БСП: Масовият спорт трябва да е приоритет
София. Проблемите на спорта са много. БСП като социална партия искаме спорта да си върне публичната роля, да бъде отново онзи социален феномен, който беше. Изключително важно е в българския спорт да се върне научното звено, да има научен институт. Това заяви Иван Ченчев, избран за депутат от БСП в 47-то Народно събрание, по време на преговорите за постигане на коалиционно споразумение на тема „Спорт“, съобщиха от пресцентъра на партията. По думите му трябва да се създаде нова координационна структура между Министерството на образованието и Министерството на спорта, тъй като до момента няма координация между тях.
Проф. Даниела Дашева, преподавател в НСА и част от преговорния екип на БСП, обясни, че Националната спортна система е в изключителен регрес. „Първото нещо, което трябва да се направи, е сериозен професионален анализ на Националната система на спорта, която има 4 подсистеми за решаване“, заяви тя като допълни, че част от мерките трябва да бъдат краткосрочни, друга част средносрочни и трети дългосрочни.
По думите й първата подсистема касае управлението на системата на спорта и проф. Дашева смята, че е необходима реформа на Националната спортна система. „Това означава да имаме нова визия и философия какво точно ще представлява спортният сектор. Управленската реформа ще касае от една страна администрацията и възможности на Министерството да работи във виртуална среда. Трябва да се преосмислят вътрешните структури на Министерството на спорта“, обясни тя като допълни, че трябва да бъдат внесени промени в Закона за спорта по отношение на концесиите, на функцията на Министерството и ролята на министъра, да се разработи стратегия за развитието на физическото възпитание и спорта.
Проф. Дашева бе категорична, че бюджетът за спортния сектор трябва да бъде увеличен. „В общинските бюджети да бъде заложен процент за финансиране на спорта“, каза още тя като допълни, че трябват и данъчни преференции. „Много важно при финансирането е да се намери място на спортния тотализатор, който в момента отделя 18% от това, което получава за спорта, а трябва да се търси начин този процент да бъде завишен“, добави тя.
По думите й трябва да има приоритетни спортове, да има инвестиции в материална база, като се създаде и регистър на спортната база в България. Кадрова политика също е обект на дискусия като трябва да се помисли за човешкия ресурс в спортния сектор – специализация, квалификация, преквалификация, младите специалисти.
„Трябва да се определи процент за спортна наука или да се създаде Научно-приложен институт за спорт. Масовият спорт да бъде делегиран на местно ниво, спортните училища да бъдат реформирани“, са също част от предложенията, които проф. Дешева очерта, като добави и създаването на център за комплексно медицинско възстановяване.
Йордан Георгиев, председател на Постоянната комисия по спорт, деца и младежки дейности на община Бургас предложи в новото споразумение спортът да бъде записан като държавна политика с висок приоритет. По думите му финансирането на спорта става по 3 начина – финансиране от държавния бюджет, от спонсори и фирми, и от общинските бюджети. „В момента БВП за спорт е 0.08%, съгласен съм той да бъде 1%, както е в развитите държави. Категорично трябва да се регламентират данъчните облекчения за юридическите и физическите лица – тези, които финансират и спонсорират клубовете и федерациите. Трябва да има определен процент от бюджета на общините, който да бъде отделен за спорт – предлагаме да е около 3%“, обясни Йордан Георгиев.
Относно федерациите той обясни, че трябва да има по една за всеки спорт, а не по няколко федерации по един и същ спорт. „Треньорската професия трябва да се приравни на учителската, да има външно оценяване на помощник-треньор“, каза още той като допълни, че през Министерството на спорта като финансиране, трябва да мине и поддръжката и възстановяване на базата на ведомствените клубове – на Министерството на отбраната и Министерството на вътрешните работи.
Антон Коджабашев, спортист и част от преговорния екип на БСП, призова в новото споразумение да бъде специално обърнато внимание на световните шампиони и хората, спечелили медали за страната, които по думите му в момента “умират от глад и студ“, а са дали здравето си за България.
Зам.-председателят на Общинския съвет в Сливен и част от преговорния екип на БСП Деян Дечев допълни, че общините трябва да бъдат активен партньор в спортния сектор.
СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Филип Попов: От БСП няма да отстъпим от позицията за РСМ, Истанбулската конвенция и т.нар. „джендър идеология“
София. БСП няма да отстъпи от позицията си за РСМ, Истанбулската конвенция и въвеждането на т.нар. „джендър идеология“ в България. Това каза в интервю за предаването „Добър ден, България“ на Радио „Фокус“ Филип Попов от „БСП за България“. По останалите политики на този етап между четирите преговарящи партии има разбиране, възможност за комуникация и изчистване на позициите, о...
Филип Попов, БСП: Близо сме до създаването на редовен кабинет
Харалан Александров: Асен Василев, като пее „Хубава си моя горо“, приобщава и „х...
Пламен Димитров: Асен Василев е подходящ за финансов министър, но Кирил Петков не познава българската икономика
София. Асен Василев е подходящ за финансов министър, но Кирил Петков не познава българската икономика. Това каза Пламен Димитров, президент на КНСБ, в „Беновска пита“ във facebook.com/iliana.benovska и в youtube.com/Беновска пита-Радио К2 и по Радио К2 на 93.9MHz на 27-ми ноември 2021 г., съобщиха от екипа на предаването.
Еленко Ангелов: На „събрание на входа“ приличат коалиционните преговори, ПП ще ги бият с камъни напролет
София. На „събрание на входа“ приличат коалиционните преговори, ПП ще ги бият с камъни напролет. Това каза Еленко Ангелов, психолог, в „Беновска пита“ във youtube.com/Беновска пита-Радио К2, във facebook.com/iliana.benovska и по Радио К2 на 93.9MHz, съобщиха от екипа на предаването.
Беновска: Президент Радев, страх ли ви е от Конституцията, скоро „звукът на тишината“, на мълчанието, ще избухне
София. Президент Радев, страх ли ви е от Конституцията? Скоро „звукът на тишината“, на мълчанието, ще избухне! Това заявява журналистът Илияна Беновска в коментара към предаването „Беновска пита“ под надслов „Политиката, глупако!“, което ще бъде излъчено от 9.00 часа тази сутрин на youtube.com/Беновска пита-Радио К2, във facebook.com/iliana.benovska и във facebook.com/benovska, както и по Радио К2 на 93.9MHz, съобщиха от екипа на предаването.
Илиана Беновска отново ще пита: Кой и на какво основание иска, но и може ли да управлява България
София. Илиана Беновска отново ще пита „Кой и на какво основание Иска, но и Може ли да управлява България?“ в авторското си предаване „Беновска пита“ под надслов „Политиката, глупако!“, което ще бъде излъчено от 9.00 часа тази сутрин на youtube.com/Беновска пита-Радио К2, във facebook.com/iliana.benovska и във facebook.com/benovska, както и по Радио К2 на 93.9MHz, съобщиха от екипа на предаването.
Руслан Стефанов, Център за изследване на демокрацията: Форматът на дискусиите, макар да произвежда много идеи, разфокусира дебата
София. Форматът на дискусиите за коалиционно споразумение и правителство, макар да произвежда много идеи, разфокусира дебата. Това каза в интервю за предаването „Това е България“ на Радио „Фокус“ Руслан Стефанов, директор на Икономическата програма в Центъра за изследване на демокрацията. Според него при този вид разговори се губи приоритетът и структурата – кое ще бъде първо, второ и трето, тъй като ресурсите са ограничени, не само финансовите, но и тези на политическите партии и на самата администрация да приложи съответните реформи. „Дискусиите създават усещането за една многопосочност, при която може да се загуби централната логика. Но инстинктите, с които ПП спечелиха тези избори, са правилни, може би и натам трябваше да се насочи вниманието, тъй като те са най-важни за икономиката, а именно справяне с корупцията и завладяната държава, включително регулатори и стимулиране на инвеститорите, които имат реални последствия върху икономиката. Трябва да се реши проблемът с корупцията, с конфликтите на интереси, с обществените поръчки, предназначени за обръчи от фирми, с концесиите, с изпращането на контролни органи бухалки. Само този приоритет изисква страхотен политически ресурс и промяна в капацитета и организацията на работа на администрацията. В това отношение има да се решават няколко ключови въпроса. Единият, който бе подминат, е сътрудничеството с прокуратурата“, подчерта експертът. В антикорупционната администрация в изпълнителната власт има безкрайни възможности за подобрения, допълни Руслан Стефанов. По думите му това изисква много сериозно фокусиране именно в тази област – освобождаване на българската администрация от политическия натиск, насочване на ресурси към преследване на обръчите от фирми и преориентиране на администрацията към подпомагане на бизнеса и гражданите. Цоня СЪБЧЕВА
„Продължаваме Промяната“ ще проведе дискусии за коалиционно споразумение по темите „Труд и социални грижи“, „Туризъм“, „Национална сигурност“ и „Спорт“
София. До 27 ноември 2021 г. „Продължаваме Промяната“ провежда серия от дискусии по ключови политики с цел изработване на коалиционно споразумение. От 10.00 ч. паралелно ще се състои срещата по темите „Труд и социални грижи“ и „Туризъм“, а от 15.00 ч. ще се проведат срещите по темите „Национална сигурност“ и „Спорт“. Срещите ще бъдат проведени като паралелни дискусии и ще бъдат предавани на живо в страницата на „Продължаваме Промяната“ във Facebook, YouTube и на сайта promeni.bg. Коментари от страна на „Продължаваме Промяната“ ще има след приключване на пълния цикъл от срещи. Във всяка от дискусиите по различните теми са поканени да участват по трима експерти от БСП, „Има такъв народ“ и „Демократична България“. На тях ще бъдат обсъдени основните проблеми на съответния сектор, предложенията и мерките, които се предвиждат според програмите на различните партии. Във всяко от обсъжданията ще участва по един от лидерите на „Продължаваме Промяната“ Кирил Петков и Асен Василев.