Водачката в ранглистата при дамите Ашли Барти се класира за финала на Откритото първенство на Австралия за първи път в кариерата си.

Представителката на домакините постигна шестата си поредна двусетова победа в Мелбърн и елиминира американката Медисън Кийс с 6:1, 6:3 за 64 минути игра на централния корт "Род Лейвър Арина“.

По този начин Барти влиза във финалната битка без загубен сет и с предадени само 21 гейма в шестте се двубоя до този момент, като в спора за трофея ще се изправи срещу победителката от другия полуфинал, който противопоставя Ига Швьонтек и Даниел Колинс.

За Барти това ще бъде трето участие във финал на турнир от Големия шлем, след като до момента успя да спечели трофеите на "Ролан Гарос“ и Уимбълдън. Тя стана и първата австралийка, която достига финала в Мелбърн от 42 години насам.