Saxo Bank очаква нефта да мине $100 още през 2022 година и ускоряване на „зелената“ инфлация
Копенхаген. Покачването на цените на енергийните пазари през 2022 г., поради засилването на „зеления социален“ дневен ред, ще продължи. Тенденцията към декарбонизация, с едновременно нарастване на търсенето на енергия, само ще ускори темпа на „зелена“ инфлация, което ще доведе до допълнително покачване на цените на петрола над $100 за барел през втората половина на тази година, гласи прогнозата на Saxo Bank за 2022 г.
Глобалното икономическо възстановяване от пандемията през 2021 г. доведе до рекордни цени на петрола и газа. „Годините на изобилно предлагане на стабилни цени доведоха до намаляване на инвестициите в ново производство и след като дойде скокът на растеж след пандемията, беше трудно за предлагането да се справи с него“, обяснява Оле Хансен, ръководител на стратегиите за суровини в Saxo Bank.
Основанията за „зелена инфлация“ ще се запазят и през тази година, предупреждава той. „Нарастващото търсене и цените на суровините, необходими за подкрепа на процеса на зелен преход, ще бъдат посрещнати от нееластично предлагане, водено отчасти от набори от принципи като ESG, които забраняват на определени инвеститори и банки да подкрепят проекти, свързани с добив и сондажи“, счита анализаторът.
„Прогнозата за 2022 г. сочи продължаващо напрежение и следователно по-високи цени“, пише Хансен. Той предупреждава, че в тази връзка на европейския газов пазар прогнозираната ценова структура ще предизвика продължаващи проблеми, които ще засегнат потребителите и индустриите на целия континент. Това е въпреки факта, че рискът от прекъсване на електрозахранването в Европа е избегнат тази зима благодарение на мекото време и големите запаси от Втечнен природен газ (ВПГ). Експертът обръща внимание на факта, че газовите фючърси на TTF с доставка през февруари 2023 г. се търгуват само с 10% под текущата цена - повече от четири пъти по-висока от дългосрочния среден показател.
В същото време ситуацията на петролния пазар ще бъде още по-тежка, отколкото през 2021 г., смята Хансен. Причината за това отново е, че не всички производители на петрол имат възможност да увеличат добива, включително страните от споразумението ОПЕК+. „Вероятно петролният пазар ще трябва да се сблъска с години на недостатъчни инвестиции, тъй като големите петролни компании губят интерес към големи проекти, отчасти поради несигурните перспективи за дългосрочно търсене, но също така и все повече поради кредитните ограничения, поставени на банки и инвеститори чрез контрола към ESG и зелената трансформация“, отбелязва експертът.
Въпреки прогнозите, че първите месеци на 2022 г. може да покажат излишък на доставките на петролния пазар, Хансен обръща внимание на изчерпването на производствените мощности в света. „Виждаме, че цената на петрола от сорт Brent вероятно ще достигне 90 долара и потенциално може да се повиши над 100 долара през втората половина на годината“, каза той.
Превод и редакция: Иван Христов
СВЪРЗАНИ НОВИНИ
„Шокиращите прогнози“ на Saxo Bank за 2022 година
Копенхаген. Датската Saxo Bank излезе с предвижданията си за предстоящите важни събития по света през следващата година.Компанията всяка година публикува „шокиращи прогнози“. По принцип те са за серия от малко вероятни и подценени събития, поради които обаче финансовите пазари могат да бъдат засегнати от много мощна „ударна вълна“. Това не е официалната пазарна прогноза на ба...