулативно твърдение от страна на господин Прокопиев и неговите компании, и на господин Трайков, слушах негови изказвания по тази тема. Абсолютно невярно е това твърдени, защото…
Водеща: Е, не сте ли одобрили проспекта?
Стоян Мавродиев: Ще кажа в каква част е невярно. Ние одобряваме проспект, който всъщност представлява един своеобразен информационен меморандум. В този проспект не се одобряват цени – много е важно да се каже това нещо, тъй като господин Прокопиев вече в последните дни доста пъти манипулира общественото мнение с лъжите, че Комисията за финансов надзор е одобрила цени. Цени в този проспект няма. Аз всъщност съм го донесъл, мога да ви го покажа. Вътре в него цена няма.
Водещ: Има процедура.
Стоян Мавродиев: По всички европейски директиви и регламенти това не е било задължително. Така че в този проспект цена няма, тъй като от Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол и от „Булброкърс” – консултант по сделката, както вече многократно казахме, срещу многомилионен хонорар, впрочем, платен от българската държава, това също е важно да се знае.
Водеща: Милиони?
Стоян Мавродиев: Милиони хонорар от българската държава.
Водещ: Колко милиона? Кажете ги колко са, ако обичате.
Стоян Мавродиев: Със сигурност над един милион лева. Това господин Прокопиев може да го попитате, той знае много добре договора си, тъй като договорът на нас не ни е предоставен, но по неофициална информация става въпрос за милиони левове.
Водеща: Което само по себе си не е престъпление, когато вършиш една работа, държавата е длъжна да плати на някого. Въпросът е как я върши.
Стоян Мавродиев: Разбира се, че не е престъпление, тук е момента да уточня, че Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол няма експертиза в тази сфера, затова се наемат професионалисти като „Булброкерс”, за да могат да консултират държавата и да направят една изрядна сделка в обществен интерес и в интерес на това държавата да получи една по-голяма стойност за притежаваните от нея акции.
Водеща: Ама, това казват и Прокопиев и Трайков, че държавата е получила 25 процента над заявеното зад обявената първоначална цена.
Стоян Мавродиев: Ще се върна на цената. Първата лъжа на Прокопиев, Трайков и всички, които се чувстват засегнати от нашия сигнал, е, че ние сме одобрявали цена,.в проспекта няма цена, категорично го казвам, това е публична информация, може да бъде проверена, т.е. да спрем да разчитаме на лъжите, отправени в публичното пространство, тъй като за всичко това има информация и това е обявено. Ние одобряваме проспекта, впрочем, за да бъда много точен, дата 6-ти декември 2011-та. На 13-ти декември 2011-та със съобщение на Българската фондова борса се съобщава началната цена по този търг на провеждания аукцион, така че проспектът е одобрен на 6-ти, цената се съобщава до публиката и до потенциалните инвеститори на 13-ти.
Водещ: Възможно ли е за такъв кратък срок да бъде определена цена?
Стоян Мавродиев: Още едно нещо, много важно, цената е определена еднолично от инвестиционния посредник „Булброкерс”, който организира и продава акциите, като представител на държавата при търга за публично предлагане на акциите на фондовата борса…
Водеща: Може би го е съгласувал с държавата.
Стоян Мавродиев: Естествено, съгласувано с Агенцията за приватизации и следприватизационен контрол, но те са подготвили оценката чрез един доклад до Агенцията по приватизации, който съдържа тази оценка, тяхното виждане за оценка, пак повтарям, Агенцията за приватизации не бива да бъде обвинявана за това, защото те нямат експертиза в тази сфера, инвестиционният посредник получава пари, има подписан договор и трябва да защити максимално добре държавния интерес като консултант на държавата. И вместо това какво се случва – на самият аукцион, закрит аукцион, ние констатираме впоследствие система за множество лимитирани поръчки, какво означава това, това са множество поръчки за определено количество акции на определена цена, които се продават на малък интервал от време, 1-2 минути буквално.
Водеща: Това нещо нередно ли, обяснете за зрителите?
Стоян Мавродиев: Това определено е нередно, това е пазарна манипулация. Точно такъв тип, такъв метод…
Водещ: Каква е целта, да се задържат акциите на ниска цена ли?
Стоян Мавродиев: Целта на това упражнение, което е проведено, впрочем проведено с ясното усещане и със знание и с участие на „Булброкерс” тъй като тук е вторият скандален факт, „Булброкерс” се оказва при нашата проверка, че паралелно с представителството на българската държава, представляват и EVN в този търг. Т.е. от едната страна продава българската държава, чрез „Булброкерс”, от другата страна купува EVN чрез „Булброкерс”.
Водещ: Това не е ли забранено?
Водеща: Сигурен ли сте, г-н Мавродиев?
Стоян Мавродиев: Това е констатирано, за това има издаден акт и наказателно постановление от страна на Комисията за финансов надзор през месец август 2012-та за конфликт на интереси.
Водеща: Понеже ми звучи абсурдно, това допустимо ли е? По правилата на играта ли е това?
Стоян Мавродиев: Ами вие сами си направете преценка.
Водеща: Не, не, какъв е законът? На мен ми звучи абсурдно, но…
Водещ: Все едно аз да договарям сам със себе си.
Стоян Мавродиев: Това за мен като председател на Финансовия надзор и за всеки регулатор по света е скандално, защото тук става въпрос за инвестиционен посредник, който плучава средства от един клиент, за да го защитава по най-добрия начин – неговия интерес, а от другата страна получава пари от друг клиент, за да защитава неговия интерес по една и съща транзакция, как се нарича това?
Водещ: Конфликт на интереси се казва.
Стоян Мавродиев: Това се нарича конфликт на интереси. И в случая ние сме констатирали нарушение и сме издали акт на „Булброкерс” точно затова. Единият от актовете впрочем, тъй като ние сме счели, че „Булброкерс” е предпочел интересът на единия от своите клиенти, в случая EVN, пред интереса на българската държава да получи максимална цена от продажбата на своите акции, тъй като очевидно е трябвало да избират чий интерес да защитят по най-добрия начин и те са избрали интереса на EVN. Това е констатирано и има издаден акт.
Водещ: Това е съвсем естествено в този случай, ако действително е така.
Стоян Мавродиев: Аз говоря с факти, за разлика от други хора, и говоря с документи, това са официални актове на комисията и има издадени наказателни постановления.
Водещ: Ще стигнете ли до момента, в който ще кажете каква е вината…
Стоян Мавродиев: Извинете, че ви прекъсвам, този акт е потвърден от съда, мисля, че с това отговарям окончателно на въпроса.
Водещ: Каква е вината на бившите министри Дянков и Трайков в този случай?
Стоян Мавродиев: Ако ми позволите още само накратко да обясня къде са другите проблеми в сделката.
Водеща: Накратко. Давайте.
Стоян Мавродиев: Първо, аукционът се провежда на 21-ви декември, когато по целия свят няма борсова търговия, няма инвеститорски интерес и борсите в света вървят към затваряне…
Водеща: А това не можете ли да го контролирате, г-н Мавродиев?
Стоян Мавродиев: Вторият проблем, ние в последствие констатирахме, че при тези проверки, че съответно има драстично разминаване между цената на първоначалното предлагане и съответно, както казах, пазарна манипулация, която изкривява конкуренцията първоначално, с действията на пълномощника на EVN, осъществена от „Булброкерс”, второ, компанията на г-н Прокопиев „Булброкерс” има законово задължение по Закона за предотвратяване на злоупотреби с финансови инструменти да докладва на Комисията за финансов надзор при подобни пазарни манипулации, т.е. те са били длъжни по закон да докладват за извършването на тази пазарна манипулация, за която те са били напълно наясно, според нашето виждане и нашия акт.
Водеща: В качеството си на представители на държавата?
Стоян Мавродиев: В качеството си на инвестиционен посредник, задължава ги законът за Закона за предотвратяване на злоупотреби с финансови инструменти, има действащо законодателство, реципирано от Европа, те не са изпълнили това задължение, това е вторият акт, който сме издали на „Булброкерс”, че абдикират от законовото си задължение по закон, не ни информират и ето защо се случва тази манипулация, която предотвратява свободния пазар да достигне до максимално високи цени на акциите, каквито би стигнал в условие на свободна конкуренция, защото по този начин на практика са блокирани други играчи, за да закупят съответните акции.
Водеща: Как са блокирани? С кратките емисии, за които казвате?
Водещ: И кой е измислил тази хватка?
Стоян Мавродиев: Мисля, че можем сами да си отговорим на въпроса кой консултира EVN по тази сделка и това очевидно е компанията на г-н Прокопиев „Булброкерс”. Разбира се, той е по-добре да отговори на този въпрос, но това ще го изследва прокуратурата.
Водещ: Това измама ли е?
Стоян Мавродиев: Това е нарушение на императивни изисквания на закона, с които императивни изисквания на закона, с нарушенията им, вместо българската държава да постигне максимален размер на постъпления като ефект за държавния бюджет, всъщност според нас са извършени деяния…
Водеща: Как изчислихте загубата? И Трайков говори за 25 процента над обявена цена. В условия на замразени инвестиции в този момент, вие знаете че така беше, това казват те е страхотно.
Стоян Мавродиев: Така, прекрасно, това, което се опитвах аз да кажа в началото, сега ще продължа, кой прави оценката на тази сделка, прави я „Булброкерс”, нали така? Това го казахме.
Водеща: Така.
Стоян Мавродиев: „Булброкерс” прави оценка, която по нашите виждания е силно занижена, не е ясно какви методи за оценка са използвали за чистата стойност на активите. Ние не одобряваме оценката. Същата компания, „Булброкерс”, няколко месеца по-късно при отписването на EVN от търговия на фондовата борса, защото те след няколко месеца решиха, че ще спрат да се търгуват на фондовата борса, за което има формална процедура – одобряване от комисията по финансов надзор. Това е т.н. търгово предложение, при това търгово предложение вече ние одобряваме цена, това е единственият момент, в който комисията одобрява цена, но това е месеци след този аукцион, в който са продадени държавните дялове.
Водеща: Каква цена одобрихте?
Стоян Мавродиев: Ние одобряваме цена, само ви давам пример, началната цена на първоначалния аукцион е около 1600 лева, а търговото предложение, което ние одобряваме е над 3000 лева.
Водеща: Искате да кажете, че държавата…
Водещ: 3000 лева на акция?
Стоян Мавродиев: На акция, да.
Водещ: 1 към 2 разлика?
Стоян Мавродиев: Разликата е почти два пъти да, вие сами много добре направихте калкулация, а това е единствения момент, в който ние одобряваме цена…
Водещ: Вие кога се усъмнихте, че нещо се е случило?
Стоян Мавродиев: Забележете, г-жо Ризова, тази оценка е направена отново от „Булброкерс”, забележете – една и съща компания, един и същи инвестиционен посредник, един и същи оценител, в единия случай оценява на 1600 лева, в другия на над 3000 лева.
Водеща: В разстояние на колко време е това?
Стоян Мавродиев: В разстояние на няколко месеца. И всъщност Комисията за финансов надзор, защитавайки интересите на дребните акционери, одобрява тази цена след неколкократни връщания на проспекта, в следствие на което тази цена е увеличавана. При изчисления на същия този инвестиционен посредник, т.е. тук възникват въпроси не към мен, а към българската прокуратура, в която аз съм убеден в нейния професионализъм и че ще си свърши работата, да разследва тази сделка и да видят тези огромни несъответствия
Водеща: А вие как изчислихте загубата за държавата, на базата на тази втората цена ли?
Стоян Мавродиев: Позволете ми още едно уточнение. Когато Прокопиев ми задава въпроси и твърди, че това било някакво лично отношение на комисията към неговата компания, от другата страна той задава въпроса защо не сме проверявали другите приватизации на другите две ЕРП-та, които са ЧЕЗ и „Енерго про”. Всъщност ние направихме идентична проверка в същия този момента и на ЧЕЗ, и на „Енерго про”, на сделките с ЧЕЗ и „Енерго про”. Там не бяха открити никакви нарушения, никакви пазарни манипулации.
Водещ: Там кой беше инвестиционен посредник?
Стоян Мавродиев: Други инвестиционни просредници, двама различни, избрани от държавата.
Водеща: А по-скъпо ли се продаваха акциите при тях?
Стоян Мавродиев: Аз само ще кажа, че всъщност… Естествено, че са продадени, има много важен елемент, който е, че при първоначално обявената цена, началната цена при аукционите, и при последващата търговия на фондовата борса има много минимални различия между тези цени. За разлика от сделката при EVN, където виждате различия между 1,5 до 1,8 пъти, както преди малко казах. В другите две сделки няма нарушения и няма такова драстично разминаване на цени.
Водещ: Вие сте колега юрист, нали така?
Стоян Мавродиев: Точно така, и юрист, и финансист, да.
Водещ: Кажете как квалифицирате вие поведението на Дянков и Трайков. И защо прокуратурата трябва да ги разследва, извършили ли са те престъпление според вас?
Стоян Мавродиев: Вижте, господин Цонев, аз мисля, че в нашата държава трябва да се научим да носим отговорност – хората, които заемат държавни позиции. И тя е отговорност за защитаване на държавния интерес. Ние по нашата теза смятаме, че има непредприети достатъчни действия от страна на принципала в лицето на министъра на икономиката и енергетиката, както и на вицепремиера Симеон Дянков, който трябва да контролира и да координира дейността на Министерство на икономиката, енергетиката и туризма с оглед както на защита на държавния, така и с увеличаване на инвеститорския интерес, за да се постигне по-висока цена.
Водеща: То по тази логика и премиерът трябва да отговаря когато се продава държавен дял.
Стоян Мавродиев: Не, вижте, не, това не може да бъде казано по този начин, защото за всеки ресор отговаря конкретен министър. Не може да търсим винаги отговорност от някаква колективна размита отговорност. Отговорността, включително наказателната, е индивидуална, както пише в учебниците. Така че, ако има някакви престъпления, извършвани в КФН, например, или някакви проблеми, свързани с дейността на КФН, например бюджетна дисциплина или незащита на държавния интерес, отговорник ще бъда аз. Не може да бъде отговорен неограничен кръг субекти и лица.
Водещ: Вие ги обвинявате в безстопанственост, така ли да разбирам?
Стоян Мавродиев: Ние не обвиняваме никого. Това е много важно уточнение да бъде казано. Ние отправяме сигнал на прокуратурата, след като сме разкрили мащабна пазарна манипулация, в която смятаме, че държавният интерес е сериозно накърнен, за над 87 милиона лева. Смятаме, че има умишлено причиняване на вреди вследствие на поредица от факти и обстоятелства и координирано поведение, забележете, на множество участници в този процес. След което се е стигнало до накърнения за огромна сума държавен интерес. И в тази ситуация ние пишем сигнал, в който казваме какво се е случило, казваме нашата оценка и посочваме кои са институциите, отговорни за този процес. Прокуратурата е органът, аз вярвам в независимостта на съдебната система. Не съм аз този, който отправя обвинение – нека да бъде направена разграничителна линия.
Водеща: Беше важно, тъй като за първи път говорите и ви дадохме малко повече време, за да разясните казуса, защото, аз да ви кажа честно, имам усещането, че вие имате отдавна война с Ив Прокопиев. Имате война с Дянков – ние сме я проследили, гостували сте ми многократно, вие не харесвате.
Водещ: Сега вече и с Трайков.
Водещ: Трайков, според мен, се получава жертва по пътя във войната ви с Дянков и Прокопиев. Извинявайте, че така ви говоря. Обаче какво казва пред „Дер щандарт” господин Прокопиев: „Беше направен опит от ваша страна за потулване на факта, че преди години вие лично сте участвали като адвокат в създаването на офшорни фирми, свързани с пране на пари”. Това е ситуацията с Брендо. И това той го казва пред австрийския вестник. Използвате вашата институция, която е най-важната може би след БНБ, от гледна точка на регулирането на финансовия пазар и институции, и я използвате като инструмент за натиск на медиите на „Икономедиа”.
Стоян Мавродиев: Вижте, това е поредната манипулация на господин Прокопиев и неговите медии.
Водеща: Пране на пари от наркотрафик, казва той за вас.
Стоян Мавродиев: Аз ще отговоря на този въпрос, след като ви отговоря за т.нар. интервю, в кавички, пред „Дер щандарт”. Това интервю вие чели ли сте го, госпожо Ризова?
Водеща: Четох го в „Капитал”. Много подробно. Ето, даже съм го извадила.
Стоян Мавродиев: Аз го четох в оригинал на сайта на „Дер щандарт” и има едно огромно разминаване, скандално разминаване между това интервю.
Водещ: В превода?
Стоян Мавродиев: Не в превода, в съдържанието и обема, господин Цонев, което аз мисля, че противоречи на всякакви журналистически стандарти.
Водещ: А, тоест в „Капитал” е дописано интервюто?
Стоян Мавродиев: Тоест в сайта на „Дер щандарт” има две страници интервю, в сайта на „Капитал” има шест страници повече, например.
Водещ: Убеден ли сте в това?
Стоян Мавродиев: Убеден съм. Аз специално го проверих.
Водещ: Това вече също е много голяма манипулация.
Стоян Мавродиев: Специално го проверих и, между другото, съм сигнализирал „Дер щандарт”, за да потърсят своите права по законов ред от „Капитал”, от „Икономедиа”, от господин Прокопиев, защото това е скандално нарушаване на журналистическата етика и това е недопустимо по целия свят. Вие като топ журналисти смятате ли, че това е нормално…
Водещ: Не, това е абсурдно.
Стоян Мавродиев: …по този начин да се манипулира българската общественост?
Водеща: Вие сигурен ли сте, господин Мавродиев?
Стоян Мавродиев: Убеден съм. Това е проверен факт. Проверете го вие. Проверете го вие.
Водеща: Ами не говоря немски, но има кой да ми го провери.
Стоян Мавродиев: Добре, ще ви го оставя след малко, защото съм ви подготвил и превода, и оригиналния вариант, за да го сравните сами. И всъщност в това интервю в „Дер щандарт”, „Дер щандарт” не помества нито едно изречение на Прокопиев с всичките тези лъжи срещу мен за пране на пари или други незаконни дейности. Нито едно изречение, забележете.
Водеща: Ей тия неща, които ги разказах, няма ли ги?
Водещ: Ама това от страх ли го прави или ги е съкратил?
Стоян Мавродиев: Нито едно изречение не поместват „Дер щандарт”, защото те са професионалисти и спазват журналистическа етика. Не публикуват клюки, манипулации и интриги.
Водещ: Ама вие опровергавате ли сега? Как ще опровергаете тези твърдения?
Стоян Мавродиев: Аз ще опровергая след малко тази тема. Просто искам да ви посоча скандалния факт на т.нар. псевдо интервю на Прокопиев.
Водеща: Ако е така, то е…
Стоян Мавродиев: Това е все едно, представете си, аз да дам интервю за „Ройтерс” в рамките на примерно половин страница и след това да кача на сайта на Комисията за финансов надзор 10 страници интервю пред „Ройтерс”. Това е тотална подигравка с всички принципи на етика и на морал, които толкова много твърдят „Икономедиа”, че спазват. Толкова по темата с „Икономедиа”. Всъщност „Икономедиа” се превърна в щит и в някаква трибуна за съсипване на репутации на хора, на институции, с цел притискане на институциите да не вършат своята дейност. Както е случая с КФН. Аз ще ви кажа примери за това след това.
Водеща: Ох, много медии в това са се превърнали, вече не знам, не ми се говори. Но кажете…
Стоян Мавродиев: Що се касае до т.нар. казус, той е толкова смешен и измислен, че чак ми е унизително да го коментирам.
Водещ: Офшорките на Брендо.
Водеща: Упрекът е по-страшен, че пере пари от наркотрафик.
Стоян Мавродиев: Така. Ще обясня. Аз имам чисто съдебно досие. Никога не съм бил разследван за каквото и да е престъпление в моя живот, бил съм адвокат и финансов консултант, няма никакви доказателства в тази посока, никога никой от правораздавателните органи мен не ме е викал или привличал в такова качество.
Водеща: Нали имаше една ситуация, в която ви викаха в съда?
Стоян Мавродиев: Ще ви кажа, казусът е много смешен. Забележете, първо, доказано е, че, защото бяха викани и мои колеги като свидетели, и те заявиха в съдебната зала, че нито Брендо, нито останалите трима подсъдими някога са били наши клиенти. Аз го заявявам същото.
Водеща: Брендо никога не е бил ваш клиент, сигурен ли сте?
Стоян Мавродиев: Убеден съм, естествено. Ние имаме архив и се водят файлове за всеки един клиент.
Водещ: Да не би някоя компания да е била с чуждо име? Друга компания под прикритие?
Стоян Мавродиев: Казусът е много смешен, ние представлявахме най-голямата компания в света за корпоративни услуги, английската компания „Окра”, която всъщност е регистрирала компаняи на един чуждестранен гражданин, небългарски гражданин, който в някакъв момент от своята дейност е имал контакти с хора от обкръжение на споменатите обвиняеми. Този човек не е привлечен като обвиняем забележете, той е свидетел на обвинението, т.е. компанията, която ние сме представлявали, през американския ни офис е регистрирала компания на този човек, т.е. никаква връзка със Стоян Мавродиев, или българския офис на „Окра”, или съответно регистрираните от нас компании. Впрочем, тук отварям скоба, не би било скандално дори и Брендо да беше наш клиент, не би било който и да е човек да беше наш клиент за регистрация на компания, г-жо Ризова, защото това е работата на един адвокат, аз не бих се срамувал, ако съм регистрирал компания на който и да е клиент по света. Защо? Защото зъболекарите правят пломби, автомонтьорите и механиците ремонтират автомобили, а адвокатите регистрират компании. Едно е един адвокат да си свърши работата и да регистрира компания, друго е този адвокат да управлява банкови сметки, или да бъде директор в тази компания, ние никога не сме били директори, никога не сме управлявали банкови сметки, т.е. няма как на 1000 процента да бъдем свързани с пране на пари.
Водеща: Ама те го пускат от затвора Брендо, нали знаете, през май?
Стоян Мавродиев: Прекрасно, и какво?
Водещ: Под домашен арест.
Водеща: Не се ли страхувате, ако проговори?
Стоян Мавродиев: За какво да се страхувам, г-жо Ризова, аз ви казах, че не е наш клиент, 1000 пъти го казах, и пред медиите през последните месеци.
Водещ: А президентът бил ли е ваш клиент?
Стоян Мавродиев: И между другото, това е една манипулация, която се говори само в медии на Прокопиев, очевидно манипулирайки фактите и, забележете, има съдебно решение на български съд, след което Прокопиев продължава да манипулира и да лъже, в това решение се казва, че Стоян Мавродиев няма никакво отношение към предмета на доказване на това дело и по никакъв начин не може да бъде полезен за обвинителната теза на прокуратурата, след което единодушно прокуратурата, съда и защитата стигат до извода, че аз трябва да бъда заличен като свидетел, т.е. това е съдебен акт, съдебно решение, съдебно определение, може ли ние да обясняваме такива неща?
Водеща: Приемам вашето обяснение, обаче…
Водещ: Едно изречение кажете, понеже има теза, която казва, че работите с президента, т.е. сте работили по определени финансови операции.
Стоян Мавродиев: Вижте, аз не смятам, че трябва в момента да започвам да обяснявам какви отношения съм имал с целия списък на мои клиенти някога, по важното беше, че уточнихме тази лъжа и инсинуация. Че никога тези 4-ма обвиняеми не са били наши клиенти. И съответно тази тема е абсолютно смешна и измислена, завършена със съдебно решение. По отношение на г-н Плевнелиев, да познаваме се от много години, но не смятам, че трябва да коментирам нашите отношения в какъвто и да е контекст, това е президентът на държавата, на този етап аз мисля, че не е необходимо да коментираме нашите лични отношения.
Водеща: Оставяте съмнения обаче.
Стоян Мавродиев: Не оставям никакви съмнения, просто по принцип в живота има една известна етика и човек няма нужда да започва да коментира.
Водещ: Има ли нещо, което ви притеснява?
Стоян Мавродиев: Не, нищо не ме притеснява, аз съм горд от моето минало, защото това е минало на един успешен човек и междувпрочем да отворя скоба, ние сме обслужвали Световната банка, Европейска банка за възстановяване и развитие, множество… няколко последователни български правителства. Не е нашият бизнес офшорни компания.
Водеща: Обаче сме на финала, нещо важно искам дави попитам. В официалния си отговор Трайчо Трайков, когото вие също упреквате, да го кажем, излагате факти и смятате, че той е виновен за тази сделка, че вие сте притеснен висш държавен служител, искате да спасите постовете и кариерата си, така, той основно говори за проспекта, но днес аз го чух при Ани и Виктор да казва, че вие се страхувате от новите си господари, кои са ви новите господари и кои са старите?
Стоян Мавродиев: Нека да уточним, г-жо Ризова, аз нямам нито стари, нито нови господари, аз съм един от най-независимите хора в тази държава, казвам го високо, за да е ясно на всички, равно отдалечен от всички видове бизнеси, впрочем свидетелство за това е цялата кампания, която се разигра преди месец, два срещу мен от конкурентните медии на г-н Прокопиев, от Тв7, от „Монитор”, от медиите на г-н Цветан Василев и г-н Пеевски, така че аз съм бил обект на любовта на тези две групи.
Водеща: Нали за това говорихме, вас медиите много ви обичат.
Стоян Мавродиев: В този смисъл това говори за моята независимост, независимостта на институцията и нашата добра работа и че ние не сме зависими от никого.
Водеща: Намекът е, че някой в момента е ваш господар и ви принуждава да говорите тези неща.
Стоян Мавродиев: Вижте, това са смешни неща на едни уплашени хора – в случая г-н Трайков, г-н Прокопиев и цялата им компания, защото ние сме независима институция, аз няма за какво да бъда уплашен, аз имам 6 годишен мандат по закон. По еврорегулация.
Водеща: Ще променят закона, знаете как се случва в България.
Стоян Мавродиев: Не, не, нека да обясня. Има европейски регламенти, защитаващи централната банка и Финансовия надзор срещу подобен тип посегателства на изпълнителната власт.
Водеща: Не разчитайте на тази, както се казва, но нищо, кажете имате ли господари?
Стоян Мавродиев: Еми, аз с това отговарям всъщност, че аз не съм притеснен, защото имам още 3 години мандат оттук насетне. Моят мандат е 6-годишен, половината от който е минала, така че нямам господари, освен това отварям скоба, аз съм член, продължавам да бъда член на ГЕРБ и на контролната комисия – единият ръководен орган на ГЕРБ, така че няма никакво основание да ме обвинява някой за симпатия към БСП, ДПС или тяхната коалиция, впрочем аз бях най-големият им критик в продължение на миналото правителство на тройната коалиция и т.н., така че да успокоя г-н Трайков, аз съм много независим човек.